Jak upiec chleb, żeby skórka była miękka i chrupiąca? Wypróbuj metodę starego piekarza

Wyobraźcie sobie, że rano budzicie się i czujecie dwie rzeczy – świeżo zaparzoną kawę i zapach mięciutkiego, wyjętego z pieca chleba. To marzenie wielu osób, zwłaszcza tych, które na śniadanie zwykle jedzą coś w biegu. Jeśli więc chcecie poczuć chociaż smak pysznego chleba (bo na pieczenie go rano może nie być czasu), koniecznie sprawdźcie kilka sposobów na przygotowanie tego najbardziej popularnego produktu spożywczego na świecie.

Jak zrobić chleb? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści: 

Jaka mąka jest najlepsza na chleb? Dlaczego chleb się nie udaje? To tylko kilka z pytań, które prawdopodobnie sobie zadajecie, jeśli chociaż raz staraliście się zrobić samodzielnie ten wypiek. To wcale nie tak proste, jak się wydaje. Z drugiej jednak strony praktyka czyni mistrza. Koniecznie sprawdźcie zatem, jakie są najważniejsze zasady pieczenia chleba w domu. 

 Sprawdź także: Pij zamiast kawy i herbaty, poleci kilogram za kilogramem. Jakie właściwości ma kefir i co daje jego picie?

Pieczenie chleba w domu – najważniejsze zasady 

Zabieracie się za pieczenie chleba w domu? Najważniejsze zasady tej sztuki musicie mieć zatem w małym palcu, by nie musieć martwić się zakalcami, mało chrupiącą skórką czy niezbyt satysfakcjonującym smakiem. Przede wszystkim zacznijcie od wyboru najlepszej mąki do tego zadania. Opowiemy o tym trochę bardziej obszernie w następnym akapicie.

Po drugie – zadbajcie o odpowiednią temperaturę wody, której używacie do przygotowania ciasta. Niezależnie od tego, czy pieczecie chleb z drożdżami, czy też z zakwasem, macie do czynienia z żywym organizmem. Bakterie i drożdże są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury, dlatego zbyt zimna lub zbyt ciepła woda mogą okazać się dla nich zabójcze. A to niestety będzie wiązało się z nieudanym wypiekiem. Optymalna temperatura wody do wypiekania chleba to 24-26 stopni Celsjusza. Warto sprawdzić to za pomocą termometru, by nie okazało się, że chleb – pomimo doskonałych składników – jednak się nie udał.

A trzecia, najważniejsza zasada wypiekania chleba? Nie poganiajcie chleba, nie starajcie się przyspieszyć jego wzrostu. Jeśli staracie się zrobić wypieki dla zabieganych, sięgnijcie po taki przepis. Jednak to niekoniecznie będzie oznaczało, że chleb rzeczywiście wyjdzie tak samo pyszny, jak wtedy, gdy pozwolilibyśmy ciastu wyrosnąć tyle razy, ile potrzebuje.  

Jaka mąka jest najlepsza na chleb? 

Obiecaliśmy, że opowiemy dokładniej o tym, jaka mąka jest najlepsza na chleb. I oczywiście słowa dotrzymamy. Mąk do wypieku chleba jest wiele – niektóre są zdrowsze, inne mniej, jednak doskonały chleb upieczecie zarówno z mąki pszennej, jak i żytniej. Dodatkowo można wybrać różne typy mąki – im wyższa zawartość substancji mineralnych, tym mąka jest zdrowsza.

Najpopularniejsze są nadal mąki pszenne. Dlaczego? Bo są łatwe w obróbce, a chleb wychodzi z nich pulchny i pyszny. Jeśli jesteście początkujący w sztuce pieczenia chleba, to dobra mąka na start. Najlepsza będzie tu mąka typ 750. Dzięki wysokiej zawartości glutenu ciasto wyrośnie doskonale! Jeśli szukacie trochę zdrowszych, pełnowartościowych mąk do chleba, postawcie na mąkę graham typ 1850 lub pszenną razową typu 2000. Dużo trudniejsza, choć dająca wiele satysfakcji, jest mąka żytnia – najpopularniejsza jest ta typu 720. 

