Jak zabezpieczyć przetwory przed zepsuciem?

Otwierasz słoiczek własnoręcznie przygotowanego dżemu i zamiast apetycznych przetworów, widzisz pleśń. Jak uniknąć takiej przykrej niespodzianki?

Jak zabezpieczyć przetwory przed zepsuciem?

Fot. 123RF/Pcisel

Podstawowym warunkiem, gwarantującym świeżość naszych misternie przygotowywanych dżemów, konfitur, musów, marmolad i galaretek jest utrwalenie ich zawartości, czyli całkowite wyniszczenie wszystkich bakterii i drobnoustrojów, które mogły przeniknąć do wnętrza na etapie przelewania owoców lub przygotowywania naczyń. Oto jak można tego dokonać.

Pasteryzacja lub tyndalizacja

Pasteryzacja jest najprostszym i najbardziej powszechnym sposobem utrwalania przetworów. Polega na poddaniu słoików z zawartością wysokiej temperaturze (ok. 85-90 stopni) na czas około 10-15 minut. Pasteryzacja jest ostatnim etapem przygotowywania owocowych pyszności.

Po przelaniu gorącej masy do słoików, zakręcamy je i ustawiamy dnem do góry. Dno naczynia wykładamy ścierką, by szkło nie miało bezpośredniej styczności z garnkiem. Słoiki ustawiamy tak, by nie stykały się brzegami.

Tyndalizacja to z kolei proces polegający na trzykrotnej pasteryzacji co 24 godziny.

Cukier

Konserwowanie cukrem również należy do szybkich, prostych i skutecznych metod utrwalania przetworów. Wystarczy, że w trakcie przygotowań dżemów czy konfitur zasypiemy nim owoce lub zalejemy syropem (mieszanką wody z cukrem). Proces osmozy powstrzymuje rozwój bakterii, naturalny proces rozkładu, niszczy mikroorganizmy, dzięki czemu produkty dłużej zachowują świeżość nawet w temperaturze pokojowej.

Reklama

Ocet lub alkohol

Bardzo dobrym i przede wszystkim smacznym rozwiązaniem jest konserwowanie przetworów octem. Sposób ten możemy wykorzystać zarówno w przypadku warzyw, jak i owoców. Do tego rodzaju konserwacji świetnie nadają się np. gruszki, śliwki, morele, winogrona lub jabłka. Proces marynowania przetworów polega na gotowaniu owoców w occie z dodatkiem wody, cukru i soli.

Aby zachować maksymalne walory zdrowotne owoców, warto - zamiast zwykłego octu spirytusowego - sięgnąć po zdrowszą alternatywę, czyli ocet winny. Zaletą marynowania owoców jest możliwość dodania do zalewy przypraw, np. goździków, cynamonu, pomarańczowej skórki.

Oprócz tradycyjnych metod konserwowania przetworów, możemy wykorzystać patent na produkcję domowych nalewek i część owoców przeznaczyć właśnie na ten cel. Konserwowanie alkoholem polega na zalaniu dojrzałych, soczystych i zdrowych owoców solidną porcją rumu, wódki lub czystego spirytusu i dodaniu cukru (alternatywą albo dodatkiem może być cukier trzcinowy albo miód). Jeśli na alkoholową bazę wybierzemy spirytus, należy pamiętać, by go rozcieńczyć (zbyt duże stężenie może prowadzić do wytrącania się białka z owoców).

Odopwiednio przygotowane słoiki

Bardzo ważnym jest, aby przetwory przekładać do odpowiednio przygotowanych słoików. Drobne niedopatrzenie na tym etapie może sprawić, iż cały wysiłek włożony w zrobienie przetworów pójdzie na marne. Słoiki oraz nakrętki powinny być dokładnie wyparzone. Nie mogą też mieć żadnych uszkodzeń ani zanieczyszczeń, gdyż w ten sposób ułatwimy działanie drobnoustrojów.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!