Poświąteczny detoks

Jak co roku obiecywałaś sobie, że podczas świątecznej biesiady zachowasz umiar i jak zwykle nic z tego nie wyszło? Budzisz się rankiem ociężała i przejedzona, z moralnym kacem, kompletnie nie wiedząc, jak pozbyć się tego okropnego uczucia? Podpowiadamy, w jaki sposób poradzić sobie z tymi dolegliwościami.

1. Szybka dieta oczyszczająca

Pisząc "dieta" oczywiście nie chodzi nam o głodówkę. Tak drastyczna zmiana po okresie ciągłego jedzenia może przynieść więcej szkód, niż pożytku dla naszego zdrowia i sylwetki. Nagłe obniżenie dziennej liczby spożywanych kalorii, spowoduje spowolnienie przemiany materii. Nasz organizm, zamiast regulować swoją pracę, przestawi się w tryb magazynowania. Najlepszym wyjściem będzie szybka dieta oczyszczająca, podczas której zwrócimy szczególną uwagę na to, co i w jakich ilościach jemy.

W święta na stołach prym wiodą potrawy ciężkostrawne, kaloryczne i ociekające tłuszczem. W czasie detoksu, musimy zrezygnować z takich dań i postawić na produkty lekkie i poprawiające pracę jelit. Ale po jakie produkty sięgać? Najlepsze będą warzywa, jajka i kasze, które wspomogą proces oczyszczania. Dobrze jest też włączyć wtedy do jadłospisu jogurty naturalne, które poprzez zawarte bakterie, szczególnie wspomogą pracę jelit. Warto pamiętać, że nie liczy się tylko co jemy, ale też kiedy i ile. Aby wzmocnić i usprawnić nasz układ trawienny, należy spożywać pięć niedużych posiłków, mniej więcej co 3-4 godziny. To pozwoli powrócić naszemu organizmowi do całkowitej równowagi.

Nasiona lnu wykorzystywane są w medycynie naturalnej ze względu na swoje lecznicze cechy od dawna. Charakteryzują się tym, że pomagają przy biegunkach i zaparciach, regulują pracę jelit, zwalczają nudności, ułatwiają również trawienie ciężkostrawnych potraw. Ale jak najlepiej przyjmować siemię lniane? Łyżkę mielonych nasion zalewamy wrzątkiem. Taki napar odstawiamy na kwadrans, czekając aż powstanie kleik. Siemię możemy przyjmować w tej postaci nawet podczas dni świątecznych, a nasza walka z poświąteczną oponką będzie łatwiejsza.

Pobierz aplikację smaker

Chociaż najczęściej kojarzą się z babcinymi specjałami na wszelkie dolegliwości, to ich pomoc przy przejedzeniu z pewnością będzie nieoceniona. Nawet jeśli nie przepadamy za tego rodzaju metodami, warto pamiętać, że zioła są obecne w medycynie naturalnej od wieków. Ponadto nie są one trudno dostępne, dlatego warto zakupić je jeszcze przed świętami, aby mieć do nich natychmiastowy dostęp.

Z jakich ziół najlepiej przyrządzać napary? Najpopularniejsze są na pewno mięta i imbir. Rozgrzeją żołądek i wspomogą pracę układu pokarmowego. Z kolei na niestrawność najlepszy będzie majeranek, który złagodzi problemy gastryczne. Pomocne będą też napary z lukrecji, dzikiej róży czy też kminku.

Podczas diety oczyszczającej nie musimy rezygnować z picia alkoholu. Warto jednak wiedzieć, jakie trunki dobrze wpłyną na nasz organizm. Z pewnością należy do nich wino. Jednak w tym przypadku najważniejszy jest umiar i odpowiednie proporcje. Dzięki swoim właściwościom, czerwone wino poprawia krążenie w jelitach i usprawnia trawienie. Należy tylko pamiętać, że działanie takie ma jedna lampka wina. Większa ilość może przynieść odwrotny skutek.

Pobierz aplikację smaker

Jeżeli posiadamy w domu wannę, możemy pokusić się o 15-20 minutową kąpiel, która zadziała odprężająco na nasz organizm. Rozkurczy ona nasz żołądek, zwalczy również uczucie ciężkości. Dobrym pomysłem jest też użycie olejków aromatycznych, które wzmocnią działanie rozkurczowe. Warto również wykonać krótki masaż brzucha. Jeśli nie mamy czasu na długą kąpiel, możemy zastosować ciepły okład. Jedyne o czym należy pamiętać, to aby położyć go w miejscu, gdzie znajduje się wątroba.

Nie mamy oczywiście na myśli kilkugodzinnego treningu. Na poświąteczne przejedzenie w zupełności wystarczy spacer, zabawy z dziećmi na świeżym powietrzu czy nordic walking. Będzie to świetna opcja dla osób, które na co dzień nie uprawiają żadnego sportu. Wielkanocne biesiadowanie warto przeplatać z aktywnością fizyczną. Świeże powietrze i delikatny wysiłek sprawią, że nasz organizm przyśpieszy przemianę materii i pracę jelit.

Pobierz aplikację smaker

Odpowiednie nawadnianie organizmu to czynność oczywista, jednak wiele osób bardzo często o niej zapomina. Najlepiej oczywiście sięgać po wodę niegazowaną. Świetnym rozwiązaniem będzie również zwykła, czarna herbata. Chociaż wydaje się to zbyt proste, picie odpowiedniej ilości płynów pobudzi układ trawienny do produkcji soków żołądkowych. Poza tymi dwoma napojami, warto postawić również na herbatę miętową albo rumiankową. Oba te napary doskonale łagodzą dolegliwości żołądkowe, występujące po świątecznym łakomstwie. A co w przypadku nudności i biegunki? Jeżeli należymy do osób nie gustujących w farmaceutycznych specyfikach, warto postawić na sok z czarnych jagód - wyjątkowo skuteczny w walce z takimi dolegliwościami.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
6

Polecane artykuły

Informacje Jeśli chcesz schudnąć z brzucha, wyrzuć te produkty z kuchni. Znany dietetyk radzi czego unikać na diecie

Wszystkie osoby, które interesują się tematyką zdrowego odżywiania, czy diet odchudzających, z pewnością spotkały się z pojęciem deficytu kaloryczn...

3
Informacje Najlepsza owsianka dla osób po 40-stce. Solidna dawka kwasów omega-3 i pomoc w zrzuceniu oponki

Wiele osób zauważa, że po 40-stym roku życia metabolizm zwalnia. Jeżeli chcesz zadbać o zdrowie, a jednocześnie czujesz, że twoja forma z wiekiem s...

5
Informacje Chili na odchudzanie. Przepisy na dania, które pozwolą zrzucić zbędne kilogramy

Gotowanie zdrowych posiłków jest kluczowe w procesie utraty wagi. Nie oznacza to jednak, że twoje dania mają być mdłe i nijakie. W poniższym artyku...

0
Ewa gotuje Ewa gotuje: Barszcz biały na otrębach, kurczak maślany, babka drożdżowa z bakaliami

W przedświątecznym odcinku programu "Ewa gotuje", prowadząca podzieli się z widzami fantastycznymi przepisami na potrawy, które warto zaserwować na...

1