Jak wykorzystać resztki z rosołu?

W niemal każdym polskim domu niedzielne przedpołudnie to czas gotowania rosołu. Poniedziałek to z kolei moment, w którym większość z nas zastanawia się, w jaki sposób wykorzystać jego resztki.

Fot. 123RF/Picsel

Zobacz też: Najśmieszniejsze wpadki kucharzy

W polskiej kuchni to rosół uważany jest za jedno z tradycyjnych dań. Przygotowany z całej kury zagrodowej, tłusty, o intensywnym smaku i aromacie i intensywnie żółtej barwie. Tak naprawdę ile domów, tyle przepisów na rosół. Wiele zależy od kulinarnych upodobań domowników, ale też i od regionu. Jednym smakować będzie rosół z kury, innym z kaczki, a jeszcze innym rosół wołowy. Dodatki to również kwestia dyskusyjna, począwszy od świeżej włoszczyzny a kończąc na grzybach.

Jak ugotować dobry rosół?

W przypadku rosołu, bardzo ważnym jest rodzaj mięsa, jakie stanie się podstawą wywaru. W tradycyjnych przepisach będzie to tusza z kury, ale jak już wcześniej wspominaliśmy, można wykorzystać inny rodzaj drobiu, wołowinę lub cielęcinę, a nawet zmieszać ze sobą kilka rodzajów mięsa.

Najlepszym wyborem będzie użycie świeżego mięsa. Jednakże jeśli już decydujecie się na wykorzystanie uprzednio zamrożonego mięsa, to należy go pozostawić do całkowitego rozmrożenia przez kilka godzin. Przyspieszenie tego procesu i gotowanie wywaru np. z mięsa zamrożonego spowoduje zmętnienie rosołu. Niezależnie od rodzaju mięsa, zawsze powinniśmy pamiętać o dokładnym umyciu przygotowanej przez siebie porcji na zupę.

Mając już przygotowane mięso, można przejść do dodatków. I tutaj lista jest nieskończenie długa. Najbardziej znanym dodatkiem jest włoszczyzna, czyli świeży korzeń marchewki, który dodaje słodyczy i pietruszki, który pozostawia gorzki smak. Korzeń selera oraz cebula i por wyostrzą smak wywaru i nadadzą mu kolor.

Wiele osób dorzuca również kilka liści włoskiej kapusty. Dla podkręcenia smaku - ale także i koloru - zaleca się aby przed umieszczeniem cebuli w garnku, podpiec ją w piekarniku lub na ogniu. Aby nadać zupie niepowtarzalny aromat, warto dodać do niej lubczyk - uznawany za naturalny afrodyzjak.

Do bardziej nietypowych dodatków zaliczyć można buraka, suszone grzyby i czosnek. Jeśli chodzi o przyprawy, to oprócz standardowego użycia soli i pieprzu, warto dodać liść laurowy, ziele angielskie, a nawet i goździki.

Posiadając już wszystkie składniki, możemy przejść do najważniejszego etapu - gotowania. Warto wybrać jak największy garnek, dzięki czemu składniki w naturalny sposób będą się ze sobą mieszały, a nam ułatwi to zbieranie tzw. burzyn w późniejszym czasie.

Znane są przynajmniej dwie teorie, mówiące w jaki sposób powinno się gotować mięso. Według pierwszej metody, mięso można wrzucić do wrzącej wody. Następnie, gdy pojawią się burzyny, należy je zebrać, wodę wylać, i zalać mięso świeżą wodą.

Natomiast według drugiej metody, mięso gotowane jest od początku w zimniej wodzie, nie wylewa się wody, a jedynie zbiera powstałe burzyny. Dzięki gotowaniu mięsa w ten sposób, można uzyskać bardzo esencjonalny rosół.

Co się tyczy warzyw, można je co prawda gotować równocześnie z mięsem od samego początku, jednakże długie gotowanie sprawi, że warzywa stracą kształt i większość witamin. Z drugiej strony, warzywa mają ogromny wpływ na finalny smak potrawy, dlatego też dłuższa obróbka termiczna z pewnością rosołowi nie zaszkodzi.

