Osiem pomysłów na pieczone warzywa

Gotowane w wodzie i na parze warzywa od lat są dla nas synonimem zdrowego odżywiania. Coraz częściej zaczynamy jednak stosować równie smaczną i zdrową alternatywę - warzywa upieczone w piekarniku.

Osiem pomysłów na pieczone warzywa

Fot. 123RF/Picsel

Pieczenie warzyw ma kilka istotnych zalet, w porównaniu z gotowanymi. Przede wszystkim piekąc warzywa nie tracimy cennych wartości odżywczych i witamin. Woda, w której gotujemy warzywa przejmuje te drogocenne substancje, i zostaje razem z nimi wylana. Dzięki pieczeniu zachowujemy pełną wartość przygotowywanych produktów.

Po drugie, pieczone warzywa smakują całkowicie inaczej. Zmienia się ich struktura i aromat. W porównaniu z gotowanymi warzywami zdecydowanie zyskują na smaku. Stosując różne sposoby pieczenia - na blasze, w folii lub zamkniętym naczyniu żaroodpornym - możemy uzyskać zaskakujące efekty. W piekarniku przygotujemy zarówno pyszne, niskotłuszczowe chipsy jak i składniki na niezwykłą sałatkę.

Jakie warzywa możemy piec?

Odpowiedź jest prosta- prawie wszystkie. Zarówno warzywa korzeniowe (takie jak marchew i pietruszka) bulwy ( np. buraka selera czy ziemniaki) oraz wszystkie inne, od jarmużu przez dynię po bakłażana i kalarepkę. Świetnie smakują zarówno pieczone pomidory, papryka jak i fasolka szparagowa. Odważni pieką nawet rzodkiewkę. Jedynie brokuł nie zyskuje po upieczeniu, ponieważ surowy zwiędnie i straci smak w wysokiej temperaturze.

Jak piec warzywa?

Warzywa pieczemy w wysokich temperaturach, oscyulujących w okolicach 200 stopni. Długość pieczenia zależy od rodzaju warzywa i kawałków, na jakie je potniemy. Na przykład buraki, ziemniaki lub seler pieczone w całości będą potrzebowały około 60-90 minut. Kawałki marchewki i pietruszki możemy wyjmować z piekarnika już po 20-30 minutach.

Warto zastanowić się nad różnymi sposobami pieczenia warzyw. Te, które zamierzamy upiec w całości oraz takie, które puszczają sok, na przykład paprykę czy bakłażana, warto zawinąć w folię aluminiową, dzięki czemu nie wysuszą się i nie przypalą. W folii dobrze jest piec też warzywa korzeniowe, które mają tendencję do wysychania. Jeżeli chcemy piec warzywa pokrojone na drobne kawałki rozłożone na blasze do pieczenia, pamiętajmy aby wcześniej nasmarować je oliwą. Możemy też przyprawić je już przed obróbką termiczną, gdyż pieczone przyprawy intensywnie uwolnią swój aromat.

Niekwestionowanym królem pieczonych warzyw jest kalafior przyrządzany w całości. Podczas pieczenia nabiera niezwykłego aromatu i chrupkości, a do tego niesamowicie będzie prezentował się na waszym stole.

O piekarniku warto też pamiętać, gdy chcemy przyprawić swoje dania w niecodzienny sposób. Upieczone ząbki czosnku czy cebula nabiorą zupełnie nowego aromatu. Sos pomidorowy lub zupa z pieczonym czosnkiem na pewno podbiją nawet najbardziej wymagające podniebienia.

1. Faszerowane ziemniaki

faszerowane ziemniaki…

Fot. Izaa_a na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

2. Faszerowana kalarepka

Faszerowana kalarepka

Fot. JemKorzonki na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

3. Frytki z batata i selera

Fot. Mimiwiki na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

4. Pieczona kukurydza

Pieczona kukurydza

Fot. Justa_Kitchen na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

Pobierz aplikację smaker

5. Pieczona dynia z kruszonką

Pieczona dynia z kruszonką

Fot. Kardamonovy na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

6. Faszerowana papryka

Fot. Dobra-zonka-w-kuchni na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

7. Pieczone warzywa korzeniowe

Fot. Kardamonovy na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

8. Surówka z pieczonych buraków

Fot. Futka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

 

Weź udział w Wielkim Konkursie Urodzinowym. Co miesiąc nowa szansa na nagrody!