Sałatka z kalarepy w ośmiu odsłonach

Sałatki i surówki obiadowe najczęściej przygotowujemy na bazie kapusty lub sałaty. A co powiecie na kalarepę? To niedocenione warzywo zasługuje na naszą uwagę, gdyż jest wyjątkowo zdrowe i smaczne.

Sałatka z kalarepy w ośmiu odsłonach

Fot. 123RF/Picsel

Kalarepa jest bardzo lekkostrawna, a wszystkie osoby na diecie mogą bez wyrzutów sumienia umieścić ją w swoim jadłospisie, gdyż zawiera zaledwie 27 kcal. Spokojnie możemy również podawać ją dzieciom. Co ciekawe, to niepozorne warzywo może mieć właściwości antyrakowe. W kalarepie znajdziemy sporo przeciwutleniaczy, sulforafan, izotiocyjaniany oraz indol-3-karbinol, które są uznawane za naturalne substancje, pomagające zapobiegać rakowi.

Reklama

Nieduża, stugramowa porcja tego warzywa całkowicie pokrywa nasze dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Dzięki niej zadbacie o to, aby wasz układ immunologiczny działał sprawnie, a wszystkie substancje odżywcze prawidłowo się wchłaniały. Ponadto, w kalarepie znajdziecie również witaminy z grupy B, które doskonale wpływają na pracę układu trawiennego i nerwowego.

Poza witaminami, w tym warzywie znajdziemy również szereg niezbędnych dla zdrowia pierwiastków, w tym magnez, jod, potas, wapń, żelazo oraz miedź. Z pewnością zainteresuje was również informacja, że kalarepa zawiera w sobie sporo błonnika oraz beta-karoten. Dzięki tym substancjom możemy zadbać o dobry wzrok, prawidłową perystaltykę jelit, a także zadbać o to, abyśmy w przyszłości nie mieli problemów z miażdżycą.

Reklama

Przepisy na sałatki i surówki z kalarepą

Kalarepa najzdrowsza jest na surowo, gdyż wówczas warzywo to zachowuje najwięcej składników odżywczych. Z powodzeniem możecie potraktować ją jako samodzielną przekąskę. Pokrojona w plasterki lub ósemki, świetnie sprawdzi się w roli przekąski z pracy lub alternatywy dla chipsów podjadanych w czasie seansu filmowego. Jeśli chcecie zamienić kalarepę w dodatek do obiadu, przygotujcie z niej sałatkę. Przepisami na nie podzielili się z nami użytkownicy Smakera. Koniecznie je przetestujcie w najbliższym czasie.

 

1. Sałatka z kalarepki, ogórka i truskawek

Fot. ElMar na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


2. Surówka z rzodkiewki i kalarepki

Fot. Hajduczek-naturalnie na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


3. Orientalna surówka

Fot. Hajduczek-naturalnie na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


4. Witaminowa bomba

Fot. Futka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


5. Surówka z kalarepą i selerem

Fot. SprytnaChochla na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


6. Surówka owocowo-warzywna

Fot. ErJot na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


7. Chrupiąca surówka z kalarepką

Fot. SprytnaChochla na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

8. Orzeźwiająca surówka z kalarepą

Fot. DomowaPiwniczka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!