Ewa_Gotuje

Miodówka - właściwości i zastosowanie nalewki z miodu

Szukasz nalewki, która doskonale rozgrzeje cię w jesienny wieczór? Miodówka może okazać się idealnym rozwiązaniem. Jej przygotowanie jest proste, ale pamiętaj, że nie każdy rodzaj miodu nadaje się do jej przyrządzenia.

Fot. 123RF/Picsel

Nalewka z miodu przygotowywana jest na bazie spirytusu. Musisz jednak wiedzieć, jaki miód dobrać, by po zalaniu alkoholem nie stracił swoich właściwości zdrowotnych. Z naszego artykułu dowiesz się też, dlaczego warto pić tę nalewkę i poznasz świetny staropolski przepis. Miłej lektury!

Nalewka z miodu - najważniejsza zaleta

Staropolska nalewka miodowa słynie z tego, że jest bardzo prosta w przygotowaniu. Jej największą zaletą jest to, że można ją pić właściwie zaraz po przygotowaniu (ew. trzeba odczekać niedługi czas, np. dwie doby). Nie jest tak, jak w przypadku innych nalewek, gdzie wymagany jest bardzo długi czas oczekiwania, a także filtrowanie czy przechowywanie w konkretnym miejscu (np. suchym i ciemnym). W przypadku miodowej nalewki nie ma takich restrykcji. Zrobisz ją szybko, bez żadnych skomplikowanych czynności i możesz pić niemal od razu. Brzmi doskonale, prawda? Poznaj zatem szczegóły.

Staropolska nalewka miodowa - jak ją przygotować?

Jak przygotować idealną miodówkę, taką jak robili nasi dziadkowie? Sama receptura jest banalnie prosta w realizacji. Najważniejszy w całym procesie przygotowawczym jest dobór miodu. Nie każdy bowiem nadaje się do przygotowania tego magicznego napoju.

Najpopularniejszym rodzajem miodu wykorzystywanym do nalewki jest miód lipowy. Często sięga się też po ten gryczany czy wielokwiatowy. My polecamy przygotować ten zdrowotny napój z wszystkich trzech. Absolutnie nie można wybierać tu miodów syntetycznych - wówczas nalewka nie będzie miała żadnych właściwości (właściwie to trudno ją wtedy nazwać nalewką).

Oto kilka rzeczy, o których trzeba pamiętać podczas przygotowywania nalewki miodowej:

  • używaj tylko drewnianych łyżek i szklanych opakowań. Odpuść sobie akcesoria plastikowe, silikonowe czy wykonane z innych sztucznych opakowań. Postaw na naturalność,
  • do nalewki śmiało możesz dodawać przyprawy. Jeżeli będziesz pić nalewkę jesienią i zimą, to dorzuć te rozgrzewające (i oczywiście te, które lubisz),
  • pamiętaj, że miód można podgrzewać maksymalnie do temperatury 40 stopni. Jeżeli przekroczysz tę temperaturę, to możesz być pewien, że miód straci swoje właściwości,
  • co w sytuacji, gdy miód się skrystalizuje? To nic takiego! To naturalna reakcja. By miód wrócił do swojej płynnej formy, wstaw go na chwilę do ciepłej wody.

    Weź udział w konkursie i wygraj 250, 500 lub 1000 zł! Kliknij!

Miodówka - przepis idealny

Od dawna kusi cię miodówka? Przepis, który za chwilę przeczytasz, na pewno zachęci cię do działania. Jest bowiem banalny w realizacji!

Składniki:

  • 100 g miodu,
  • 250 ml wody źródlanej (może być przegotowana i ostudzona kranówka),
  • pół litra spirytusu.

 

Wykonanie:

1. Rozpuść miód, np. nalej do dużej miski ciepłą wodę i wstaw do niej słoik.

2. Jeżeli na miodzie pojawiła się warstwa piany, to zbierz ją delikatnie.

3. Rozrób spirytus z miodem. W tym celu rozpuszczony miód wlej do słoika i dolej do niego spirytus. Te dwie substancje od razu ze sobą zareagują.

4. Zamknij słoik i odstaw na trzy dni.

5. Przelej nalewkę do butelek i od razu spróbuj swojej pysznej nalewki!

Najlepsze przyprawy do nalewki miodowej

Tak jak wspomnieliśmy - nalewkę miodową warto wzbogacać pysznymi przyprawami. Oczywiście od ciebie zależy, co dodasz do tego cudownego trunku. Jeżeli jednak nie masz pomysłu, skorzystaj z naszych propozycji. Naszym zdaniem najlepsze przyprawy do nalewki miodowej to:

  • skórka pomarańczowa,
  • skórka cytrynowa,
  • laska wanilii,
  • kora cynamonu,
  • cytryna,
  • goździki,
  • ziarna kardamonu,
  • ziele angielskie,
  • gałka muszkatołowa,
  • kawa,
  • świeży imbir.

Inne przepisy na nalewkę miodową

Wyżej znajdziesz standardowy przepis na nalewkę miodową. Możesz też sprawdzić te bardziej różnorodne. Pomysłów na nalewki miodowe jest bowiem mnóstwo!

Jesienna miodówka błyskawiczna

Składniki:

  • 1 szklanka miodu,
  • 2 szklanki spirytusu nalewkowego,
  • 2 szklanki wody źródlanej (może być przegotowana, ostudzona kranówka),
  • kilka kawałków kory cynamonu,
  • kilka goździków.

 

Wykonanie:

1. Do garnka wlej miód w stanie płynnym i dodaj przyprawy. Wodę wlewaj stopniowo i podgrzewaj na niewielkim ogniu. Mieszaj tak, aby wszystko się dobrze ze sobą połączyło. Zostaw mieszankę od ostudzenia.

