Porzeczki - ciasto, wino a może dżem? Zobacz, co z nich zrobić

Porzeczki, pomimo kwaśnego, cierpkiego smaku, to przysmak dla wielu osób. Uwielbiają je dorośli i dzieci – całe szczęście, bo to owoce, które zawierają całe multum witaminy C i flawonoidów. Dlatego nie powstrzymujcie się od zajadania się nimi w sezonie. Pomyślcie jednak także o tym, co zrobić z nich na następne miesiące.

Fot. 123RF/Picsel

Porzeczki zaczynają gościć w ogrodach i na straganach już pod koniec czerwca. Dostępna czarna, czerwona i biała porzeczka może być wykorzystywana do robienia ciast, przetworów, a nawet wina. Dzisiaj mamy dla was kilka przepisów, z których warto skorzystać latem, gdy porzeczki są tak łatwo dostępne.

Nalewka z czarnej porzeczki - na zimowe wieczory

Nalewka z czarnej porzeczki to jeden z tych trunków, które warto sączyć w zimowy wieczór przed telewizorem lub dobrą książką. Smakuje wyśmienicie i oczywiście nadal jest bogata w antyoksydanty. Jak zrobić jedną z najpopularniejszych polskich nalewek?

Do jej przygotowania potrzebujecie zaledwie kilograma czarnych porzeczek. Powinny być dojrzałe, by ich smak był pełny i wyrazisty. Jeśli tęsknicie za tym smakiem już po sezonie na porzeczki, możecie zrobić nalewkę także z mrożonych owoców. Umyjcie je pod bieżącą wodą i pozbądźcie się gałązek. Przełóżcie je do czystego słoika o dużej pojemności (około czterech litrów). Porzeczki należy teraz zalać alkoholem.

Istnieje kilka wersji przepisu na zrobienie nalewki z czarnej porzeczki. Niektóre przygotowuje się wyłącznie ze spirytusu, inne z mieszanki wódki i spirytusu. Wszystko zależy od tego, jak mocną nalewkę chcecie uzyskać. Istotne jest, by ilość samego alkoholu wynosiła litr. Odstawcie słoik z porzeczkami w ciepłym miejscu, by owoce mogły się zmacerować. Niestety to zajmuje sporo czasu - minimum miesiąc. Gdy owoce będą już gotowe, możecie zlać nalewkę do czystego słoika. To jednak nie koniec pracy.

Teraz czas zasypać pozostałe porzeczki cukrem. Wystarczy do tego 400 gramów, jednak jeśli lubicie słodszą nalewkę, możecie dodać go więcej. Słoik zakręćcie szczelnie. Mieszajcie owoce z cukrem każdego dnia aż do czasu, gdy cukier całkowicie się rozpuści. Zajmie to maksymalnie pięć dni. Pozostały sok należy przepuścić przez sitko do słoika z wcześniej odlaną nalewką. Jeśli chcecie, by smak był jeszcze bardziej intensywny, zawińcie owoce w pieluchę tetrową i dobrze je wyciśnijcie. Nalewka z czarnej porzeczki jest gotowa.

Weź udział w konkursie i wygraj 250, 500 lub 1000 zł! Kliknij!

Wino z czarnej porzeczki

Nalewka z porzeczki to nie jedyny sposób na spożytkowanie tych owoców. Możecie z nich zrobić także wino, które będzie cierpkie i przepyszne. Domowe wino wytwarza się oczywiście dłużej niż nalewkę, jednak jeśli macie trochę cierpliwości i sporo owoców, ten przepis z pewnością wam się spodoba.

Do zrobienia wina przyda wam się pięć kilogramów czarnej porzeczki, cztery wody, kilogram cukru oraz drożdże winiarskie i pektolaza. Te składniki wystarczą wam, by przygotować około siedem litrów wina. Zacznijcie od zrobienia matki drożdżowej - wlejcie 200 mililitrów ciepłej wody do buteleczki i dodajcie do nich drożdże. Trzymajcie matkę drożdżową przez cztery dni. Umyjcie i oczyśćcie owoce, a następnie rozgniećcie je w przygotowanym do tego naczyniu. Następnie zalejcie je gorącą wodą tak, by przykryła ona porzeczki. Odczekajcie do czasu, aż woda ostygnie i dodajcie pektolazę. Tak przygotowane owoce zostawcie na dwie doby.

Sok, który powstanie w tym procesie, należy odlać do balonu i zalać go 1/3 cukru (zróbcie z niego syrop cukrowy). Dodajcie matkę drożdżową i zamknijcie balon korkiem z rurką. Po czterech dniach dodajcie kolejną porcję syropu cukrowego, a po kolejnych pięciu ostatnią. Fermentacja powinna odbywać się przez około trzy miesiące. Po tym czasie należy przefiltrować wino i przelać je do butelek. Wino z czarnej porzeczki powinno dojrzewać przynajmniej przez rok.

Dżem z czarnej porzeczki

Dżem z czarnej porzeczki to idealny dodatek do kanapek czy naleśników. Jeśli chcecie, by zawierał on jak najwięcej owoców i niezbyt dużo cukru, przygotujcie go samodzielnie. Potrzebujecie do tego kilograma czarnej porzeczki oraz 200 gramów cukru. Możecie dodać go więcej bądź zastąpić cukier inną substancją słodzącą. Wszystko zależy od was.

Dzięki janginizacji możecie przygotować go także bez cukru. Porzeczki powinny być dojrzałe, jednak bez żadnych oznak zepsucia. Należy oczyścić je i obraź z gałązek, a następnie umieścić w garnku razem z cukrem. Gotujcie porzeczki na małym ogniu przez około dwie godziny, bez pokrywki. Dzięki temu woda swobodnie odparuje, owoce zmiękną i zgęstnieją. Nie musicie dodawać pektyny, jednak jeśli chcecie, by jego konsystencja bardziej przypominała sklepowe dżemy, możecie to zrobić.

