Jak zrobić kajmak domowy?

Krówki to smak dzieciństwa wielu osób. Prawdopodobnie doskonale pamiętasz, jak rodzice czy dziadkowie przygotowywali masę krówkową do ciast. To tak zwany kajmak, który obecnie dostępny jest na wyciągnięcie ręki w każdym sklepie spożywczym. Czy jednak warto go kupować? Sprawdź najpierw, jak zrobić kajmak domowy.

Domowy kajmak zrobisz zarówno z mleka, jak i ze śmietanki | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Przygotowanie kajmaku nie jest zbyt trudne - z tym zadaniem poradzi sobie każda osoba, która kocha słodycze na tyle, by zrobić je samodzielnie. Możecie wykorzystać masę do udekorowania mazurków, czy też przekładania własnoręcznie upieczonych ciasteczek. Masa kajmakowa to prawdziwy skarb, którego w cukiernictwie nie da się zastąpić niczym innym. Jak ją zrobić? 

 Sprawdź także: Ciasto drożdżowe - najlepsze przepisy. Co zrobić, żeby ciasto drożdżowe wyrosło?

Co to jest kajmak? 

No dobrze, zanim przejdziemy do przepisów, musimy wyjaśnić pewną kwestię - co to jest kajmak? Jest to bardzo gęsta i słodka masa, która potrzebna jest do przygotowania krówek ciągutek. Kajmak wykorzystuje się też do ozdabiania mazurków czy przekładania ciast.

Polski kajmak jest najczęściej sporządzany z mleka bądź śmietany z dodatkiem cukru i masła - tak, nie jest to zbyt dietetyczna przekąska. Oprócz tych składników znajdziemy w nim również karmel, czekoladę, wanilię czy kawę. Wszystko w zależności od tego, jaki smak kajmaku preferujemy.

Ze względu na to, że kajmak musi być naprawdę bardzo słodki, konieczne jest dodanie do niego dużej ilości cukru. Bez niego to już nie to samo. A jednak na Bałkanach kajmak nie jest słodki. Co ciekawe, tam masa wygląda i smakuje zupełnie inaczej. Jest gęsta, tłusta, kremowa i lekko słonawa lub o neutralnym smaku śmietanowym. Kiedyś przygotowywano ją z mleka bawolic, jednak obecnie zamieniono ten składnik na łatwiej dostępne mleko krowie. Taki kajmak musiał być nie tylko podgrzany, ale też poddany powolnemu procesowi fermentacji. Jest to więc krem, który ma wiele wspólnego z serem. A czy ma coś wspólnego z naszym kajmakiem?

Jak można się domyślić - tak! Sam kajmak pochodzi z Turcji – był on dokładnie taki jak ten bałkański. Szlachta polska, o podniebieniach kochających tłuste i słodkie dania, zachęcała kucharzy do zmiany przepisu oryginalnego kajmaku. Dlatego właśnie nasz kajmak jest tak słodki i zupełnie niepodobny do tego, który znany jest w innych krajach.  

Sprawdź także: Sernik z orzechów nerkowca

Jak zrobić kajmak? 

Teraz czas przejść do palącej kwestii, a mianowicie do tego, jak zrobić kajmak. Przepisy oczywiście różnią się od siebie, jednak cechą wspólną wszystkich mas kajmakowych jest cukier. Nie zapominajcie, że musicie użyć go naprawdę sporo, by uzyskać kajmak o intensywnym smaku i wyrazistości. W tym tekście pokażemy wam kilka sposobów na zrobienie kajmaku domowego, który później będzie mógł być użyty do innych słodkości. 

1. Kajmak domowy - przepis podstawowy na kajmak domowy z mleka 

Jak zrobić kajmak domowy? Przepis podstawowy wymaga tłustego mleka, masła, które jeszcze doda odrobinę tłustości, a także wspomnianego cukru. Taka masa kajmakowa będzie miała smak neutralny, mleczny i słodki. Zacznijcie od przygotowania rondelka z grubym dnem. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że się nie przypali. Zagotujcie w nim pół litra mleka (pełnotłustego) z cukrem. Pół kilograma z pewnością wystarczy. Tu jednak możecie eksperymentować dowolnie, w zależności od preferencji.

