Tradycja wypiekania babki wielkanocnej

Wielkanocne śniadanie w wielu polskich domach nie może się obejść bez drożdżowej babki z bakaliami oblanej gęstym lukrem. Skąd pochodzi nazwa tego wypieku, jaka kryje się za nim historia oraz jak wygląda tradycyjny przepis na ten cymes?

Fot. 123RF/Picsel

Babka wielkanocna to symbol dostatku, wiary, nadziei i miłości. Zwiastuje zakończenie okresu wielkiego postu i rozpoczyna czas radowania się ze Zmartwychwstania Pańskiego. Zamiast skromnych potraw na stoły trafiają pasztety, domowe wędliny, faszerowane jaja, sałatki, a także trunki i słodkie desery. Wśród ciast nie może zabraknąć babki. Jest ona jedną z obowiązkowych pozycji na wielkanocnym stole. Drożdżowe ciasto składające się z dużej liczby jajek wyróżnia się smakiem i niepowtarzalnym wyglądem. Często jej kawałek lub miniwersja tego wypieku stanowi ważny element koszyczka, który wraz z innymi pokarmami jest błogosławiony w Wielką Sobotę.

Historia babki wielkanocnej

Pierwsze babki zaczęto wypiekać pod koniec XVII wieku w czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów, w niedługim czasie zyskały ogromną popularność, którą cieszą się do dzisiaj. Są chętnie przygotowywane w Polsce oraz innych krajach europejskich tj.: Francji, Włoszech, Hiszpanii czy Portugalii.

Skąd pochodzi nazwa tego ciasta? Istnieje kilka legend. Najbardziej popularna głosi, że została ona zainspirowana kształtem damskich spódnic z dużymi fałdami, które marszczone u góry, rozszerzają się delikatnie ku ziemi, tworząc piękny kształt. Inna historia mówi, że swoją nazwę zawdzięcza Stanisławowi Leszczyńskiemu, który uwielbiał smak babki i przyrównał ją do turbanu Ali Baby, jednej ze swoich ulubionych postaci z „Baśni tysiąca i jednej nocy". Bez względu na to, która z tych wersji jest prawdziwa, faktem jest, że wypiek ten na stałe zagościł w wielkanocnym menu w wielu polskich domach.

Reklama

Wypiekanie ciasta

Dawniej za pieczenie babki zabierano się już w Wielki Piątek. Recepturę na ten wypiek musiała znać każda dobra gospodyni. Przygotowania rozpoczynano od starannego uprzątnięcia domu, pozamykania okien i sprawdzenia, czy wokół nie kręcą się żadni mężczyźni. Cały proces trwał kilka godzin, który przebiegał w bezwzględnej ciszy i spokoju. Wierzono, że nieproszeni goście i zamieszanie wokół wypieku może wpłynąć na złe wyrastanie ciasta, co w konsekwencji wiązało się z upokorzeniem dla gospodyni, która była narażona na drwiny i kompromitację.

Rodzaje babek wielkanocnych

Tradycyjny przepis na babkę składa się z mąki, mleka, drożdży dużej ilości jaj oraz z suszonych owoców. Wszystkie składniki potrzebne do zrobienia ciasta powinny zostać wyciągnięte z odpowiednim wyprzedzeniem, aby przed przystąpieniem do pieczenia osiągnęły temperaturę pokojową. Wyjątek stanowią składniki tj.: mleko i masło, które należy delikatnie podgrzać.

Drożdżowe ciasto na babkę powinno wyrastać przez około półtorej godziny, zanim zostanie przełożone do formy. Po tym czasie wykładamy je na blat i wyrabiamy, a następnie przekładamy do odpowiedniej blaszki i pozostawiamy na około 40-45 minut. Następnie babkę należy włożyć do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza. Po upieczeniu i wystudzeniu możemy przystąpić do dekorowania. Najbardziej tradycyjną formą jest wykorzystanie do tego celu lukru.

Z biegiem czasu pojawiło się wiele nowych odmian tego wypieku. Do najbardziej popularnych oprócz babki drożdżowej należą: piaskowa, cytrynowa, jogurtowa, a nawet majonezowa. Ciasta te różnią się między sobą wielkością, smakiem i sposobem przystrojenia.

Wiecie już, jaką babkę upieczecie tym roku? Jeśli szukacie ciekawych pomysłów i inspiracji, skorzystajcie z przepisów naszych użytkowników.

 

1. Babka drożdżowa z rodzynkami

Fot. Nemezja na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Babka makowa

Fot. Kawa-z-mlekiem na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Babka cytrynowa

Fot. mariwanna na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Babka pomarańczowa

Fot. kalina11 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Babka herbaciana

Fot. izaa_a na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

6. Babka kawowa

Fot. izek na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

7. Babka czekoladowa

Fot. ilovebakepl na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

8. Babka bananowa

Fot. Pobitegarybarbary na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


9. Babka majonezowa

Fot. AnkaGotuje na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

10. Babka jogurtowa

Fot. izaa_a na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

11. Babka z ajerkoniakiem

Fot. Bella1985 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

12. Babka zebra

Fot. ElMar na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

13. Babka piaskowa (bezglutenowa)

Fot. kibi87 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

Zobacz też wielkanocne przepisy Ewy Wachowicz

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Sałatki Sałatka z sałaty lodowej

Dzisiaj bardzo szybka, prosta sałatka. Bardzo dobra jako dodatek do obiadu lu...

Odsłon: 325

15 min
4

Polecane artykuły

Informacje Lepsza od owsianki i kanapek na śniadanie. Przepis na miskę zdrowia, która pomoże schudnąć

Co to jest komosanka? Pyszny i szybki pomysł na śniadanie, czyli owsianka z komosy ryżowej. Przygotowuje się ją prosto i w zaledwie 15 minut - wyst...

1
Informacje Sałatki w słoiku – na kolację, do pracy, na majówkę

Sałatki w słoiku to idealne rozwiązanie dla osób szukających zdrowych i smacznych dań, które można zabrać ze sobą do pracy, szkoły, czy na piknik w...

0
Informacje Hash browns, czyli pożywne śniadanie na bazie ziemniaków

Ziemniaki to niezwykle uniwersalne warzywo, które można wykorzystać. Chociaż z reguły zajadamy je w wersji obiadowej, można również przemycić je do...

1
Informacje Najlepszy przepis na syrop z pędów sosny. Zrób zapasy na cały rok i pij na odporność

Miłośnicy przyrody widzą, że sosny wypuściły już pędy. To najwyższa pora, żeby dowiedzieć się, jak zrobić syrop z pędów sosny. Nie tylko pomaga wzm...

2