Takiej kutii jeszcze nie jedliście. Ten przepis musisz zapamiętać

Największym powodzeniem cieszy się na wschodzie Polski. Jej fenomen kryje się w słodkości i starannie dobranych składnikach sprawiających, że nie może jej zabraknąć na wigilijnym stole. Poznaj sekrety i przepisy na aromatyczną kutię.

Fot. 123RF/Picsel

Z tego artykułu dowiesz się

- Czym jest kutia?

- Kiedy zrobić kutię?

- Jak przygotować pszenicę do kutii?

- Jaki mak do kutii wybrać?

- Czy kutia jest zdrowa?

- Jak zrobić świąteczną kutię?

Kutia to jeden z najpopularniejszych deserów wigilijnych. Wywodzi się z polskiej kuchni kresowej i jest tradycyjną potrawą kuchni wschodniej. Choć najbardziej popularna jest na Białostocczyźnie i Lubelszczyźnie, wchodzi do kanonu 12 wigilijnych potraw.

Czym jest kutia?

Nazwa kutia pochodzi z greki i nawiązuje do słowa ziarno, pestka. Nie ma w tym nic zaskakującego, ponieważ tradycyjna, kutia składa się z obtłuczonej pszenicy, ziaren maku, słodu, miodu, bakalii: różnorakich orzechów, rodzynek i innych dodatków. Niekiedy pszenica jest zastępowana ryżem, a na Białorusi kaszą jęczmienną.

Zobacz też: Domowa szynka dojrzewająca. Jak ją zrobić?

Kiedy zrobić kutię?

Przygotowania kutii lepiej nie zostawiać na ostatnie godziny przed kolacją wigilijną. Ten słodki deser smakuje bowiem najlepiej, jeśli wszystkie składniki będą miały szansę dobrze się ze sobą połączyć i przeniknąć. Właśnie z tego względu lepiej będzie jej przygotowanie rozpocząć z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem.

Jeśli jednak nie masz na to czasu, postaraj się przynajmniej wygospodarować chwilę na to, aby odpowiednio przygotować pszenicę, co ułatwi ci pracę następnego dnia.

Weź udział w konkursie i wygraj 250, 500 lub 1000 zł! Kliknij!

Jak przygotować pszenicę do kutii?

Jeżeli zdecydujemy się na zrobienie kutii z pszenicy, musimy pamiętać, aby ją odpowiednio przygotować.
Pierwszym krokiem jest wypłukanie pszenicy i zalanie jej wrzącą wodą na całą noc. Następnego dnia dokładnie ją odcedzamy i gotujemy aż do miękkości, czyli około czterech godzin. Warto też zwrócić uwagę na to, skąd pochodzi nasza pszenica. Jeśli kupowaliśmy ją w sklepie, prawdopodobnie jest już nieco zmiękczona, więc nie ma potrzeby aż tak dokładnego namaczania. Jeśli pszenica pochodzi wprost z młyna, na pewno należy zmiękczyć ją dłużej.

Zobacz też: Sprawdzone przepisy na pyszny keks

Jaki mak dodać do kutii?

Bardzo ważnym jest również odpowiednie przygotowanie maku, który stanowi niezwykle istotny składnik tego deseru. Musimy go dokładnie wypłukać na sitku, a następnie zalać wrzącym mlekiem i gotować minimum pół godziny. Następnie należy zmielić go dwa lub trzy razy.

Tak przygotowany mak rozcieramy z podgrzanym miodem, a następnie łączymy z wybranymi, ulubionymi bakaliami i skórkami cytrusów. Smak kutii możemy wzbogacić kieliszkiem rumu, ekstraktem migdałowym lub wanilią. Po przygotowaniu należy odłożyć kutię do lodówki, ponieważ najlepiej smakuje schłodzona, a im dłużej będzie się chłodzić, tym lepiej. Dlatego, jeżeli mamy taką możliwość warto przygotować ją z wyprzedzeniem.

