Lodówki turystyczne – na co zwrócić uwagę?

Lodówka turystyczna jest wygodnym i praktycznym urządzeniem używanym podczas upałów. Dzięki poręcznej i pojemnej lodówce spakujesz jedzenie, napoje i zimne przekąski.

Lodówki turystyczne – na co zwrócić uwagę?

Fot. 123RF/Picsel

Kiedy przydaje się taka lodówka?

Reklama

Lodówki turystyczne przydadzą się podczas wyjazdów, urlopów, na biwakach i w samochodzie! Spakujesz do nich świeże warzywa i owoce, masło, wędliny, ugotowane potrawy, napoje, lody oraz sałatki, które powinny być przechowywane w niskiej temperaturze. W zależności od konstrukcji, pojemności oraz sposobu zasilania na rynku znajdziesz różne modele lodówek. Chcesz utrzymać w niskiej temperaturze wodę? A może trzeba schłodzić alkohol? Zdecyduj się na torbę termiczną zamykaną na suwak, utrzymującą chłód nawet do 12 godzin! Sprawdź, czy taka torba posiada przegródki. Pozwoli to lepiej rozplanować rozmieszczenie posiłków i zapobiegnie mieszaniu się zapachów. Torba termiczna nie potrzebuje czynnika chłodzącego, ponieważ sama izoluje produkty od wpływu temperatury otoczenia. Jest w stanie utrzymać chłód od 45 minut do 11 godzin, a jej pojemność waha się od 1 do 25 l.

Lodówka turystyczna na wkłady ze sporą pojemnością

Należy do najchętniej kupowanych lodówek. Jest pojemna, lekka, wytrzymała i prosta w obsłudze. Często posiada pasek na ramię lub kółka i uchwyt. Wkłady do lodówki sprawiają, że zasilanie jest zbędne, a lodówka może działać sama. Wnętrze takiej lodówki wyłożone jest styropianem lub pianką poliuretanową. Lodówki na wkłady chłodzące to zewnętrzne pojemniki z żelem, które przed wyjazdem schładza się do -20 stopni Celsjusza. Wkłady powinny być umieszczone u góry lodówki, a nie na jej dnie. Ciepłe powietrze unosi się w górę, a zimne opada w dół. Jeśli chcesz mocniej schłodzić potrawę lub napój, wyjmij wkład i ponownie schłodź go w zamrażarce. Schłodzone wkłady utrzymują niską temperaturę do 12 godzin.

Elektryczna lodówka turystyczna

Do jej zasilania potrzebny jest prąd. Jeśli planujesz odpoczynek na łonie natury lub na plaży warto podjechać bliżej autem do miejsca, w którym będziesz przebywać. Doładujesz ją z gniazdka zapalniczki samochodowej. Zaawansowany program w lodówce pozwala obniżyć temperaturę do nawet kilku stopni Celsjusza. Działa tak długo, dopóki nie odłączysz jej od gniazdka. Lodówka elektryczna jest dużo droższa i cięższa w porównaniu z lodówką na wkłady. Poza schłodzeniem umożliwia również podgrzewanie znajdujących się w niej produktów.

Lodówki sprężarkowe na gaz

Takie lodówki do ochłodzenia wykorzystują amoniak. Urządzenia tego typu są ciężkie, duże i drogie. Lodówki sprężarkowe na gaz cieszą się sporą popularnością w kamperach i na jachtach, a butla z gazem pozwala na pracę do ponad 200 godzin! Spiszą się na medal w tirach i ciężarówkach, kiedy kierowcy wybierają się na duże dystanse.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie lodówki?

Przede wszystkim na jej wielkość, pojemność, temperaturę chłodzenia i zużycie energii. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i od tego, jak duża grupa jedzie na wakacje. Pamiętaj, że im wyższe zapotrzebowanie na energię, tym droższe koszty eksploatacji. Dotyczy to lodówek na prąd, kompresorowych i sprężarkowych. Ciekawym rozwiązaniem są też funkcje i opcje dodatkowe jak kółka, termometr, alarm i wygodny pasek. Lodówki termiczne sprawdzą się na wyjazdach i w kempingach, z kolei torba termiczna przyda się na plaży i na powrót ze sklepu, kiedy szybko musisz przetransportować zimne jedzenie. Ważna jest też waga. Dźwiganie ciężkiej lodówki na wakacjach nie należy do przyjemnych rzeczy. Na rynku znajdziesz lodówki w wielu kolorach - czarne, niebieskie, zielone, fioletowe. Promocje czekają na Ciebie w sklepie Media Expert.

Reklama