Tych produktów nie jedz przed snem

Aby organizm mógł sprawnie funkcjonować, potrzebny nam jest zdrowy i odpowiednio długi sen. Jednak nocna regeneracja może zostać zakłócona przez to, co jemy wieczorem. Oto kilka produktów, które powinniśmy szerokim łukiem omijać w porze kolacji.

Specjaliści do spraw żywienia w większości zgadzają się, iż kolacja zjedzona 2-3 godziny przed snem nie powinna zaszkodzić naszej sylwetce, dlatego nie powinniśmy się jej obawiać.

Warto jednak wiedzieć, że istnieją produkty, których absolutnie nie powinniśmy zjadać wieczorem, gdyż w ten sposób zapomnimy o spokojnym śnie i nienagannej sylwetce. Oto niektóre z nich.

1. Rośliny strączkowe

Większość diet zaleca spożywanie sporej ilości warzyw strączkowych, takich jak fasola, bób, groch lub ciecierzyca. Dzieje się tak ze względu na wysoką zawartość błonnika, który przyspiesza nasz metabolizm oraz utrzymuje na długo uczucie sytości. Warto jednak pamiętać, aby tego typu produktów nie zjadać przed snem, gdyż mają one właściwości wzdymające, przez co mogą powodować gazy.

 

Wielu z nas lekką ręką dodaje go do wielu potraw, aby nadać im wyrazisty smak oraz aromat. Powinniśmy się jednak powstrzymać przed zjadaniem go tuż przed snem i to nie tylko ze względu na brzydki zapach z ust, który mógłby utrudnić wypoczynek naszemu partnerowi. Zjedzenie czosnku na kolację może nam zgotować naprawdę trudne chwile w nocy, zwłaszcza jeśli mamy wrażliwy żołądek. Wieczór urozmaicony potrawą z czosnkiem to niemal gwarantowana zgaga i niespokojny, przerywany sen.

Mogłoby się wydawać, że miseczka sałatki owocowej to wręcz idealny przepis na lekką i sycącą kolację. Zastanówcie się jednak dwa razy zanim to zrobicie. Owoce zawierają bowiem bardo dużą ilość fruktozy, która napędza nasz mózg do działania. Po takiej przekąsce możecie zapomnieć o spokojnym, regenerującym śnie.

Doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, iż makaron to jeden z najszybszych sposobów na przygotowanie prostej obiadokolacji tuż po powrocie z pracy. Przygotowuje się go bardzo szybko, a pomysły na dania z jego wykorzystaniem niemal nigdy się nie kończą. Jest jednak jedno „ale". Makaron to spora dawka węglowodanów, które zjedzone zbyt późno odłożą się w naszym organizmie jako tłuszcz. Nasze ciało będzie chciało natychmiast przetworzyć je w energię, dlatego po zjedzeniu miseczki makaronu na kolację możemy mieć problemy z zaśnięciem.

 

 

Czerwone mięso jest istotnym składnikiem diety, który dostarcza nam wielu cennych składników odżywczych. Niestety nie mamy dobrych wieści dla mięsożerców, lubiących wieczorem zjeść krwistego steka. Taki sposób odżywiania z pewnością nie zapewni wam zdrowego snu. Po posiłku złożonego w znacznej mierze z czerwonego mięsa, nasz żołądek zostanie zmuszony do wytężonej pracy, a strawienie sporej ilości tłuszczu i białka naprawdę nie jest łatwym zadaniem. W efekcie będziemy czuć się ociężale, a nasz sen mogą przerywać bolesne skurcze żołądka.

Seler naciowy bywa bardzo często polecany jako zdrowa przekąska, stanowiąca doskonałą alternatywę dla czekoladek i chipsów. Faktem jest, że to prawdziwa bomba witaminowa, a jego spożywanie w ciągu dnia może przynieść nam naprawdę sporo korzyści. Zastanówcie się jednak dwa razy zanim zjecie go wieczorem, gdyż warzywo to ma silne działanie moczopędne. Jeśli marzy wam się długi i niczym nieprzerywany sen, poczekajcie ze zjedzeniem selera aż do rana.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
3
Desery Tarta sernikowa

Kruche ciasto, masa serowa, a wszystko wykończone białą czekoladą. To jest p...

Odsłon: 84

60 min
3
60 min
3

Polecane artykuły

Quizy Czy znasz polskie przysłowia o jedzeniu? Tylko mistrzowie zdobywają komplet punktów

Każdy zna kilka polskich powiedzonek. Przetestuj swoją wiedzę dotyczącą przysłów związanych tylko z jedzeniem. Pamiętaj jednak, że „apetyt rośnie w...

0
Informacje Świeże sałatki na powitanie wiosny. Lekkie, apetyczne i nie idą w boczki

Wiosenne sałatki to prawdziwa uczta dla podniebienia. Największą rolę odgrywają tu nowalijki, takie jak chrupiący groszek cukrowy, świeże szparagi...

3
Informacje Warzywa, które podnoszą poziom cukru. Najgorsze są po ugotowaniu

Indeks glikemiczny to istotny parametr w kontekście wszystkich schorzeń metabolicznych. Posiadają go pokarmy obfitujące w węglowodany, w tym także...

3
Informacje Wystarczy dodać do herbaty trzy przyprawy. Zbędne centymetry w pasie giną

Przyprawy takie jak pieprz, kurkuma, czy imbir świetnie sprawdzają się w daniach kuchni azjatyckiej. Możesz także przygotować z nich napój, który w...

4