Muszki owocówki - jak się ich pozbyć?

Zwłaszcza latem są prawdziwą zmorą. Pojawiają się znikąd i panoszą się głównie w kuchni. Masz problem z muszkami owocówkami? Oto domowe sposoby jak się ich pozbyć.

Muszki owocówki - jak się ich pozbyć?

Fot. 123RF/Picsel

Muszki owocówki to poważny problem. Trzeba się ich pozbyć raz a dobrze. Owady nie tylko nas irytują, kolonizując wszelkie resztki jedzenia, które znajdą na swojej drodze, są też groźne dla naszego zdrowia. Przenoszą drobnoustroje np. ze śmietnika, na którym dopiero co żerowały.

Przede wszystkim należy pamiętać żeby nie zostawiać żadnych resztek jedzenia. Owoce, warzywa, słoiki z przetworami, soki, alkohole - wszystko to przyciąga muszki, Na psującym się jedzeniu składają jajka.

Warto więc wyrzucić wszystkie resztki, psujące się owoce, później dokładnie wyczyścić całą kuchnię. Trzeba także pamiętać o regularnym przecieraniu blatów kuchennych oraz o wyrzucaniu śmieci. Oto domowe sposoby jak pozbyć się muszek owocówek raz a dobrze.

Pułapki na muszki

1. Owocowa pułapka

Do miski wkładamy owoce, które przyciągną zapachem muszki. Przykrywamy całość folią i robimy kilka małych dziurek, by owady mogły wlecieć do środka. Kiedy nieproszeni goście obsiądą owoce najlepiej wyrzucić zawartość miski do kompostownika na zewnątrz.

2. Pułapka z octem

Dobrze sprawdzi się również pułapka z octem. Do szklanki wlewamy niewielką ilość octu jabłkowego i przykrywamy folią. W folii robimy małą dziurę, tak by owady mogły wlecieć do środka, ale żeby się już nie wydostały z pułapki.

Innym sposobem, do którego również potrzebny jest ocet, to mieszanka octu z odrobina płynu do mycia naczyń. Roztwór wlewamy do miseczki i zostawiamy aż muszki się w nim utopią. Tej pułapki nie przykrywamy.

 

Reklama

 

3. Pułapka z mlekiem

Szklankę mleka z dodatkiem 4 łyżeczek cukru i 2 pieprzu gotujemy przez 10 minut i przelewamy do naczynia. Muszki z łatwością się utopią w takim roztworze.

4. Pułapka z sokiem owocowym

Przygotuj dużą plastikową butelkę. Odkręć nakrętkę i przetnij butelkę na pół. Do dolnej części wlej trochę słodkiego soku owocowego. Następnie górną część włóż do dolnej, szyjką skierowaną w dół. Całość zabezpiecz taśmą samoprzylepną. Po wykorzystaniu konstrukcję najlepiej owinąć w folię i wyrzucić.

5. Pułapka z winem

Muszki owocówki uwielbiają zapach wina. Na dnie butelki po winie zostaw trochę wina i połóż na stole w kuchni. Do butelki wlecą muszki, ale przez wąską szyjkę nie będą mogły się już wydostać.

6. Gotowa pułapka ze sklepu

Możemy również nabyć gotową pułapkę na muszki w sklepie. Zadbajmy, by była ona dla nas bezpieczna, trzymajmy się instrukcji z opakowania. Taka pułapka będzie skuteczna i może przypominać dekorację w kuchni, np. plastikowe jabłko.

Odstraszanie

Możemy odstraszyć muszki za pomocą różnego rodzaju świeczek bądź olejków zapachowych. Pamiętajmy, że muszki nie lubią mentolowych zapachów. Wystarczy połóżyć otwartą paczkę miętusów w miejscu, w którym muszki najczęściej żerują. Dobrym sposobem będzie także użycie olejku mentolowego.

 

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

 

Zarabiaj na swoich przepisach!