Gotujcie mleko na małym ogniu, by mleko się nie przypaliło. Cukier rozpuści się dość szybko, jednak nie na ten efekt czekamy. Robienie kajmaku jest dość czasochłonne. Masa musi zbrązowieć i zgęstnieć, a to zajmuje nawet dwie godziny. Mieszajcie ją co jakiś czas, regularnie, by uniknąć przypalenia. Kiedy będziecie wiedzieć, że kajmak jest gotowy?

Pomoże w tym test zimnego talerzyka. Wylejcie na niego kropelkę kajmaku i sprawdźcie, czy zastygnie on w miejscu, czy też będzie rozlewać się na boki. Jeśli nie zacznie się rozlewać, oznacza to, że jest już gotowy. Zdejmijcie garnek z płyty i dodajcie do masy pół kostki masła. Wymieszajcie całość jeszcze raz, by składniki dobrze się połączyły. Masło szybko się wchłonie. Kajmak należy wystudzić, a dopiero później użyć go jako masy do ciast czy wafelków. Kajmak domowy z mleka jest już gotowy.  

2. Domowy kajmak ze śmietanki 

Aby zrobić domowy kajmak ze śmietanki, potrzebujecie pół litra śmietany kremówki (najlepiej 36 proc.), a także 50 gramów masła i cukier. Niektóre przepisy zalecają mniejszą ilość cukru, inne pozostają przy naprawdę bardzo słodkim kajmaku. To, ile go dodacie, zależy od waszych kubków smakowych. Pamiętajcie jednak, że cukier jest konieczny, by masa zgęstniała.

Kajmak ze śmietanki możecie zrobić także w wersji solonej, z mniejszą ilością cukru. Świetnie sprawdzi się do przekładania ciastek czekoladowych. Zacznijcie od rozpuszczenia masła w rondelku z grubym dnem, a następnie dodania do niego cukru. Pozwólcie, by cukier wchłonął masło. Mieszajcie co kilka minut, by się nie przypalił. Po około 20 minutach będzie już rozpuszczony i przypominający cukierek.

Do garnka wlejcie śmietanę i zacznijcie gotować całość, ciągle mieszając. Gdy tylko masa zgęstnieje, możecie ściągnąć garnek z płyty. W przypadku kajmaku ze śmietanki, ten proces zachodzi dużo szybciej. Jeśli chcecie zrobić kajmak w wersji słodko-słonej, musicie dodać do niego zaledwie pół łyżeczki soli morskiej. Będzie pysznie! 

3. Kajmak domowy z mleka i cukru, a może domowy kajmak bez cukru? 

Znacie już przepis na kajmak domowy z mleka i cukru. Możecie dodać do niego różnego rodzaju przyprawy, by zmienić smak samego kajmaku i trochę urozmaicić swoje wypieki. A jak zrobić domowy kajmak bez cukru? To nie jest takie proste. Cukier jest tu składnikiem niezbędnym. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by go nie używać…jeśli zrobicie kajmak z mleka skondensowanego - koniecznie słodzonego.

Jak? To banalnie proste. Wystarczy kupić puszkę słodzonego mleka skondensowanego, włożyć ją do garnka z wodą (puszka musi być w całości zakryta), a następnie gotować puszkę w wodzie przez trzy godziny. Gotowanie powinno odbywać się na niewielkiej mocy palnika. Jeśli woda wyparuje, należy dodać wrzątek, by puszka cały czas była zakryta. To tyle, po kilku godzinach kajmak będzie gotowy.  

Mazurek z chałwą i białą czekoladą z mleka w proszku 

Jak wykorzystać świeżo przygotowany kajmak? Na przykład warto zrobić mazurek z chałwą i białą czekoladą z mleka w proszku. Jak? Jeśli macie już kajmak, całość jest naprawdę niewymagająca. Przyda wam się także spód do mazurków, który można kupić w sklepie spożywczym. Spód przełóżcie do tortownicy, nakłujcie widelcem i pieczcie przez 15-20 minut w temperaturze 190 stopni.

