Nastolatek stracił wzrok, jedząc wyłącznie frytki i chipsy

Na skutek diety, składającej się niemal wyłącznie z chipsów i frytek, 17-letni chłopiec z Bristolu stracił wzrok i słuch. To pierwszy taki przypadek w Wielkiej Brytanii.

Nastolatek stracił wzrok, jedząc wyłącznie frytki i chipsy

Fot. 123RF/Picsel

Mogłoby się wydawać, iż bezpośredni związek pomiędzy odpowiednią dietą, a prawidłowym funkcjonowaniem organizmu jest oczywisty niemal dla wszystkich. Niestety, jak się okazuje, nie zawsze. Brytyjskie media obiegła informacja o pewnym nastolatku z Bristolu, który za sprawą nieodpowiedniej diety stracił wzrok oraz słuch.

Reklama

Codzienny jadłospis chłopaka składał się niemal wyłącznie z białego pieczywa tostowego, chipsów oraz frytek. Nastolatek odżywiał się w ten sposób przynajmniej od 10 lat i, mimo wcześniejszych ostrzeżeń lekarzy, nie zrobił nic, aby jego dieta była bardziej zrównoważona.

Jeszcze w dzieciństwie u chłopca zdiagnozowano zaburzenie odżywiania, w wyniku którego unikał on spożywania różnorodnych pokarmów. Z biegiem czasu ograniczył się do zaledwie kilku, wysoko przetworzonych grup produktów, które stanowiły jego wyłączny jadłospis. Jak opowiadał lekarzom, stało się to między innymi ze względu na to, iż „nie lubił konsystencji oraz tekstury warzyw i owoców".

 

Pobierz aplikację smaker

 

W efekcie tak ograniczonej diety chłopiec zaczął cierpieć na szereg schorzeń. Jego organizm był skrajnie niedożywiony, a niedobory witamin zaczęły zagrażać jego życiu. Kości nastolatka stały się poważnie osłabione. Zaczął także tracić słuch oraz wzrok.

Lekarze podkreślają, iż z takimi przypadkami spotykano się dotychczas wyłącznie w krajach dotkniętych przez klęskę głodu. Właśnie tam niedożywione dzieci cierpiały na podobne schorzenia. Fakt, iż podobny przypadek miał miejsce w Wielkiej Brytanii wprawia lekarzy w zdumienie.

Zdaniem naukowców, zmiany jakie zaszły w organizmie nastolatka są nieodwracalne i najpewniej już nigdy nie odzyska wzroku.

Specjaliści alarmują także, iż jadłospis wielu Europejczyków jest źle zbilansowany i składa się w dużej mierze z wysoko przetworzonego jedzenia o słabej jakości. Co w przyszłości może skutkować poważnymi problemami ze zdrowiem.

 

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze do artykułu (2)

gaja11 03 września 2019
"Napisz coś miłego", ale co ? chyba tylko że to przykre co go spotkało. Ale aż ciśnie się pytanie... Czytaj całość »
"Napisz coś miłego", ale co ? chyba tylko że to przykre co go spotkało. Ale aż ciśnie się pytanie - gdzie jego rodzice ? gdzie opiekunowie ? Od 10 lat sam jest ???
shadow 03 września 2019
Poczytajcie o zaburzeniu odżywiana ARFID, ten chłopiec nie był w stanie nic innego zjeść i rodzice nie są tu... Czytaj całość »
Poczytajcie o zaburzeniu odżywiana ARFID, ten chłopiec nie był w stanie nic innego zjeść i rodzice nie są tu winni lecz lekarze, którzy nie potrafią pomóc takim osobom.