Znamy zwycięzców L’Art de la cuisine Martell 2016

W ciągu 700 lat swojej swojego istnienia mury zamku w Rynie widziały niejedną wielką ucztę. Jednak najpewniej wszystko to blednie w porównaniu do wyczynów uczestników L'art de la cuisine Martell - jednego z najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych w Polsce, dedykowanego młodym talentom.

Fot. materiały prasowe

5 marca 2016 roku XIV - wieczny Zamek krzyżacki Ryn usytuowany w samym sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich przeżył nie lada oblężenie. 16 dwuosobowych drużyn reprezentujących najlepsze restauracje w Polsce stanęło do kulinarnych zmagań o puchar przechodni L'Art de la cuisine Martell.

Zwycięzców XIV Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej - Mateusza Bogdańskiego i Artura Kuchnia z Hotelu Heron w Gródku nad Dunajcem- wyłoniło jury pod przewodnictwem Pawła Oszczyka. Przygotowali oni comber i antrykot jagnięcy z pieczoną szalotką i kolendrą oraz confit z karczocha, fenkuła i skorzonery.

Mistrzem ceremonii był Dariusz Struciński - wybitny szef kuchni Hotelu Anders. Całą imprezę tradycyjnie poprowadzili Karol Okrasa i Dariusz Maląg.Zgodnie z regulaminem konkursu L'Art de la cuisine Martell 2016 zawodnicy wystąpili w czterech turach na specjalnie przygotowanych do konkursu stanowiskach. Na skomponowanie każdego dania kucharze mieli 1 godzinę. Kulinarnym tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu - a tym samym głównym produktem, który musieli w swoich daniach wykorzystać zawodnicy - była brytyjska świeża jagnięcina kulinarna.

Do swoich potraw kucharze musieli dobrać najlepiej komponujący się z nią wariant koniaku Martell a do wyboru mieli wariant V.S., V.S.O.P. i X.O. Każda z drużyn miała zaledwie godzinę na przygotowanie dwunastu porcji konkursowego dania oraz wybór koniaku, który najlepiej by się z nim komponował.

Co ważne, trunek miał być jedynie serwowany jako dodatek do posiłku, a nie jako jego element składowy. Stanowiło to kolejne wyzwanie, gdyż młodzi kucharze musieli wykazać się nie tylko znajomością technik kulinarnych, ale także zrozumieniem właściwości serwowanych trunków.

Młodzi kucharze co roku stają w szranki o przechodni puchar Martella, który przez kolejne 12 miesięcy, będzie mógł cieszyć oko gości w ich restauracjach. Co ciekawe, w ciągu czternastu lat trwania konkursu, jeszcze żadnej z drużyn nie udało się dwukrotnie zdobyć tytułu. Świadczy to jedynie o stale podnoszącym się poziomie konkursu oraz o tym, że młodzi kucharze podchodzą do niego bardzo poważnie. Zauważają to także organizatorzy wydarzenia.

Potrawy oceniane były przez trzy zespoły jury - pierwszy to jury techniczne, które ocenia pod kątem sposobu przyrządzenia potrawy, podania i samego jej smaku a zasiedli w nim w tym roku: Paweł Oszczyk , Jarosław Walczyk, Adam Chrząstowski, Jarosław Uściński i Sebastian Olma.

Jury degustacyjne złożone z Szefów Kuchni jak: Tomasz Jakubiak, Tomasz Purol, Patryk Dziamski, Grzegorz Labuda, Tomasz Deker, Marek Widomski - oceniało smak, wygląd, kompozycję oraz ekspozycję głównego składnika.

Trzeci zespół to jury koneserów w składzie: Andrzej Szumowski, Marek Szejbach, Jean-Pierre Garnier, Bogdan Kalus, Tadeusz Rusek przyznało swoją osobną nagrodę.

W tym roku po raz pierwszy w historii konkursu również publiczność miała możliwość oddać swój głos na najlepiej prezentującą się potrawę. Stało się tak dzięki aplikacji mobilnej Smarten. Każdy z publiczności pobierając aplikację stał się członkiem nieformalnego czwartego składu jurorskiego, który również przyznał nagrody.

Ponadto, marka Tork ufundowała nagrogę specjalną za wyjątkowo czyste i higieniczne miejsce pracy. Na tych, którzy podczas przygotowywania konkursowego dania przywiązywali szczególną wagę do czystości swojego stanowiska czeka dwudniowy wyjazd do Helsinek i kolacja we wspaniałej restauracji Chef&Sommelier, która została wyróżniona prestiżową gwiazdką Michelin.

Nagroda publiczności powędrowała do Dawida Zagrzywca i Piotra Gipsiaka, reprezentujących restaurację Courtyard Marriott Warsaw Airport.

Jury konserów zdecydowało się nagrodzić Dianę Olechnowicz oraz Magdę Wacek z restauracji  Signature. Panie otrzymały również nagrodę specjalną od firmy Dajar, dla jedynej kobiecej załogi, która zakwalifikowała się do tegorocznej edycji konkursu.

Najważniejsze nagrody, przyznawane przez jury techniczne przypadły:

1 miejsce - Mateusz Bogdański i Artur Kuchnia, Hotel Heron, Gródek n/Dunajcem
2 miejsce - Tomasz Zdrenka i Michał Kowalski, Restauracja Enjoy
3 miejsce - Krzysztof Bielawski i Patryk Głowacki, Restauracja Szeroka

- Ten konkurs to dla nas na pewno niesamowite przeżycie, a nagroda pozwoli nam odkryć nowe horyzonty, zobaczyć coś nowego. Po powrocie będziemy dużo bardziej doświadczeni, bogatsi o nową wiedzę, nowe przeżycia i pomysły - mówią zwycięzcy nagrody specjalnej, Bartłomiej Wrona i Michał Ziaja.

Zarówno jurorzy, jak i uczestnicy konkursu podkreślali, iż już zbierają siły i pomysły przed kolejną, jubileuszową edycją L'art de la cuisine Martell. Nam pozostaje tylko wierzyć w ich zapewnienia i cierpliwie czekać na to, czym zaskoczą nas za rok.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
5
60 min
0

Polecane artykuły

Ewa gotuje Ewa Gotuje: Schab z rusztu na trzy sposoby oraz sernik pistacjowy

Majówka to czas, kiedy w szczególności szukamy przepisów na dania z grilla. Z pomocą przychodzi Ewa Wachowicz, która w asyście Mateusza Gesslera pr...

0
Informacje Energetyczny koktajl z pokrzywy. Na nadmiar wody w organizmie i dobrą pracę jelit

Pokrzywa kojarzy się przede wszystkim z niepotrzebnym chwastem. Tymczasem miłośnicy naturalnej kuchni dobrze wiedzą, że to przydatny składnik. Młod...

0
Informacje Lepsza od owsianki i kanapek na śniadanie. Przepis na miskę zdrowia, która pomoże schudnąć

Co to jest komosanka? Pyszny i szybki pomysł na śniadanie, czyli owsianka z komosy ryżowej. Przygotowuje się ją prosto i w zaledwie 15 minut - wyst...

6
Informacje Sałatki w słoiku – na kolację, do pracy, na majówkę

Sałatki w słoiku to idealne rozwiązanie dla osób szukających zdrowych i smacznych dań, które można zabrać ze sobą do pracy, szkoły, czy na piknik w...

2