Luzowanie drobiu

Luzowanie drobiu
> 3-4 os.
> 15 min
łatwe
przystępne
avatar Autor: Miodipieprz
Poniżej nie zamieściłem przepisu na konkretne danie, ale znajdziemy tu przydatne rozwiązanie kłopotliwej sytuacji, w której z pewnością znalazł się każdy kto przy dzieleniu porcji musiał walczyć ze stawiającym " kościsty opór" ptaszyskiem

Składniki

 • Kaczka,lub inny drób

Przygotowanie

 1. Luzowanie pomoże sprawnie podzielić tuszkę na porcje, daje nam również możliwość nabicia ptaka większą ilością farszu a co za tym idzie obdzielenia daniem większej ilości osób.

  Luzowanie jest niezbędne także przy przygotowaniu wszelkiego rodzaju galantyn.
  Tyle wstępu, a teraz należy wziąć w dłoń ostry nóż i zabrać się do dzieła.

 2. Tuszkę kaczki (kurczaka, gęsi lub innego ptactwa) układamy na desce grzbietem do góry.

 3. Nożem wykonujemy cięcie oddzielające kuper od kręgosłupa, a następnie delikatnymi ruchami (cały czas odciągając jedną ręką skórę) odcinamy mięso od kości pamiętając aby ruchy noża były zawsze skierowane w stronę kości szkieletu.

 4. Kiedy dojdziemy do miejsc połączeń kończyn (skrzydła, nogi) ciągniemy za kończynę ptaka i nożem przecinamy połączenia w miejscu przyczepów stawowych jak najbliżej korpusu (nie należy próbować przecinać kości nożycami).

 5. Następnie wywijamy tuszkę na powrót na właściwą stronę i gotowe.

 6. Czynność może wydawać się skomplikowana i żmudna, ale tak na prawdę po osiągnięciu odrobiny wprawy trwa mniej niż dziesięć minut.
  Kolejną korzyścią wynikającą z luzowania jest fakt ze z kości korpusu możemy nastawić wywar na pyszny rosół.

Składniki
 • Kaczka,lub inny drób
Składniki