Zobacz też: Jak zrobić idealne pierniki?

Czy kutia jest zdrowa?

Najważniejszy składnik kutii stanowią ziarna, a te są źródłem białka, żelaza, jodu i bardzo ważnych dla naszego zdrowia witamin z grupy B. Co bardzo ważne, zawierają one bardzo dużo błonnika, który usprawnia pracę jelit i przyspiesza metabolizm.
Sporo właściwości odżywczych ma także mak, który działa uspokajająco, wspomaga pracę serca i przeciwdziała rozwojowi zmian miażdżycowych. Z kolei nienasycone kwasy tłuszczowe pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu.
Kolejny, ważny składnik kutii - miód -  pomoże na prawie każdą dolegliwość. Najczęściej przypominamy sobie o nim zimą, gdyż wzmacnia naszą odporność oraz leczy przeziębienia. Miód ma też działanie bakteriobójcze, a naukowcy wskazują, iż może one obniżać ciśnienie tętnicze.
Jeśli zależy wam na zdrowotnych właściwościach tego deseru, dodajcie do kutii sporo orzechów, ponieważ są one nie tylko smaczne, ale również poprawiają pamięć i koncentrację. Warto wspomnieć, że w zależności od rodzaju, orzechy mają różne właściwości. Orzechy włoskie są bogate w wielonasycone kwasy tłuszczowe, przez co obniżają poziom złego cholesterolu. Orzechy laskowe są źródłem witaminy E, która opóźnia proces starzenia się skóry.
Mimo wyjątkowych właściwości odżywczych kutii, warto pamiętać o jej kaloryczności - sto gramów tego przysmaku to aż 250 kcal, dlatego po jej zjedzeniu, warto zabrać rodzinę na dłuższy spacer.

Zobacz też: czy mandarynki są zdrowe?

Jak zrobić świąteczną kutię?

Poniżej przedstawiamy kilka przepisów naszych czytelników na aromatyczne tradycyjne kutie oraz ciekawe propozycje na kutię orkiszową i makaronową.

 

1. Tradycyjna kutia

Fot. Koral na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.


2. Kutia wigilijna

Fot. AnkaGotuje na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.


3. Kutia świąteczna

Fot. Koral na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.


4.Tradycyjna kutia

Fot. Ines na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.


5. Kutia orkiszowa

Fot. Okawrosole na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.


6. Kutia makaronowa

Fot. Kawa-z-mlekiem na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

 

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
1
Desery Tarta sernikowa

Kruche ciasto, masa serowa, a wszystko wykończone białą czekoladą. To jest p...

Odsłon: 146

60 min
4
15 min
2
30 min
1

Polecane artykuły

Quizy Czy znasz polskie przysłowia o jedzeniu? Tylko mistrzowie zdobywają komplet punktów

Każdy zna kilka polskich powiedzonek. Przetestuj swoją wiedzę dotyczącą przysłów związanych tylko z jedzeniem. Pamiętaj jednak, że „apetyt rośnie w...

0
Informacje Świeże sałatki na powitanie wiosny. Lekkie, apetyczne i nie idą w boczki

Wiosenne sałatki to prawdziwa uczta dla podniebienia. Największą rolę odgrywają tu nowalijki, takie jak chrupiący groszek cukrowy, świeże szparagi...

3
Informacje Warzywa, które podnoszą poziom cukru. Najgorsze są po ugotowaniu

Indeks glikemiczny to istotny parametr w kontekście wszystkich schorzeń metabolicznych. Posiadają go pokarmy obfitujące w węglowodany, w tym także...

4
Informacje Wystarczy dodać do herbaty trzy przyprawy. Zbędne centymetry w pasie giną

Przyprawy takie jak pieprz, kurkuma, czy imbir świetnie sprawdzają się w daniach kuchni azjatyckiej. Możesz także przygotować z nich napój, który w...

4