Ewa_Gotuje

Jak przygotować domowy bulion?

Bulion to wywar z mięsa lub warzyw, który jest bazą do tworzenia zup i potraw. Kiedy nie masz czasu ugotować wywaru, przetestuj przepis na domowy bulion i zamroź go na zapas. Jak przygotować taki wywar i cieszyć się lepszą jakością dań?

Fot. 123RF/Picsel

Zapomnij o kostkach

Mieszanka warzyw, przypraw i tłuszczy schowana w małej kostce to praktyczne rozwiązanie, kiedy goni Cię czas i doskwiera silny głód. Niestety, taki produkt to nasycony dodatek, które zawiera w sobie wzmacniacze smaku jak glutaminian sodu, sztuczne aromaty i liczne konserwanty. Kostki rosołowe mają słony i chemiczny posmak, dlatego wypróbuj przepis na domowy bulion, który jest o wiele zdrowszy i smaczniejszy!

Bulion warzywny

Dobry bulion ma intensywny kolor, warzywny smak i piękny zapach. Jeśli planujesz ugotować większy garnek bulionu, wykorzystaj woreczki do mrożenia. To rozwiązanie pozwoli na wymierzenie porcji i zamrożenie wywaru w lodówce. Najprostsza baza warzywna posiada następujące składniki:

  • 1,5 dużego selera
  • 2 pietruszki
  • 5 marchewek
  • 1 por
  • 2 cebule
  • suszone grzyby
  • 1 pietruszka
  • 4 ząbki czosnku
  • 1 łyżka oleju
  • 10 ziarenek ziela angielskiego
  • 10 ziarenek pieprzu
  • sól
  • 7 liści laurowych

Wszystkie warzywa umyj pod wodą, pokrój w mniejsze kawałki i umieść w garnku. Dodaj pietruszkę, por, seler, ząbki czosnku i kilka suszonych grzybków. Jeśli ich nie posiadasz, podpiecz cebulę na suchej patelni lub nad palnikiem kuchenki gazowej. Zarumienioną cebulkę umieść w garnku, dodaj liście laurowe, ziele angielskie, pieprz i sól. Wszystko zalej wodą ok. 2-3 litrów, przykryj przykrywką i gotuj ok. 2-3 godziny.
Im drobniej pokroisz składniki, tym szybciej ugotujesz bulion. Po ugotowaniu wszystko przecedź przez sitko, a z pozostałych warzyw możesz wykonać zupę krem, kotleciki warzywne lub pasztet.
Bulion przelej do woreczków lub pojemników i trzymaj w lodówce do 10 dni. Pamiętaj, że lista powyższych składników nie musi być wyznacznikiem. Zmieniaj składniki wedle uznania, a do puli składników możesz dodać liść kapusty, lubczyk, a nawet sos sojowy. Uważaj na seler, ponieważ w dużej ilości nada bulionowi gorzki posmak. Przyprawy jak ziele angielskie, liście laurowe i ziarenka pieprzu dodaj na początku gotowania, z kolei pod koniec wrzuć przyprawy, których aromat jest delikatny i ulotny jak suszona bazylia lub świeże zioła.


Reklama

 

Bulion mięsny

Najczęściej przyrządza się go na bazie mięsa drobiowego, wołowego lub połączenia ich obu. Wystarczy, że do bulionu warzywnego, którego składniki zostały wymienione wyżej zakupisz mięso z kością. Proporcje wody do ilości mięsa do około 1 kg mięsa na 1,5 litra wody. Bulion mięsny zaczyna się od zalania mięsa zimną wodą i gotowania go na małym ogniu pod przykryciem, co jakiś czas zbierając szumowiny. Proces trwa ok. 1 godziny, a dalej wykonujesz to samo co w przypadku bulionu warzywnego.

Jak przechowywać bulion?

Bulion w lodówce może stać 2-3 dni. Idealnym sposobem jest jednak wekowanie, czyli przelanie bulionu do wyparzonych wcześniej słoików. Kolejny etap to dobre zakręcenie słoiczków i ustawienie ich na ściereczce do góry dnem. Promocje na słoiki i kolorowe zakrętki znajdziesz w sklepie Świat Kwiatów. Taki bulion możesz przechowywać w lodówce przez ok. 2 tygodnie. Bulion warto też mrozić w woreczkach strunowych lub tackach do lodu. W tym celu odparuj bulion tak, aby zostało go jak najmniej. Po przestudzeniu przelej do pojemniczków i zamroź. Tak przechowywany bulion może stać kilka miesięcy bez utraty swoich właściwości.

Bulion jest bazą zupy, sosu, gulaszu i apetycznego risotto. Jego przygotowanie jest czasochłonne, jeśli jednak zamrozisz kilka porcji to wykonanie zupy ogórkowej będzie szybkie i wygodne! Sporym zainteresowaniem cieszy się też bulion rybny. Na jego bazie przygotujesz zupę rybną lub pomidorową. Do wywaru rybnego potrzebne będą warzywa jak na zwykły bulion, zioła, przyprawy oraz rybie głowy, kręgosłupy i ogony. Zalej rybie odpadki zimną wodą i gotuj ok. 30 min. Dodaj obrane warzywa i gotuj tak samo jak w przypadku innych wywarów. Całość przecedź przez sitko, poddaj procesowi pasteryzacji i schowaj do lodówki.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Wątróbka po berlińsku

Jak przygotować i z czym podać wątróbkę, aby smakowała wyśmienicie? Według na...

Odsłon: 988

30 min
3
15 min
1
Desery Ciasto drożdżowe z rabarbarem

W sezonie używam świeżego rabarbaru, ale zapewniam że rabarbar świetnie się m...

Odsłon: 94

>60 min
1
15 min
1
Dania główne Carbonara

Carbonara to klasyczne danie pochodzące z Włoch. Przygotowywana jest z jedyni...

Odsłon: 7100

30 min
8

Polecane artykuły

Informacje Najlepsze przepisy na marynaty do różnych rodzajów mięs. Propozycje na grilla

Idealne mięso na grilla musi być soczyste, aromatyczne i miękkie. Niezależnie od tego, czy planujemy przygotować karkówkę, piersi z kurczaka, czy ż...

2
Ewa gotuje Wiosenne potrawy Ewy Wachowicz

W 509. odcinku autorskiego programu „Ewa gotuje”, prowadząca zaprezentowała widzom wspaniałe pomysły na lekkie wiosenne dania. Podzieliła się przep...

0
Informacje Szkolenia kulinarne – na jaki kurs warto się zapisać?

Ostatnimi czasy preferencje żywieniowe Polaków bardzo się zmieniły. Coraz rzadziej przygotowujemy ciężkostrawne dania i często rezygnujemy z gęstyc...

0
Informacje Biały makijaż oczu z kolorową kreską krok po kroku

Pamiętam, jak pierwszy raz zdecydowałam się na eksperyment z białym makijażem oczu, dodając do niego kolorową kreskę - efekt był oszałamiający i od...

0