Kuchnia rosyjska dla każdego!

Kuchnia naszych wschodnich sąsiadów jest tak samo różnorodna, jak terytorium Rosji. Znajdziemy w niej nie tylko wykwintność Moskwy i Sankt Petersburga, ale także prostotę mroźnej Syberii.

Kuchnia rosyjska dla każdego!

Fot. 123RF/Picsel

Pod względem kulinarnym, Rosja jest krajem niezwykłym i pełnym kontrastów. Została ona uksztąłtowana przez bardzo zróżnicowany klimat, skomplikowaną historię oraz przenikające się wpływy rozmaitych kultur. Wszystko to sprawia, iż na rosyjskim stole kazdy znajdzie coś dla siebie. Smakosze zachwycają się tamtejszymi zupami, sycącymi potrawkami oraz daniami jarskimi. Legendą owiane są również lokalne ryby i najwyższej jakości kawior. Czym jeszcze może zaskoczyć nas rosyjska kuchnia?

Tych dań koniecznie musisz spróbować!

Szczi

To niewątpliwie najpopularniejsza zupa Rosji. Przypomina połączenie kapuśniaku z zupą jarzynową. Reszta zależy od fantazji gotującego. Istnieją przepisy na szczi mięsne, rybne, oraz jarskie. Każda rosyjska gosposia posiada swój autorski przepis na ten specjał, jednak wszystkie receptury łączy unikatowy, kwaśny smak.

Okroszka

To kolejna, zaskakująco aromatyczna, zupa przygotowywana na bazie kwasu chlebowego, musztardy, żółtek, pieczonej cielęciny oraz szynki. Dodaje się do niej również ogórki oraz dużo świeżych ziół. Co ciekawe, podawana jest na zimno.

Solanka

Na uwagę zasługuje również solanka, przygotowywana na mięsnym lub rybnym wywarze. Jest ona uważana za zupę idealną, ponieważ łączy mnóstwo pozornie niepasujących do siebie smaków. W okresie postu mięsny bulion jest zastępowany przez grzybowy, dzięki czemu staje się ona jeszcze bardziej aromatyczna. Do wywaru najczęściej dodaje się kiszone ogórki, kapary, oliwki, boczek, pory oraz kiełbasę kiełbasę. Na liście skłaników obowiązkowo musi pojawić się również cytryna.

Pielmieni

To kanon rosyjskiej kuchni. Nazwa "pielmian" to w luźnym tłumaczeniu "chlebowe ucho". I tak, nasze uszka to odpowiednik tego rosyjskiego dania. Ciasto na pielmieni robi się z samej mąki i wody, a nadziewa się je surowym mięsem z dodatkiem czosnku i cebuli. Pierożki są następnie gotowane je w rosole lub osolonej wodzie i podawane z dodatkiem śmietany oraz wody z octem.

Pobierz aplikację smaker

Boeuf Stroganow

To danie przygotowuje się niemal na całym świecie, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że pochodzi ono z Rosji. Tę niezwykłą recepturę zawdzięczamy hrabiemu Aleksandrowi Stroganowi oraz jego kucharzowi: mistrzowi Carême. Według legendy potrawa ta powstała na życzenie głodnego cara Aleksandra I. Carême skomponował więc potrawkę z posiekanej w paski wołowiny, pieczarek i papryki. Danie tak posmakowało władcy, że zajadamy się nim do dziś.

Kasza gryczana z grzybami

Kuchnia rosyjska to nie tylko dania mięsne, ale także szeroki wybór dań jarskich, przygotowywanych głównie na bazie kaszy gryczanej. Kaszy, przygotowywanej na modłę rosyjską, powinni skosztowac nie tylko wegetarianie. Znajdziemy w niej dużą ilość błonnika pokarmowego oraz białka, jest ona również doskonałym źródłem witamin z grupy B, magnezu i cynku.

Bliny

Te drożdżowe placuszki doskonale nadają się na każdą okazję. Podobnie jak naze naleśniki, można podać je ze niemal wszystkim. Najczęściej do blinów dodaje się śmietanę, wędzonego łosiosia lub śledzie. W najbardziej eleganckiej wersji są podawane z kawiorem.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Rosyjski rarytas - czarny kawior

Kojarzy nam się z przepychem, elegancją i wykwintnymi przyjęciami śmietanki towarzyskiej. Rozpowszechnienie tego specjału przypisuje się crowi Iwanowi IV, który oficjalnie wprowadził czarny kawior do kremlowskiego jadłospisu. Współczneśnie Rosja jest największym producentem tego rarytasu na całym świecie. Słynny czarny kawior jest pozyskiwany z ikry zagrożonej wyginięciem bieługi, a jego ceny sięgają nawet dwóch tysięcy złotych za sto gramów! Najlepiej smakuje w towarzystwie blin, śmietany oraz dobrej wódki, lub drogiego szampana.

Na spróbowanie rosyjskiej kuchni możemy sobie pozwolić nie tylko przy okazji wycieczki do tego kraju, ale również w swojej kuchni. Oto kilka przepisów naszych czytelników na prawdziwe, rosyjskie dania.

1. Szczi

Fot. Obserwator na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

2. Pielmieni

Fot. Fiolinea na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

3. Boeuf Stroganow

Fot. Obserwator na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

4. Kasza gryczana z grzybami

Fot. Annawk na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

5. Bliny gryczane

Fot. Nemezja na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

6. Kasza gryczana z sosem pieczarkowym

Fot. Basiliana na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

7. Pielmieni z koperkiem

Fot. SłodkoSłodka83 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

8. Kawior na listkach cykorii

Fot. Obserwator na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.