Gdy będzie już gotowy i ostygnie, zróbcie masę z chałwy i mleka w proszku. Potrzebujecie do tego 50 mililitrów kremówki, łyżkę mleka w proszku i 50 gramów chałwy. Kremówkę podgrzejcie, dodajcie chałwę i mleko. Całość powinna się rozpuścić. Dodajcie do niej także 100 gramów gotowego kajmaku. Mieszajcie do zgęstnienia masy, a następnie wyłóżcie ją na gotowy spód. Ozdóbcie całość posiekaną chałwą. To tyle! 

Jeśli w kuchni nie lubicie chodzić na skróty, koniecznie samodzielnie przygotujcie kajmak niezbędny do zrobienia mazurka czy też pysznych ciasteczek. Wypróbuj też sprawdzone przepisy na ciasta z kajmakiem:

1. Delicja z kajmakiem i wiśniami

 Delicja z kajmakiem i wiśniami Zobacz przepis

Delicja z kajmakiem i wiśniami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Ciasto bez pieczenia z mascarpone i kajmakiem

 Ciasto bez pieczenia z mascarpone i kajmakiem Zobacz przepis

Ciasto bez pieczenia z mascarpone i kajmakiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Sernik z białą czekoladą, kajmakiem i prażonymi migdałami

 Sernik z białą czekoladą, kajmakiem i prażonymi migdałami Zobacz przepis

Sernik z kajmakiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Ciasto Toffi

 Ciasto Toffi Zobacz przepis

Ciasto Toffi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Sernik kajmakowy

 Sernik kajmakowy Zobacz przepis

Sernik kajmakowy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. 3 Bit

 3 Bit Zobacz przepis

Ciasto z kajmakiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Mazurek różano-kajmakowy

 Mazurek różano-kajmakowy Zobacz przepis

Mazurek różano-kajmakowy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Kokosowiec ze śmietaną

 Kokosowiec ze śmietaną Zobacz przepis

Kokosowiec ze śmietaną / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Ciasto mrowisko

 Ciasto mrowisko Zobacz przepis

Ciasto mrowisko / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Ciasto Snickers bez pieczenia

 Ciasto Snickers bez pieczenia Zobacz przepis

Ciasto Snickers bez pieczenia / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

11. Mazurek z kajmakiem i kremem budyniowym

 Mazurek z kajmakiem i kremem budyniowym Zobacz przepis

Mazurek z kajmakiem i kremem budyniowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

12. Orzeszki z kajmakiem

 Orzeszki z kajmakiem Zobacz przepis

Orzeszki z kajmakiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Tak „odchudzisz” popularne danie. Perfekcyjne jajka sadzone bez kropli tłuszczu »

Alternatywa dla ziemniaka. Doskonale wpływa na układ trawienny »

Najbardziej kapryśny lek. Nie pij po nim kawy ani nic nie jedz, bo nie zadziała »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
0
Sałatki Sałatka z surowych warzyw

Polecam bardzo smaczną ,zdrową i szybką sałatkę z warzyw surowych.

Odsłon: 15

15 min
0
Dania główne Zrazy schabowe

U mnie w domu bardzo często lądują na stole różnego rodzaju rolady, zrazy jak...

Odsłon: 4065

30 min
22

Polecane artykuły

Informacje Dzięki tej zupie łatwo stracisz zbędne kilogramy. Sekretem są 2 zielone warzywa i nasiona kozieradki

Zupy to jedne z najlepszych dań na diecie odchudzającej. Odpowiednio przygotowane będą sycącą, niskokaloryczne, a w dodatku dostarczą ci mnóstwo bł...

6
Informacje Jak przyprawiać krewetki - nie tylko pietruszka i cytryna. Oryginalne potrawy z krewetkami

Krewetki to bardzo wdzięczny składnik, który - odpowiednio przyprawiony - może zaskoczyć cię falą intensywnych doznań. Mało kto zdaje sobie sprawę...

5
Informacje Sałatka bogini to samo zdrowie. Jedz podczas diety, gdy chcesz obniżyć cukier i zadbać o piękną skórę

Sałatki i surówki to nieodłączny element zdrowej diety, również tej odchudzającej. Regularne jedzenie warzywnych dań nie tylko korzystnie wpływa na...

4