Dżem z czarnej porzeczki umieśćcie w słoikach, a następnie przejdźcie do pasteryzacji. Tak samo możecie przygotować dżem z czerwonej porzeczki.

Konfitury z czarnej porzeczki

Konfitury z czarnej porzeczki przygotowuje się w bardzo podobny sposób, jednak sam przetwory są trochę bardziej płynne i lejące się niż dżemy. Idealnie sprawdzi się jako dodatek do ciast oraz herbaty.

Będziecie potrzebować kilograma owoców, cukru (tej samej ilości co w przypadku dżemu bądź większej, jeśli chcecie uzyskać bardzo słodki smak) oraz 100 mililitrów wody. Umyjcie i obierzcie z szypułek porzeczki. Wlejcie wodę na dużą patelnię i dodajcie cukier, delikatnie mieszając i czekając, aż się rozpuści. Poczekajcie, aż ze składników powstanie syrop. Dodajcie owoce i zagotujcie je, a następnie od razu zdejmijcie z płyty. Odstawcie i to samo zróbcie następnego dnia. Należy zagotowywać je tak trzykrotnie. Nie musicie czekać całej doby - wystarczy, by owoce wystygły. Czwarty raz zagotujcie je i smażcie przez około pięć minut. Jeśli chcecie, by były konfitury były gęstsze, możecie smażyć je kilka minut dłużej. Przełóżcie je do słoiczków i poddajcie procesowi pasteryzacji.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Ciasto z porzeczkami

Ciasto z porzeczkami uwielbiamy właściwie w każdym wydaniu. Bo te owoce świetnie pasują zarówno do ciasta kruchego, jak i jogurtowego czy francuskiego. Jednak ulubieńcem nadal pozostaje ciasto drożdżowe z porzeczkami. Aby je przygotować, musicie wiedzieć, jak zrobić idealne ciasto drożdżowe. Potrzebujecie do tego pół kilograma mąki pszennej, 40. gramów drożdży, 200 mililitrów mleka, pół kostki masła i dwóch jajek oraz 100. gramów cukru. Zróbcie zaczyn z ciepłego mleka, szczypty cukru i drożdży. Odczekajcie przez dziesięć minut, aż drożdże zaczną pracować.

W tym czasie wsypcie do miski mąkę i dodajcie roztopione masło oraz jajka. Na koniec wlejcie drożdże z mlekiem. Masa musi być ugniatana tak długo, aż ciasto nie będzie samodzielnie odchodzić od dłoni.

Gotowe ciasto powinno rosnąć jeszcze przez godzinę pod przykryciem. W tym czasie umyjcie i obierzcie porzeczki. Gotowe ciasto należy przełożyć na blaszkę i dodać porzeczki. Ułóżcie na niej kruszonkę z tego przepisu i pieczcie w temperaturze 180 stopni przez 40 minut, do suchego patyczka. Możecie zajadać, gdy tylko ciasto wystygnie.

Porzeczki w każdej formie są genialne. Jeśli zatem chcecie zajadać je nie tylko na surowo, wypróbujcie nasze przepisy.

 

1. Torcik serowo-porzeczkowy

Fot. Linka2107 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.


2. Nalewka z czerwonej porzeczki

Nalewka z czerwonej porzeczki

Fot. Kuchmariola63 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.


3. Porzeczkowa pychota

Fot. Basiliana na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.


4. Tort porzeczkowy z bezą

Fot. SprytnaChochla na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

 

5. Nalewka na winogronach

Fot. Tradycyjna_Kuchnia na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.


6. Nalewka na rabarbarze

Fot. Koral na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.


7. Czarne porzeczki w cukrze

Fot. KasiaSar na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.


8. Ciasto porzeczkowe

Fot. Izaa_a na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.


9. Ciasto porzeczkowe

Fot. Izek na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

 

10. Porzeczkowa finezja

Fot. DziablicawKuchni na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.


11. Nalewka truskawkowa

Fot. Ciacho50 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.


12. Nalewka gruszkowa

Nalewka gruszkowa

Fot. Jola73 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
3
Desery Tarta sernikowa

Kruche ciasto, masa serowa, a wszystko wykończone białą czekoladą. To jest p...

Odsłon: 82

60 min
3
60 min
3

Polecane artykuły

Quizy Czy znasz polskie przysłowia o jedzeniu? Tylko mistrzowie zdobywają komplet punktów

Każdy zna kilka polskich powiedzonek. Przetestuj swoją wiedzę dotyczącą przysłów związanych tylko z jedzeniem. Pamiętaj jednak, że „apetyt rośnie w...

0
Informacje Świeże sałatki na powitanie wiosny. Lekkie, apetyczne i nie idą w boczki

Wiosenne sałatki to prawdziwa uczta dla podniebienia. Największą rolę odgrywają tu nowalijki, takie jak chrupiący groszek cukrowy, świeże szparagi...

3
Informacje Warzywa, które podnoszą poziom cukru. Najgorsze są po ugotowaniu

Indeks glikemiczny to istotny parametr w kontekście wszystkich schorzeń metabolicznych. Posiadają go pokarmy obfitujące w węglowodany, w tym także...

3
Informacje Wystarczy dodać do herbaty trzy przyprawy. Zbędne centymetry w pasie giną

Przyprawy takie jak pieprz, kurkuma, czy imbir świetnie sprawdzają się w daniach kuchni azjatyckiej. Możesz także przygotować z nich napój, który w...

4