Jogurt kozi

Jogurt kozi
> 3-4 os.
> > 60 min
łatwe
tanie
avatar Autor: drNowak
Napoje fermentowane dostarczają pożyteczne dla naszego organizmu bakterie kwasu mlekowego. Wiele z nich ma właściwości probiotyczne. Jogurty charakteryzują się delikatną, jedwabistą strukturą i delikatnym smakiem. Te przygotowane z mleka koziego mają specyficzne właściwości organoleptyczne.

Składniki

  • Mleko kozie (np. 1 litr)
  • Szczepionka termofilna jogurtowa

Przygotowanie

  1. 1. spasteryzować mleko do temp. 75 st. C
    2. schłodzić mleko do temp. 45 st. C

  2. 3. dodać szczepionki termofilne jogurtowe* bezpośrednio do mleka zbiorczego (w przypadku większej ilości mleka szczepionki rozpuścić np. w 100ml mleka i dopiero wlać do zbiornika) w ilości ok.1% (na 1 litr mleka na czubku łyżeczki do herbaty). Jeśli chcemy gęsty jogurt można dać trochę więcej szczepionki.

  3. 4. inkubacja w 42-46 st. C (optym. 45 st. C) przez 2-4 godz. np. w jogurtownicy (zależy w jak dużych pojemnikach przygotowujemy). Jeżeli nie mamy jogurtownicy można inkubować jogurt np. na kaloryferze lub w piekarniku w temp. ok. 45 st. C – potrwa to jednak dłużej – dobę lub dwie, gdyż nie utrzymamy wtedy cały czas temperatury 45 st. C.

  4. * Szczepionki termofilne jogurtowe zawierają bakterie kwasu mlekowego: Streptococcus thermophilus i Lactobacilus delbrueckii ssp. bulgaricus.

Składniki
  • Mleko kozie (np. 1 litr)
  • Szczepionka termofilna jogurtowa
Składniki