2. Gdy płyn ostygnie, przelej przez gęste sito i wymieszaj delikatnie ze spirytusem. Rozlej do butelek i odstaw na dwie doby. Spróbuj swojego dzieła. Smacznego!

Miodówka z cytryną, którą możesz pić od razu po przygotowaniu

Na początku artykułu zaznaczyliśmy, że ogromną zaletą miodówki jest to, że można ją pić właściwie od razu po przygotowaniu. W przypadku niektórych wersji trzeba jednak odczekać przynajmniej dwie doby. Natomiast tę konkretną nalewkę możesz skosztować od razu po zrobieniu. Niestety wymagane jest jej zagotowanie, a to oznacza, że miód straci większość zdrowotnych właściwości. Wciąż jednak miodówka będzie smaczna i rozgrzewająca.

Składniki:

  • 1 litr spirytusu
  • 1 litr miodu
  • 1 litr soku z cytryn

 

Wykonanie:

1. Wyciśnij sok z cytryn (wyciskarką). Zagotuj w garnku i dodaj połowę miodu. Wszystko wymieszaj. Zbierz pianę, która powstała na wierzchu.

2. Przestudź płyn i dodaj alkohol. Następnie wlej pozostałą część miodu. Wymieszaj.

3. Rozlej nalewkę do butelek. Możesz ją pić od razu.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Miodówka z imbirem

Składniki:

  • 1 litr miodu
  • 1 litr wódki
  • pół litra spirytusu
  • 2 cytryny
  • kilka plastrów korzenia imbiru

 

Wykonanie:

1. Miód przelej do dużego słoika. Dodaj otartą skórkę z cytryny i rozdrobniony imbir. Zalej wódką i spirytusem i odstaw w ciemne oraz chłodne miejsce. Odczekaj miesiąc.

2. Po miesiącu nalewkę przefiltruj i rozlej do butelek. Spożywaj po kolejnym miesiącu.

Pigwowa nalewka

Składniki:

  • 1 kg owoców pigwy,
  • pół litra spirytusu,
  • pół litra wódki,
  • 1 litr miodu.

 

Wykonanie:

1. Owoce umyj i pokrój na małe kawałki. Pamiętaj, aby usunąć ogonki i pestki. Umieść w je w dużym słoiku i zalej alkoholem. Zamknij słoik i odstaw na miesiąc.

2. Przez cały miesiąc staraj się często (najlepiej codziennie) potrząsać słojem.

3. Po miesiącu alkohol przelej do butelek. Na pigwę wlej miód i odstaw na dwa tygodnie. Po tym czasie miód i alkohol połącz i odstaw na kolejne dwa tygodnie.

4. Teraz pozostaje już tylko napój przefiltrować i rozlać do butelek. Dobrze jest odstawić nalewkę na kilka miesięcy (im dłużej, tym będzie lepsza).

 

Sprawdź także: Miodówka z przyprawami - przepis ze Smaker.pl

Nalewka miodowa - właściwości

Dlaczego warto sięgać po nalewkę miodową? Oczywiście głównie z powodu miodu, który jest bardzo zdrowy. Zawiera duże ilości potasu, magnezu, żelaza, chromu, manganu, molibdenu, kobaltu, witaminy A, witaminy B1, witaminy B2, witaminy B6, witaminy B12, witaminy C, kwasu foliowego. W połączeniu z alkoholem staje się świetnym sposobem na bóle gardła, działa też przeciwwirusowo i bakteriobójczo. Okazuje się też, że miodówka przeciwdziała biegunkom, gdyż wspiera układ trawienny (oczywiście wypijana w symbolicznych ilościach). Masz problemy z zaśnięciem? Spróbuj miodówki, która pomoże ci się wyciszyć.

Pamiętaj, że nalewka miodowa jest bardzo kaloryczna. Warto więc uważać na nią, szczególnie będąc na diecie.

 

Sprawdź także: Nalewka miodowo - cytrynowa - przepis ze Smaker.pl

Zobacz także:

Własna pasieka - jak ją prowadzić? »

Kiwi - zastrzyk odporności »

​Najczęstsze błędy, które popełniamy w kuchni »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
0
Desery Ciasto drożdżowe z rabarbarem

W sezonie używam świeżego rabarbaru, ale zapewniam że rabarbar świetnie się m...

Odsłon: 47

>60 min
1
15 min
1
Dania główne Carbonara

Carbonara to klasyczne danie pochodzące z Włoch. Przygotowywana jest z jedyni...

Odsłon: 7071

30 min
8

Polecane artykuły

Informacje Najlepsze przepisy na marynaty do różnych rodzajów mięs. Propozycje na grilla

Idealne mięso na grilla musi być soczyste, aromatyczne i miękkie. Niezależnie od tego, czy planujemy przygotować karkówkę, piersi z kurczaka, czy ż...

2
Ewa gotuje Wiosenne potrawy Ewy Wachowicz

W 509. odcinku autorskiego programu „Ewa gotuje”, prowadząca zaprezentowała widzom wspaniałe pomysły na lekkie wiosenne dania. Podzieliła się przep...

0
Informacje Szkolenia kulinarne – na jaki kurs warto się zapisać?

Ostatnimi czasy preferencje żywieniowe Polaków bardzo się zmieniły. Coraz rzadziej przygotowujemy ciężkostrawne dania i często rezygnujemy z gęstyc...

0
Informacje Biały makijaż oczu z kolorową kreską krok po kroku

Pamiętam, jak pierwszy raz zdecydowałam się na eksperyment z białym makijażem oczu, dodając do niego kolorową kreskę - efekt był oszałamiający i od...

0