Wszystkie przyprawy powinny być dodane również na samym początku gotowania, z wyjątkiem soli - tę dodajemy na sam koniec, ponieważ ze składników w trakcie gotowania uwalniają się wszystkie smaki, a osolona woda ma mniejszą zdolność przenikania.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Samo gotowanie powinno potrwać około dwóch godzin. Jednakże im jest to dłuży czas, tym lepiej dla smaku i aromatu wywaru. Należy uzbroić się w cierpliwość, zmniejszyć ogień i pozwolić aby zadziałał czas. Rosół powinien delikatnie się gotować pod przykryciem, dzięki czemu z mięsa i warzyw zostanie uwolnione wszystko to, co najlepsze. Efekt, to esencjonalny, złocisty i klarowny wywar mięsno-warzywny. Po ugotowaniu, rosół należy przelać przez drobne sito, aby oddzielić ciecz od wcześniej wykorzystanych składników oraz pozostałości po burzynach.

Jak wykorzystać mięso i warzywa z rosołu?

Wiele osób ma duży problem z tym, jak powinno się wykorzystać resztki z rosołu. Pamiętajcie, że ich wyrzucanie nie wchodzi w rachubę! Resztka bulionu może stać się wyśmienitą bazą chociażby do sosu lub zupy. Co więcej, mięso i warzywa doskonale sprawdzą się w sałatkach, pasztetach i różnorakich farszach. Jeśli nie wiecie, w jaki sposób zamienić resztki z wyśmienite danie, skorzystajcie z pomocy naszych użytkowników. Oto kilka sprawdzonych przepisów, dzięki którym w waszej kuchni już nic się nie zmarnuje.

 

1. Pierogi z mięsem z rosołu

Fot. AnkaGotuje na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

2. Kotlety mielone z wołowiny z rosołu

Fot. Anika1 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

3. Pasztet z mięsa z rosołu

Fot. KreatywnaKasia na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

4. Sałatka z kurczakiem z rosołu

Fot. Agnieszkacrow na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

5. Naleśniki z mięsem

Fot. Tangerinka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

6. Rosołowe tartaletki

Fot. Ania_Gutfut na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

7. Gulasz z mięsa rosołowego

Fot. Celina57 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

8. Sałatka jarzynowa

Fot. Izek na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

 

Weź udział w Wielkim Konkursie Urodzinowym. Co miesiąc nowa szansa na nagrody!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Zupy Krupnik na golonce wieprzowej

Dzisiaj krupnik przygotowany na wywarze z gotowania golonki. Krupnik prosty w...

Odsłon: 326

30 min
5
Pieczywo Chleb zwykły na drożdżach

Mocno chrupiący chleb z wierzchu i wilgotny w środku, prosty, bez użycia wiel...

Odsłon: 108

30 min
6
>60 min
15
Wędliny Szynka z galaretką w słoiczku.

Godna polecenia konserwa z szynki wieprzowej z galaretką w słoiczku. Idealna...

Odsłon: 32711

>60 min
62

Polecane artykuły

Informacje Dodany do kawy, pomaga schudnąć. Zrób też schab, zupę lub sos z tą genialną przyprawą

Kardamon – genialna przyprawa z Indii – znajduje zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w medycynie naturalnej. Nie dość, że doskonale podkreśla ona...

1
Informacje Likier z kukułek. Smak cukierków z dzieciństwa

Kojarzysz cukierki kukułki, czyli nadziewane karmelki? To kultowe polskie słodycze, które nadal cieszą się dużym zainteresowaniem. Nie każdy wie, ż...

2
Informacje Idealna sałatka dla kobiet po 50. Skończą się problemy ze zbędnymi kilogramami i wypadaniem włosów

Nie jest tajemnicą, że po 50. roku życia metabolizm spowalnia. Wiele pań w tym wieku zaczyna borykać się z nadprogramowymi kilogramami, oraz przykr...

4
Informacje 5 pomysłów na surówki do mięs z rusztu. Proste przepisy idealne do grilla

Grillowana karkówka, szaszłyki, czy kiełbasa to pyszne dania, które potrzebują odpowiedniej oprawy. Warto zaserwować je ze świeżym lub podpiekanym...

7