Ten rodzaj tłuszczu może uszkadzać pamięć

Niektóre izomery kwasów tłuszczowych, nazywane też tłuszczami uwodornionymi lub trans, nie tylko są dla nas niezdrowe - mogą też pogarszać pamięć!

Ten rodzaj tłuszczu może uszkadzać pamięć

Fot. 123RF/Picsel

Wiadomo, że tłuszcze trans, mimo roślinnego pochodzenia, zwiększają ryzyko otyłości, nadciśnienia, chorób serca, miażdżycy, cukrzycy, a nawet agresywnych zachowań. Znajdziemy je głównie w produktach wysoko przetworzonych, chociaż zdaża się, że pojawiają się także w naturalnej żywności - naukowcy przypuszczają jednak tłuszcze trans naturalnego pochodzenia nie działają w taki sposób. Uwodornione kwasy tłuszczowe poprawiają smak, konsystencję, a także wydłużają czas przydatności do spożycia wielu produktów.

Reklama

Wyniki badań ogłoszonych przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne są wyjątkowo niepokojące. Tłuszcze trans mogą pogarszać pamięć - w tym momencie wiadomo, że dotyczy to mężczyzn w średnim wieku.

W badaniach uczestniczyło tysiąc mężczyzn w wieku powyżej 20 lat. Wypełniali oni kwestionariusze dotyczące diety i rozwiązywali testy pamięciowe. Testy pamięci polegały na otrzymywaniu ok. 100 kart z różnymi słowami i określeniu, czy dane słowo już wystąpiło.

W przypadku mężczyzn poniżej 45. roku życia, niezależnie od innych czynników (wieku w tej grupie, chorób takich jak depresja, czy poziomu edukacji) mieli gorszą pamięć, jeśli jedli tłuszcze trans.

Weź udział w konkursie i wygraj 1000 zł!

Co ciekawe, z każdym gramem tłuszczów trans dziennie badani zapominali średnio 0,76 słowa. Przy największym dziennym spożyciu mieli trudności z pamiętaniem już 11 słów. To już spadek sprawności pamięci o ponad 10 proc.

Skąd takie działanie tych tłuszczów? Naukowcy podejrzewają, że chodzi o wywoływany przez tłuszcze trans stres oksydacyjny zwiększający niszczenie komórek organizmu. Tłuszcze trans maja dokładnie odwrotne działanie niż antyoksydanty (które zwalczają wolne rodniki i nie dopuszczają do nadmiernych uszkodzeń komórek wskutek stresu oksydacyjnego - tutaj przeczytasz więcej na ich temat). Wskutek uszkodzeń komórek może dochodzić do pogorszenia ukrwienia ważnych ośrodków mózgu. Stąd problemy z pamięcią.

Prowadząca badania Beatrice A. Golomb, podsumowała je w ten sposób: „Tłuszcze trans mogą wydłużać trwałość produktów, ale równocześnie skracają życie ludziom”.

Wyniki tych badań czekają jeszcze na opinie recenzentów.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze do artykułu (4)

czmamba 16 maja
A tak niedawno lekarze czyli eksperci zalecali jeść margarynę nie masło!!! Tak więc nie ma się co dziwić, że... Czytaj całość »
A tak niedawno lekarze czyli eksperci zalecali jeść margarynę nie masło!!! Tak więc nie ma się co dziwić, że ludzie nie wierzą lekarzom i nie widzą w nich autorytetów gdyż działają oni "po omacku" , nie posiadają słusznej wiedzy i swoimi wytycznymi szkodzą ludziom. Tak samo jak teraz ze szczepionkami. Później powiedzą, że się mylili jak z margaryną czy jajkami.
Jurek-Dostep 16 maja
Wprowadzić zakaz handlu, albo chociaż akcyzę jak na tytoń i alkohol.
sum 16 maja
Dlaczego w produktach na Polski rynek jest stosowany rakotwórczy OLEJ PALMOWY?.Te same produkty na rynek niemiecki... Czytaj całość »
Dlaczego w produktach na Polski rynek jest stosowany rakotwórczy OLEJ PALMOWY?.Te same produkty na rynek niemiecki mają w składzie olej rzepakowy lub słonecznikowy.
zobacz wszystkie komentarze*

*Przejdziesz do wersji klasycznej