PRL-owski przysmak wraca do łask. Jak długo można przechowywać w lodówce rybę w zalewie?

Czasy PRL kojarzą się wielu osobom głównie z barami mlecznymi. To w nich można było dostać zimne nóżki, paprykarz szczeciński, bryzol wołowy z pieczarkami oraz rybę w zalewie. Jak odtworzyć tę ostatnią w zaciszu własnej kuchni? I jaka ryba jest najlepsza do zalewy?

Ryba w zalewie - przysmak z PRL. Jak ją zrobić krok po kroku? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Ryba w zalewie to jedno z flagowych dań czasów PRL. Wiele osób kojarzy tę potrawę z dzieciństwem i dużą kreatywnością, jaką musiały wykazać się wtedy nasze mamy i babcie. W sklepach nie było zbyt wielu różnorodnych produktów i często trzeba było użyć kulinarnej fantazji, aby wyczarować dosłownie coś z niczego. Przykładem takiej przekąski jest właśnie ryba w zalewie.

Sprawdź także: Ryba o wyjątkowych właściwościach. Idealna dla walczących z wysokim ciśnieniem

Główny składnik zwykle panierowało się w pierwszej kolejności na patelni, a potem zamykało w słoikach, gdzie frykas ten czekał miesiącami na podanie na stół. Jak zrobić rybę w zalewie krok po kroku? I jak długo można przechować ją w lodówce? Tego wszystkiego dowiesz się z niniejszego artykułu.

Ryba w zalewie - przysmak z PRL

Chciałbyś zaserwować swoim gościom rybę w zalewie? Przysmak z PRL na bazie octowej zaprawy i delikatnego rybiego mięsa być może przypomina nieco zamierzchłe czasy, ale wystarczy podać go w nowej odsłonie, na przykład eksperymentując z ziołami, aby nabrał zupełnie nowego i świeżego charakteru. Danie to sprawdzi się w roli przystawki podczas rodzinnej uroczystości oraz na tzw. czarną godzinę - gdy zabraknie ci czasu lub pomysłu na pełnowartościowy posiłek.

Rybę w zalewie można zaserwować z różnorodnymi dodatkami. Dobrze postawić tutaj na pieczywo na zakwasie z warzywnym smarowidłem, tłuczone ziemniaki z posypką ze świeżego koperku oraz delikatna kasza kuskus z granatem i świeżą pietruszką. Jak przyrządzić tę potrawę, aby zaskoczyć gości i domowników?  

Jak zrobić rybę w zalewie krok po kroku?

Wbrew pozorom nie jest to zbyt skomplikowane danie. Do jego wykonania wystarczy tylko kilka składników i chwila wolnego czasu. Jak zrobić rybę w zalewie krok po kroku? Zacznij od skompletowania listy zakupów. Do zrealizowania przepisu na tę potrawę przydadzą ci się takie składniki jak: dorsz, mąka do obtaczania, olej do smażenia, woda, ocet, cebula, listki laurowe, ziele angielskie, cukier oraz sól i pieprz.

Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie ryby z ości i przygotowanie precyzyjnych i zgrabnych kawałków. Sprawione cząstki obtocz w wybranej mące i powoli smaż na oleju, aż nabiorą one złocistego koloru. Pokrój cebulę w talarki lub piórka, podsmaż w garnku, a następnie wlej do niego wszystkie składniki zalewy octowej. Zagotuj je pod przykryciem.

W wyparzonych garnkach umieść gorące kawałki ryby prosto z patelni i zalej je wrzącą zalewą octową. Zakręć je dokładnie, a następnie przykryj grubą ścierką kuchenną lub kocem. Pozostaw naczynia do pełnego wystudzenia. Tak przygotowana ryba w zalewie może stać przez długi czas w chłodnym miejscu, o ile wszystkie pokrywki są szczelnie dokręcone. Oznaką dobrego zakręcenia pojemników jest charakterystyczne wklęśnięcie na powierzchni zakrętki.

Jaka ryba jest najlepsza do zalewy?

Jeśli zastanawiasz się, jaka ryba jest najlepsza do zalewy, wiedz, że masz tutaj bardzo duże pole do kulinarnych popisów. Okazuje się, że wiele gatunków ryb świetnie sprawdzi się w roli tej octowej przystawki. Możesz postawić na karpia, szczupaka, sandacza czy dorsza, ale równie dobrym wyborem będzie tuńczyk lub łosoś. W szczególności te dwa ostatnie warianty nadadzą tej potrawie powiewu świeżości. Jeśli stawiasz na mniejsze ryby, nie musisz ich dzielić na mniejsze kawałki, duże sztuki natomiast dobrze podzielić na poręczne cząsteczki, które później sprawnie wyłożysz na talerzyk. 

Jakie właściwości ma ryba w zalewie? 

Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta, ponieważ zależy to od wybranego przez ciebie gatunku. Warto jednak zwrócić uwagę, że ten rodzaj pokarmu należy do jednego z najzdrowszych, jakie możesz sobie zafundować - każdy powinien spożywać przynajmniej dwie do trzech porcji ryb w tygodniu. Jakie właściwości ma ryba w zalewie?

Jest ona głównym filarem zbilansowanej diety, a to wszystko ze względu na wysoką zawartość dobrej jakości tłuszczu. Na szczególną uwagę zasługują zawarte w nim kwasy omega-3, a także witaminy A, D i E oraz te z grupy B. Ryby to również źródło pełnowartościowego białka i ważnych składników mineralnych, w tym żelaza, selenu i jodu. 

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy ryby są zdrowe, wiedz, że pozytywnie wpływają one na układ sercowo-naczyniowy i zmniejszają ryzyko nadciśnienia. Dlaczego warto jeść mięso ryb? Przyczynia się ono również do wzrostu stężenia dobrego cholesterolu i spadku tego złego. Co więcej, działają one przeciwzapalnie i wyciszają alergie. Szukasz naturalnego sposobu na poprawienie odporności? W takim razie jak najczęściej sięgaj po ich mięso. 

Niewiele osób zdaje sobie również sprawę z prozdrowotnego wpływu octu na ludzki organizm. Liczne doniesienia naukowe wskazują na to, że stabilizuje on glikemię poposiłkową, zapobiegając nagłym skokom cukru we krwi. Co więcej, jego dodatek do dania zawierającego węglowodany obniża jego indeks glikemiczny, dzięki czemu może on być na co dzień stosowany przez osoby borykające się z zaburzeniami metabolicznymi, w tym cukrzycą typu 2. 

Jak długo można przechowywać w lodówce rybę w zalewie? 

To kolejne istotne pytanie, na które warto odpowiedzieć w kontekście tego dania z czasów PRL. Jak długo można przechowywać w lodówce rybę w zalewie? Zapasteryzowany przysmak może spokojnie spędzić w niej nawet do kilku miesięcy. Opcja bez pasteryzacji może być przechowywana w lodówce tylko do kilku tygodni.  

Do czego podawać rybę w zalewie octowej? 

Przyrządziłeś rybę w zalewie, ale nie wiesz, jak ją podawać? Tego typu przetwory świetnie smakują solo, na przykład zaserwowane na ozdobnym spodku. W tej formie doskonale sprawdzą się podczas świąt, urodzin czy rodzinnych spotkań. Zaserwuj ją podczas najbliższej imprezy ze znajomymi, a sam przekonasz się, że ten zapomniany frykas zdobędzie serca twoich gości.

Jeśli nie lubisz jeść ryby bez dodatków, postaw na kanapki lub pełnowymiarowe danie obiadowe. W tym drugim wariancie świetnie prezentuje się ono w duecie z ziemniakami w mundurkach i pieczonymi warzywami. Możesz je również połączyć ze słodkim dodatkiem w formie purée z batata z rozmarynem

Kawałki ryby w occie wyglądają nieco smutno, zatem, aby dodać im nieco charakteru, możesz pokusić się o wykonanie rybnych koreczków. Daj się ponieść kulinarnej fantazji i podawaj je z kolorową papryką, czerwoną cebulą, marynowanym czosnkiem, a nawet takimi dodatkami jak kapary czy oliwki. 

Źródło: Smaker.pl

Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Słodka żurawina w słoikach: Rarytas do mięs i deserów »

Jak pić ocet jabłkowy, żeby chudnąć i poprawić metabolizm? »

Mogą obniżyć ryzyko zachorowania na raka. Proste i smaczne pomysły na jabłka papierówki »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
1

Polecane artykuły

Informacje Możesz go jeść bez ograniczeń również podczas odchudzania. Odkryj makaron 0 kalorii

Znasz niskokaloryczny makaron, który nie tuczy? Czy to w ogóle jest możliwe? Okazuje się, że tak! Makaron konjac to nowość z Chin, która podbija in...

19
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Schab z rusztu na trzy sposoby oraz sernik pistacjowy

Majówka to czas, kiedy w szczególności szukamy przepisów na dania z grilla. Z pomocą przychodzi Ewa Wachowicz, która w asyście Mateusza Gesslera pr...

0
Informacje Energetyczny koktajl z pokrzywy. Na nadmiar wody w organizmie i dobrą pracę jelit

Pokrzywa kojarzy się przede wszystkim z niepotrzebnym chwastem. Tymczasem miłośnicy naturalnej kuchni dobrze wiedzą, że to przydatny składnik. Młod...

0
Informacje Lepsza od owsianki i kanapek na śniadanie. Przepis na miskę zdrowia, która pomoże schudnąć

Co to jest komosanka? Pyszny i szybki pomysł na śniadanie, czyli owsianka z komosy ryżowej. Przygotowuje się ją prosto i w zaledwie 15 minut - wyst...

6