Najlepsze ciasta na święta

Każdy ma swojego faworyta, którego na dodatek zawsze piecze dokładnie tak, jak robiła to mama czy babcia. Makowce, miodowniki, pierniki... Bez jakich ciast nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia?

Makowiec

Najlepsze ciasta na święta
Fot. gosia17 na Smaker.pl

Makowiec to wyjątkowo świąteczne ciasto. Wykorzystywany w nim mak jest symbolem urodzaju, płodności i obfitości. Kolacja wigilijna, jak każe tradycja, nie może odbyć się bez maku (stąd wiele potraw, takich jak kutia, makiełki-makówki, kluski z makiem). I bardzo słusznie, bo oprócz pozytywnej symboliki, mak posiada także niesłychanie korzystne właściwości. Zawiera wapń, witaminy A, C, D, E i B3, kwasy tłuszczowe Omega 3 i Omega 6 oraz błonnik.

W zależności od tradycji regionu lub danej rodziny, makowiec może mieć formę zwykłego ciasta z makiem w środku i ciastem kruchym na zewnątrz (tak, jak na zdjęciu powyżej - link do przepisu tutaj) lub strucli z makiem zawijanej np. w ciasto drożdżowe. Często też spotyka się połączenia różnych innych ciast z makowcem, takie jak seromakowiec (przepis znajdziesz tutaj). Do maku idealnie też pasują bakalie - najczęściej wybieramy rodzynki i orzechy. Można też wypróbować połączenie maku z jabłkami według anetas197601.

10 ciekawostek o maku. Kliknij!

Dawniej robienie makowca wymagało namaczania, gotowania, mielenia maku; teraz w sklepach można kupić gotowe masy makowe, które skracają czas przygotowania takiego ciasta. Warto zwrócić uwagę na skład kupowanych mas - zawartość w nich maku może wynosić zaledwie 20 proc. Reszta to np. sztuczny (!) miód, aromaty, skrobia modyfikowana, woda, mąka pszenna czy innego rodzaju wypełniacze i konserwanty. W sklepach jest także dostępny zmielony mak bez dodatków.

Zobaczcie też, jak przyrządzić makowce na 20 różnych sposobów: Darmowa książka kucharska do pobrania i wydrukowania tutaj!


z 5