Schab środkowy, wieprzowy, wędzony, podpiekany.

Schab środkowy, wieprzowy, wędzony, podpiekany.
> > 6 os.
> > 60 min
łatwe
tanie
Bardzo soczysta wędlina, uwędzona w garnku na zrębkach olcha/buk.

Składniki

 • schab środkowy bez kości 90 dag
 • liść laurowy połamane 5-6 liści
 • ziele angielskie 10-12 ziaren
 • czosnek z łuskami 5-6 zębów
 • peklosól 80 gram

Przygotowanie

 1. Wykonanie solanki, peklowanie:

  W 250 ml.wody gotujemy 5 minut pokrojony czosnek (czosnku nie obieramy), połamane liście laurowe i ziele angielskie. Po procesie gotowania przykrywamy garnuszek i zaparzamy 15 minut. Studzimy. Po ostudzeniu do schłodzonego wywaru dodajemy pozostałą ilość zimnej wody, peklosól i cukier.

 2. Zimną solanką robimy nastrzyk w kilku miejscach kawałka mięsa.

 3. Pozostałą solanką zalewamy mięso umieszczone w pojemniku. Mięso musi być przykryte solanką.

 4. Peklujemy w lodówce przez 4 dni. Codziennie przekładamy mięso.

 5. Osuszanie:

  Po 4 dniach peklowania mięso płuczemy w bieżącej zimnej wodzie z solanki, osuszamy papierowymi ręczniczkami, osznurowujemy i wieszamy na kiju na 6-8 godzin.

 6. Mięso do wędzenia w garnku musi być dobrze osuszone.

 7. Wędzenie:

  Wędzimy na zrębkach olcha/buk 2 godziny w temperaturze 50-60 stopni Celsjusza.

 8. W trzeciej godzinie podpiekamy w temperaturze 80 stopni Celsjusza.

 9. Studzenie:

  Po uwędzeniu wieszamy na kij i studzimy w temperaturze pokojowej około 2 godziny. Ostudzoną wędlinę wkładamy do lodówki.

 10. Wędlina w przekroju.

  Smacznego !!!

Komentarze do przepisu (5)

JancioWodnik 23 kwietnia 2017
Wyrób domowy - zdrowszy niż ze sklepu. Tylko po cholerę dodawać konserwant azotyn w peklosoli, by zrobić go... Czytaj całość »
Wyrób domowy - zdrowszy niż ze sklepu. Tylko po cholerę dodawać konserwant azotyn w peklosoli, by zrobić go takim jak ze sklepu. Nie lepiej dodać zwykłą sól?
kuchmariola63 24 kwietnia 2017
Zachowaj proporcje

Peklowanie to jeden z najstarszych sposobów konserwowania żywności i zarazem idealna... Czytaj całość »
Zachowaj proporcje

Peklowanie to jeden z najstarszych sposobów konserwowania żywności i zarazem idealna metoda, aby przedłużyć trwałość ulubionych kiełbas i szynek. W tym celu używa się specjalnych mieszanek, które najprościej sporządzić, wykorzystując gotową sól peklową, którą rozpuszczamy w wodzie z dodatkiem dobranych przypraw. Efektem jest nie tylko przedłużenie daty trwałości, ale także poprawienie i utrwalenie barwy, a także wytworzenie się charakterystycznego aromatu i smaku mięsa. Bardzo ważne, aby zachować proporcje i sól peklową rozpuszczać w odpowiedniej ilości przegotowanej wystudzonej wody. Peklując większe kawałki mięs, np. szynki o wadze 2,5 kg, 50 g soli wsypujemy do 0,5 litra wody. Do tak sporządzonej solanki dodajemy przyprawy – najlepiej sprawdzą się pieprz czarny ziarnisty, liść laurowy, ziele angielskie oraz świeży czosnek. Roztworem zalewamy mięso. Możemy również peklować domowe kiełbasy. W tym przypadku dodajemy 17-20 g soli peklowej do 1 kg farszu kiełbasianego. Peklowanie mięsa powinno odbywać się w temperaturze 2-6 st. oraz trwać 10 dni w przypadku szynek, natomiast w przypadku kiełbas (zmielonego mięsa na farsz) 24 godziny. Co dwa dni mięso powinno być obracane w powstałej solance w celu lepszego zapeklowania. Sól peklowa nie nadaje się do bezpośredniego spożycia, zatem nie należy używać jej do przyprawiania potraw.
kuchmariola63 24 kwietnia 2017
Wskazówka

Korzystając z soli peklowej, należy koniecznie zachowywać proporcje podane na etykiecie od... Czytaj całość »
Wskazówka

Korzystając z soli peklowej, należy koniecznie zachowywać proporcje podane na etykiecie od producenta. W przeciwnym wypadku produkt może okazać się zbyt mało zakonserwowany lub przesolony, jak wędliny naszych przodków, którzy nadużywali solanek.
zobacz wszystkie komentarze*

*Przejdziesz do wersji klasycznej

Składniki
 • schab środkowy bez kości 90 dag
 • liść laurowy połamane 5-6 liści
 • ziele angielskie 10-12 ziaren
 • czosnek z łuskami 5-6 zębów
 • peklosól 80 gram
Składniki