Karkówka z grilla

Karkówka z grilla
> 5-6 os.
> > 60 min
łatwe
przystępne
avatar Autor: drNowak
Aby grill był zdrowy i nietuczący trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad. Po pierwsze grillujemy tylko mięsa (kiełbasy) surowe ewentualnie parzone Po drugie na dobę przed grillowaniem warto mięsa zamarynować w ziołach i oliwie, można trochę posolić, skład marynaty zależy od waszych upodobań. Po trzecie kładziemy mięso lub kiełbasę NIE na płomień, ale dopiero jak brykiet się przestaje palić i jest mocno rozżarzony. Po czwarte NIE kupujcie w markiecie gotowców na grilla, taniej i lepiej sami je zrobicie. Smacznego zdrowego grilla!!! Wariacje na temat kiełbasy grillowej w moim innym przepisie „Kiełbasa grillowa”.

Składniki

 • Karkówka (1kg)
 • Przyprawy na marynatę: oregano, bazylia, cząber, majeranek, czubryca, papryka ostra, słodka, curry, czosnek suszony, sól np. czo
 • Olej

Przygotowanie

 1. 1. Kupując karkówkę ważne by nie miała ani za dużo ani za mało tłuszczu. Po zakupie mięsa (w całości) zamrażam go na kilka dni – będzie bardziej krucha. Dzień przed wyjmuję z zamrażalnika i rozmrażam w misce z wodą (można rozmrażać w chłodziarce ale w szczelnym opakowaniu by nie było dostępu tlenu).

 2. 2. Przygotowuję marynatę i mieszam z oliwą.
  3. Kroję, rozbijam tłuczkiem i układam warstwami w misce. Każdą warstwę przelewam marynatą. Miskę zasłaniam folią spożywczą i wkładam do lodówki minimum na noc.

 3. 4. Grilluję na tackach w momencie jak płomień grilla zgaśnie i brykiet jest mocno rozgrzany. Ja osobiście wolę brykiet a nie węgiel drzewny, gdyż dłużej trzyma ciepło. W zależności jakiego macie grilla karkówkę przyrządzamy wg upodobań ( bardziej lub mniej wysmażona, ale nigdy nie spalona) i w określonym czasie. Ja mam grill murowany i przyrządzenie mięsa zajmuje mi ok. 1,5-2h. Temperatura u mnie bowiem nie przekracza 150 st.C. Mięso jest miękkie i soczyste oraz dobrze wysmażone.

Składniki
 • Karkówka (1kg)
 • Przyprawy na marynatę: oregano, bazylia, cząber, majeranek, czubryca, papryka ostra, słodka, curry, czosnek suszony, sól np. czo
 • Olej
Składniki