Łosoś na 10 sposobów

Ryby coraz częściej goszczą na naszych stołach, a jedną z chętniej wybieranych jest łosoś. Jak go przyrządzić, aby smakował naprawdę dobrze? Oto pomysły naszych użytkowników!

Fot. 123RF/Picsel

W ostatnim czasie w naszym kraju rekordy popularności bije łosoś. Jest prosty w przygotowaniu, smaczny i niezbyt drogi, co sprawia, że Polacy bardzo chętnie po niego sięgają. Specjaliści ds. żywienia zalecają spożywanie dużej ilości tłustych ryb, takich jak łosoś, głównie ze względu na zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny Omega-3.

Ludzki organizm nie jest w stanie sam wytworzyć tych kwasów, w związku z czym należy dostarczyć je wraz z pożywieniem. Kwasy Omega-3 mają prozdrowotny wpływ na ludzki organizm - zapewniają prawidłową pracę układu krążenia oraz zabezpieczają nas przed groźnymi chorobami serca.

Ponadto, pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu, a także przyśpieszają przemianę materii. Co więcej, składniki zawarte w rybach wspierają funkcjonowanie układu nerwowego. Dodatkowo, wspomagają pamięć i poprawiają koncentrację, a także mają właściwości przeciwzapalne i przeciwalergiczne.

Czy łosoś może szkodzić?

Niestety, mimo wielu zalet, jedzenie łososia może mogą nam szkodzić. Gatunki tłuste mogą kumulować substancje toksyczne w swoich tkankach, w tym także metale ciężkie. Najbardziej niebezpieczne z nich to ołów, kadm, rtęć i arsen. Dlaczego tak groźne substancje pojawiają się w mięsie ryb?

Powodem jest zanieczyszczone środowisko, w którym żyją. Te toksyczne związki mogą zaburzać funkcjonowanie całego organizmu. Ołów jest bardzo groźny dla wątroby i nerek - prowadzi do rozwoju chorób nowotworowych oraz zakłóca prawidłowe działanie układu nerwowego i pokarmowego.

W dużym stężeniu, kadm jest szkodliwy dla układu oddechowego, wątroby, nerek i jąder. Co ciekawe, najwięcej tego szkodliwego metalu znajduje się w przetworach rybnych, a nie w filetach. Z kolei arsen kumuluje się w całym organizmie, zwiększając ryzyko chorób nowotworowych.

Jak kupić dobrego łososia?

Chcąc uniknąć spożywania szkodliwych substancji, powinniśmy zrezygnować z zakupu łososia hodowlanego. To właśnie on jest najczęściej narażony na działanie zanieczyszczeń, występujących w środowisku.

Co więcej, to łososiom hodowlanym podaje się różnego rodzaju antybiotyki oraz specjalne pasze, które mają chronić ryby przed pasożytami oraz sprawiać, że ich mięso nabierze charakterystycznego koloru i smaku. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie zakup łososia żyjącego dziko np. w okolicach Alaski. Pamiętajmy, że wody Pacyfiku są zdecydowanie czystsze niż chociażby Bałtyk, dlatego łowione tam ryby są zdrowsze i nie zawierają metali ciężkich.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakup całej ryby, którą następnie możemy poporcjować. W ten sposób mamy większą kontrolę nad jej świeżością. Kupując ją, zwróćmy uwagę na jej wielkość - większe, wcale nie oznacza lepsze. Mniejsze ryby są młodsze, a ich mięso bardziej delikatne i mniej zanieczyszczone.

Także skóra ryby może nam wiele powiedzieć. Jeśli jest jasna, matowa i pozbawiona różnego rodzaju przebarwień i plamek, jest to znak że ryba jest świeża i zdrowa.

Kupując ryby w całości, przyjrzyjmy się ich oczom i skrzelom - te pierwsze powinny być błyszczące, a drugie intensywnie czerwone. Warto również zwrócić uwagę na mięso ryby, którą chcemy zakupić. Powinno być sprężyste, uginać się pod naciskiem kciuka, a po pewnym czasie odzyskiwać pierwotny kształt.

Jak przyrządzić łososia?

Pomysłów na przygotowanie łososia jest wiele. Ze względu na charakterystyczny smak, nie potrzebuje on zbyt wielu dodatków. Można go upiec, dusić, grillować lub smażyć na patelni. Najlepiej jest go przyrządzić z bardzo małą ilością oleju - nie należy go poddawać zbyt długiej obróbce termicznej - łosoś jest rybą szlachetną, przez co ma bardzo delikatne mięso.
Aby był naprawdę smaczny, warto skorzystać ze sprawdzonych przepisów. Oto niektóre z propozycji naszych użytkowników.

 

1. Łosoś w cieście

Fot. Gregorhspeed na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

 

2. Złocisty łosoś cytrynowy

Fot. Futka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

 

3. Łosoś zapiekany w cukinii

Fot. Kobi na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

 

4. Łosoś teriyaki

Fot. Zamieszaj na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

 

5. Łosoś w sosie bazyliowym

Fot. Kalina11 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

 

6. Łososiowa terrina

Fot. Konhambos na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

 

7. Łososiowe talarki

Fot. Konhambos na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

 

8. Gravlax

Fot. Wjosna na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

 

9. Farfalle z łososiem

Fot. Srk76 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

 

10. Łosoś z kaparami

Fot. Leopard28 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

 

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
1
Ciasta BABKA MISZ MASZ ( 4 SMAKI )

Przepyszna i bardzo prosta w przygotowaniu babka. Tak przygotowana idealnie o...

Odsłon: 50

15 min
0

Polecane artykuły

Quizy Czy znasz polskie przysłowia o jedzeniu? Tylko mistrzowie zdobywają komplet punktów

Każdy zna kilka polskich powiedzonek. Przetestuj swoją wiedzę dotyczącą przysłów związanych tylko z jedzeniem. Pamiętaj jednak, że „apetyt rośnie w...

0
Informacje Świeże sałatki na powitanie wiosny. Lekkie, apetyczne i nie idą w boczki

Wiosenne sałatki to prawdziwa uczta dla podniebienia. Największą rolę odgrywają tu nowalijki, takie jak chrupiący groszek cukrowy, świeże szparagi...

3
Informacje Warzywa, które podnoszą poziom cukru. Najgorsze są po ugotowaniu

Indeks glikemiczny to istotny parametr w kontekście wszystkich schorzeń metabolicznych. Posiadają go pokarmy obfitujące w węglowodany, w tym także...

2
Informacje Wystarczy dodać do herbaty trzy przyprawy. Zbędne centymetry w pasie giną

Przyprawy takie jak pieprz, kurkuma, czy imbir świetnie sprawdzają się w daniach kuchni azjatyckiej. Możesz także przygotować z nich napój, który w...

4