Jak upiec chleb, żeby skórka była chrupiąca? 

Zanim podamy konkretny przepis na pyszny chleb, dowiedzcie się, jak upiec chleb, żeby skórka była chrupiąca. Ten trik używany jest nie tylko w domach, ale również w piekarniach – specjaliści doskonale wiedzą, co zrobić, by uzyskać efekt chrupiącej, błyszczącej skórki. Jeśli chcecie zajadać się domowym chlebem jak z piekarni, posmarujcie ciasto rozpuszczonym masłem lub oliwą z oliwek. Tuż przed pieczeniem natłuśćcie wyrośnięte ciasto, dzięki czemu skórka będzie chrupiąca i pyszna. Kolejnym sposobem na osiągnięcie tego efektu jest posmarowanie lub spryskanie ciasta…wodą. Tak, niewiele trzeba, by cieszyć się boskim chlebem. 

Chleb domowy – najlepsze przepisy 

Gotowi na doskonały, miękki chleb domowy? Najlepsze przepisy na ten śniadaniowy wypiek wcale nie są trudne. Wymagają jednak czasu, dlatego uzbrójcie się w cierpliwość. Ten prosty przepis na chleb z pewnością wam się spodoba. Potrzebujecie pół kilograma mąki pszennej typu 750, 30 gramów drożdży, 400 mililitrów wody i ulubionych nasion – na przykład nasion czarnuszki. Do tego przyda się szczypta soli do smaku. Jeśli unikacie tego dodatku, nie musicie z niego korzystać. Chleb wyrośnie bez soli.

Zacznijcie od rozczynu. W wodzie rozpuśćcie drożdże, a do nich dodajcie połowę przewidzianej w przepisie mąki, czyli 250 gramów. Wymieszajcie dokładnie i pozostawcie, aż rozczyn porządnie wyrośnie. To może zająć nawet 2-3 godziny. Następnie wymieszajcie rozczyn z pozostałą mąką, ziarnami i solą, zagniećcie całość i odstawcie w ciepłe miejsce, aż ciasto podwoi swoją objętość. Z tak przygotowanego ciasta uformujcie bochenek, odstawcie na godzinę do wyrośnięcia. Po 20 minutach jednak delikatnie go zagniećcie, by odpowietrzyć ciasto. Teraz czas na posmarowanie masłem, oliwą lub wodą skórki. Możecie obsypać chleb ziarnami.

Pieczcie ciasto w piekarniku rozgrzanym do 240 stopni Celsjusza. W momencie wkładania chleba do piekarnika skropcie go wodą, by wytworzyła się para wodna. To sprawi, że bochenek będzie miękki. Zamknijcie piekarnik i pieczcie w tej temperaturze przez 10 minut. Po wstępnym pieczeniu zmniejszcie temperaturę do 210 stopni i pieczcie przez pół godziny. Nie korzystajcie jednak z metody termoobiegu, a opcji góra-dół. Po tym czasie chleb jest już gotowy. Wyciągnijcie go z piekarnika i spryskajcie wierzch zimną wodą. To sprawi, że skórka będzie wyglądała tak apetycznie, iż nie będziecie w stanie się jej oprzeć. Chleb możecie zajadać na ciepło!  

Dlaczego chleb się nie udaje? 

Coś poszło nie tak i zastanawiacie się, dlaczego chleb się nie udaje? Jak widzieliście, pieczenie chleba wymaga wiele czasu i różnych czynności, a także odpowiedniego wyboru mąki. Jeśli nie zrobiliście wszystkiego jak należy, chleb po prostu nie wyjdzie. Czasem wystarczy dodać zbyt mało lub zbyt dużo mąki w stosunku do ilości wody. Inny powód? Za mało drożdży lub zła temperatura wody. Niewyrośnięty zakwas, niska temperatura, niewyrobione ciasto.

