W jaki sposób zareaguje organizm, gdy zrezygnujesz z jedzenia mięsa?

Wiele osób szybko i bardzo pochopnie podejmuje decyzję o wyeliminowaniu mięsa z diety. Warto wiedzieć, jakie może mieć to konsekwencje.

W jaki sposób zareaguje organizm, gdy zrezygnujesz z jedzenia mięsa?

Fot. 123RF/Picsel

Ludzie przestają jeść mięso z różnych powodów, poczynając od względów etycznych, a na przyczynach zdrowotnych i estetycznych kończąc. Zdeklarowani mięsożercy również dysponują sporą ilością argumentów, mających przemawiać na korzyść spożywania mięsa. Trudno zdecydować, która z tych grup ma rację, gdyż obie diety mają swoje plusy jak i minusy. Warto więc przyjrzeć się wynikom badań naukowych, aby móc w pełni odpowiedzieć sobie na pytanie: co stanie się z naszym ciałem, gdy przestaniemy jeść mięso?

Reklama

1.  Możesz cierpieć na deficyt składników odżywczych

Mięso dostarcza nam wielu substancji odżywczych, dlatego bezrefleksyjne wykluczenie go z naszej diety może zaowocować niedoborem niektórych witamin lub pierwiastków. Oczywiście, zbilansowana dieta wegetariańska może zastąpić niektóre z nich, jednak takie substancje jak żelazo, witamina D oraz witamina B12 trudno jest pozyskać w odpowiedniej ilości z innego źródła niż produkty zwierzęce.

Aby zapobiec niedoborom składników odżywczych, wegetarianie muszą zadbać, żeby w ich diecie nie zabrakło warzyw strączkowych, orzechów, owoców, produktów pełnoziarnistych, a także suplementów witamin, które pozwolą uzupełnić braki niektórych substancji.

2. Choroby układu krążenia będą zagrażać ci w mniejszym stopniu

Najnowsze badania wykazują, iż zjadanie dużych ilości czerwonego mięsa może prowadzić do chorób serca. Naukowcy z Lerner Research Institute udowodnili, iż za tego rodzaju problemy odpowiedzialna jest m.in. karnityna. Substancja ta jest metabolizowana przez nasz organizm do trimetyloaminy, która z kolei w wątrobie zostaje przekształcona w szkodliwy N-tlenek trmetyloaminy. Związek ten zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych takich jak np. zawał serca.

3. Prawdopodobnie zrzucisz kilka kilo

Dla wielu osób zrzucenie kilku zbędnych kilogramów nie jest główną zachętą do wykluczenia produktów mięsnych z diety, jednak może być całkiem miłym skutkiem ubocznym nowego stylu życia. Badania wykazały, iż przejście na wegetarianizm skutkuje utratą około 5 kilogramów i to bez konieczności monitorowania liczby spożywanych kalorii i forsownych ćwiczeń.

4. Zmieni się twoja flora bakteryjna

Chociaż brzmi to nieprawdopodobnie, wykluczenie mięsa z naszej diety może skutkować także zmianą flory bakteryjnej w jelitach. Badania przeprowadzone w 2014 roku w Nowym Jorku wykazały, iż jest ona różna u wegan, wegetarian i mięsożerców. Naukowcy odkryli, że w florze bakteryjnej osób niespożywających produktów pochodzenia zwierzęcego, znajdziemy więcej bakterii wzmacniających nasza odporność.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!