Syrop z pędów sosny

Przepis dnia 2018-05-16
Syrop z pędów sosny
> > 6 os.
> > 60 min
łatwe
tanie
Przełom kwietnia i maja to odpowiedni czas na syrop z pędów sosny. Lubiany przez dzieci i dorosłych, podobny do aptecznego syropu Pini – ma właściwości przeciwkaszlowe, wykrztuśne, napotne, przeciwgorączkowe, moczopędne, odkażające, przeciwzapalne, uspokajające, lekko nasenne, wzmacniające i silnie żółciopędne.* Oprócz zastosowań ściśle medycznych, przyjemnie się go używa do sporządzania lemoniad i napojów pachnących lasem albo do skrapiania deserów, szczególnie lodów. Mniam!

Składniki

 • młode pędy sosny – długości do około 10 cm
 • spirytus 96% (lub inny mocny alkohol)
 • cukier lub płynny miód

Przygotowanie

 1. Zazwyczaj zbieramy pędy z sosen zwyczajnych (Pinus sylvestris), bo są najbardziej rozpowszechnione. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by do celów leczniczych wykorzystywać inne gatunki sosen, a także modrzewie, świerki i jodły. Wszystkie one nadają się na syrop.

 2. Można zasypywać cukrem całe pędy sosny, jednak wiele lat doświadczeń nauczyło mnie, że warto je chociaż trochę rozdrobnić – łatwiej wówczas puszczają sok. A więc kroimy pędy na krótsze kawałki.

 3. Partiami wsypujemy do dużego słoja. Każdą warstwę dość obficie spryskujemy alkoholem

 4. i przysypujemy warstwą cukru.

 5. Proporcja mniej więcej 1:1. Dwie garście pędów, psikanie spirytusem, dwie garście cukru. I znów – dwie garście pędów, spirytus, dwie garście cukru – aż do wyczerpania surowca.

 6. Na wierzchu powinien być cukier. Słój zamknąć, odstawić w ciepłe miejsce – nawet na słoneczny parapet – na miesiąc przynajmniej.

 7. Wydzielający się sok i rozpuszczający się cukier utworzą syrop, który powinien całkowicie pokryć pędy sosny – mają być zanurzone w syropie. Gdyby okazało się, że pędy są stosunkowo mało soczyste, można dodać odrobinę wody.

 8. Gdy masz już syrop z pędów sosny, po jego odcedzeniu i nawet dość dokładnym odciśnięciu w pozostałych odrostach zostaje sporo słodyczy, smaku i wciąż jeszcze substancji aktywnych. Żal tak po prostu wyrzucić je na kompost, więc od lat umieszczam je na powrót w słoju i zalewam alkoholem o mocy około 30-50% – to zależy od upodobań i preferencji – ja lubię raczej mocniejsze nalewki niż słabe likiery. Poza tym mocniejszą nalewkę – gdyby była zbyt słodka – można odrobinę rozcieńczyć wodą – i już będzie w sam raz. Tu trzeba eksperymentować na sobie! Warto od czasu do czasu potrząsnąć zakręconym słojem, a ekstrakcja nie powinna być krótsza niż 2 miesiące, a nawet trochę dłużej. Potem odcedzić, odcisnąć, przefiltrować i najlepiej zapomnieć na rok. To tak jak z każdą nalewką. Taki tam mały bonus. Smacznego!

Komentarze do przepisu (2)

gochna55 16 maja 2018
Polecam. Też tak robię. :)
ErJot 16 maja 2018
Nie mój smak, nie mój aromat ale od kilku lat dostaję słoiczek od koleżanki i wiem, że nie ma nic lepszego na... Czytaj całość »
Nie mój smak, nie mój aromat ale od kilku lat dostaję słoiczek od koleżanki i wiem, że nie ma nic lepszego na zimowe infekcje. Naturalny i skuteczny syrop- polecam:)
Składniki
 • młode pędy sosny – długości do około 10 cm
 • spirytus 96% (lub inny mocny alkohol)
 • cukier lub płynny miód
Składniki