Skąd nazwa pierogi ruskie i fasolka po bretońsku?

Polski stół może wyglądać naprawdę światowo – na przyjęciach bryluje ryba po grecku, wraz z fasolką po bretońsku i plackami po węgiersku. A to tylko początek tego kosmopolitycznego korowodu. Tylko czy naprawdę jest to takie międzynarodowe towarzystwo?

Skąd nazwa pierogi ruskie i fasolka po bretońsku?
Fot. Pompokracja na Smaker.pl

Jeżeli lubicie wyzwania, spróbujcie podczas podróży po Japonii zjeść dobrze znanego wszystkim Polakom śledzia po japońsku. Równie karkołomnym zadaniem może okazać się zamówienie w greckiej tawernie słynnej ryby po grecku. Mimo, iż nazwy tych potraw sugerują nam, że pochodzą one z odległych zakątków świata, bardzo często się zdarza, że w tych zakątkach wcale o nich nie słyszano. Skąd więc w naszym menu takie pozycje? Spróbujmy uchylić rąbka tajemnicy.

Ryba udająca Greka

Reklama

Delikatna ryba w panierce, ukryta pod grubą warstwą ugotowanych do miękkości warzyw, doprawionych koncentratem pomidorowym. Każdy Polak natychmiast rozpozna w tym opisie rybę po grecku. Jednak czy jest to coś, co zaserwowano by nam u stóp Partenonu? Nie ma się co łudzić - żaden Grek nie ugości nas taką potrawą, co więcej najpewniej byłby zszokowany, że nad Wisłą takie danie jest kojarzone z jego ojczyzną.

Skąd więc ta nazwa? Zdania w tej kwestii są podzielone, jednak najczęściej uznaje się, że danie to powstało w wyniku spolszczenia oryginalnego, greckiego przepisu. Faktycznie, w tamtejszej kuchni możemy spotkać owoce morza serwowane w pomidorowo-warzywnym sosie, jednak ani w smaku, ani w formie nie przypominają znanej nam ryby po grecku. Tak więc możemy mówić jedynie o bardzo delikatnej inspiracji, która wprowadziła do polskiej kuchni nieco śródziemnomorskiego kolorytu.


Zobacz też: Sprawdzony przepis na rybę po grecku. Kliknij!

z 7

Komentarze do artykułu (4)

rosynka 09 maja 2016
No wlasnie, Potrawa ta jest typowo UKRAINSKA, a nie Russka i nie Polska. A nazwa pochodzi od slowa RUSSINI bo... Czytaj całość »
No wlasnie, Potrawa ta jest typowo UKRAINSKA, a nie Russka i nie Polska. A nazwa pochodzi od slowa RUSSINI bo wlasnie tak polacy nazywali ukraincow. Stad tez nazwy geogrficzne takie jak Piaski Russkie i Rawa Russka.
Boguslaw 26 czerwca 2017
Dokładnie przeciwnie. Pierogi Ruskie sa RUSKIE a nie moskiewskie. Dzisiejsza Rosja to nie Ruś Ruś jest Biała i... Czytaj całość »
Dokładnie przeciwnie. Pierogi Ruskie sa RUSKIE a nie moskiewskie. Dzisiejsza Rosja to nie Ruś Ruś jest Biała i Czerwona i obie jej części leżały na terenie Rzeczpospolitej Dlatego pierogi są "ruskie" u nas bo są z Rusi a dla Moskwiczan są Polskie bo z Polski Ruś czerwona była długo częścią Polski. Natomiast takiego Państwa jak "Ukraina" nigdy nie było, była Ruś Kijowska, a potem te ziemie podbiło Wielkie Księstwo Litewskie (która tak naprawdę było Rusią Biała bo Litwini rządzący się zrusyfikowali i urzędowym językiem Wielkiego Księstwa Litewskiego był Język Ruski ale nie ROSYJSKI )
Tak więc pierogi sa jak najbardziej rodowodu RUSKIEGO
Boguslaw 26 czerwca 2017
Dokładniej: Dawniej nie było takiego Państwa jak Ukraina, Od niedawna oczywiście jest i bardzo dobrze.
zobacz wszystkie komentarze*

*Przejdziesz do wersji klasycznej