Powodów może być naprawdę wiele i często trudno jest określić, który z nich miał miejsce akurat w naszym przypadku. Pamiętajcie zatem, że chleb należy wyrabiać około 5 minut, piec go zawsze w wysokiej temperaturze i bez termoobiegu (chyba że przepis mówi inaczej), korzystać z ciepłej, a nie gorącej czy zimnej wody. I zawsze, ale to zawsze trzymać się przepisu! Jeśli lubicie eksperymenty – śmiało! Jednak w takiej sytuacji musicie wiedzieć, że coś zawsze może się nie udać. No, chyba że na pieczeniu chleba zjedliście już zęby. 

Chrupiąca skórka, miękki środek – to marzenie, które może się spełnić. Wystarczy trzymać się przepisu i mieć dużo cierpliwości. Sprawdźcie, jakie przepisy na chleb stworzyli nasi użytkownicy. 

1. Chleb na maślance

 Chleb na maślance Zobacz przepis

Chleb na maślance / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Chleb pszenny z makiem

 Chleb pszenny z makiem Zobacz przepis

Chleb pszenny z makiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Chleb pszenny na drożdżach

 Chleb pszenny na drożdżach Zobacz przepis

Chleb pszenny na drożdżach / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Chleb razowy na zakwasie

 Chleb razowy na zakwasie Zobacz przepis

Chleb razowy na zakwasie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Chleb domowy razowy

 Chleb domowy razowy Zobacz przepis

Chleb domowy razowy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Chleb z ziarnami

 Chleb z ziarnami Zobacz przepis

Chleb z ziarnami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Szybki chleb z ziarnami

 Szybki chleb z ziarnami Zobacz przepis

Szybki chleb z ziarnami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Chleb na zakwasie i maślance

 Chleb na zakwasie i maślance Zobacz przepis

Chleb na zakwasie i maślance / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Pełnoziarnisty chleb ze słonecznikiem

 Pełnoziarnisty chleb ze słonecznikiem Zobacz przepis

Pełnoziarnisty chleb ze słonecznikiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Razowy chleb ze słonecznikiem

 Razowy chleb ze słonecznikiem Zobacz przepis

Razowy chleb ze słonecznikiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródła: smaker.pl

Opracowała: Redakcja Smaker.pl

Zobacz także:

Trujące sobowtóry grzybów. Jak rozpoznać i gdzie szukać grzybów w lesie? »

Tak organizm „woła” o wodę. Objawy, które zwiastują odwodnienie »

Przestań trzeć ziemniaki na placki. Zastąp je tym warzywem »

Genialny sposób na błyskawiczne mycie kurek. Internauci oszaleli z zachwytu »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Polecane artykuły

Informacje Lepsza od owsianki i kanapek na śniadanie. Przepis na miskę zdrowia, która pomoże schudnąć

Co to jest komosanka? Pyszny i szybki pomysł na śniadanie, czyli owsianka z komosy ryżowej. Przygotowuje się ją prosto i w zaledwie 15 minut - wyst...

3
Informacje Sałatki w słoiku – na kolację, do pracy, na majówkę

Sałatki w słoiku to idealne rozwiązanie dla osób szukających zdrowych i smacznych dań, które można zabrać ze sobą do pracy, szkoły, czy na piknik w...

2
Informacje Hash browns, czyli pożywne śniadanie na bazie ziemniaków

Ziemniaki to niezwykle uniwersalne warzywo, które można wykorzystać. Chociaż z reguły zajadamy je w wersji obiadowej, można również przemycić je do...

2
Informacje Najlepszy przepis na syrop z pędów sosny. Zrób zapasy na cały rok i pij na odporność

Miłośnicy przyrody widzą, że sosny wypuściły już pędy. To najwyższa pora, żeby dowiedzieć się, jak zrobić syrop z pędów sosny. Nie tylko pomaga wzm...

4