O której godzinie powinno się pić herbatę?

Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów świata. Znają i piją ją niemal wszyscy, a wielu z nas nie wyobraża sobie bez niej dnia. W jakich porach powinniśmy pić ten napój, aby czerpać z niego to, co najlepsze?

O której godzinie powinno się pić herbatę?

Fot. 123RF/Picsel

Na świecie jest wiele rodzajów herbat. W zależności od rodzaju, mogą poprawiać nastrój, wpływać na trawienie i pobudzać nas do działania. Jedną z najbardziej popularnych odmian jest herbata zielona, która doskonale wpływa na trawienie, oczyszcza organizm i wspomaga odchudzanie. Udokumentowano także jej antynowotworowe działanie.

Czarna herbata, podobnie jak zielona, ma dużą ilość poliflenoli, czyli jednych z najsilniejszych przeciwutleniaczy. Pomaga dłużej cieszyć się zdrową skórą oraz obniża poziom cholesterolu.

Kolejnym gatunkiem, na który warto zwrócić uwagę, jest herbata biała, która bywa nazywana eliksirem młodości. Jest to najmniej przetworzony gatunek herbaty, dzięki czemu ma najwięcej substancji odżywczych. Napój ten chroni skórę przed działaniem wolnych rodników i wygładza cerę. Zwalcza również wirusy i zapalenia. Białą herbatę poleca się osobom z podwyższonym ciśnieniem oraz tym, które są narażone na ryzyko zawału.

Warto jednak wiedzieć, że poszczególne rodzaje herbat powinniśmy pić o różnych porach dnia. Tylko w ten sposób zyskamy pewność, że czerpiemy z nich to, co najlepsze.

Jaką herbatę pić o poranku?

Tuż po przebudzeniu wielu z nas potrzebuje dodatkowej porcji energii. W takich wypadkach zazwyczaj sięgamy po kawę, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że filiżanka herbaty zadziała w podobny sposób. Zawarta w niej teina ma silne działanie pobudzające. Szczególnie dobrym pomysłem jest picie po przebudzeniu herbaty zielonej lub białej. Warto jednak pamiętać, że właściwości pobudzające posiada napar, jaki uzyskamy po pierwszym parzeniu liści herbaty. Po drugim parzeniu uzyskamy delikatniejszy napój o działaniu uspokajającym i relaksującym.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Jaką herbatę pić w południe?

Jeśli w godzinach popołudniowych zaczynasz tracić energię lub czujesz, że coraz trudniej jest ci się skoncentrować w pracy, idealnym rozwiązaniem dla ciebie będzie herbata czarna. Już jedna filiżanka zagwarantuje ci solidny zastrzyk energii, dzięki której bez trudu stawicie czoła codziennym wyzwaniom.
Po obfitym obiedzie warto z kolei sięgnąć po herbatę czerwoną. Pobudza ona organizm do trawienia, oczyszcza jelita oraz wspomaga przemianę materii. Czerwona herbata chroni przed zachorowaniem na miażdżycę oraz pomaga pozbyć się złego cholesterolu. Ma również silne działanie odchudzające.

Jaką herbatę pić wieczorem?

Po powrocie do domu warto poszukać szansy na zrelaksowanie się i ukojenie skołatanych nerwów. Pomogą w tym różnego rodzaju herbaty ziołowe i owocowe. Jeśli masz problem z zasypianiem koniecznie sięgnij po herbatkę rumiankową. Zioło to ma działanie uspokajające, dzięki czemu pozwala się wyciszyć i sprawia, że bez problemu prześpimy całą noc. Picie naparu z rumianku zaleca się także w przypadku leczenia depresji oraz łagodzenia stanów lękowych. Naukowcy udowodnili również, iż może mieć on również działanie antynowotworowe, dlatego warto mieć go w swojej domowej apteczce. Innym ziołem, które skutecznie rozwiąże problem bezsenności, jest melisa.

Konkurs! Wygraj atrakcyjne nagrody od Ambition