Jak kolor warzyw wpływa na nasze zdrowie?

Kolorowe warzywa doskonale prezentują się na naszych talerzach – pobudzają zmysły i zachęcają do jedzenia. Ale czy wiedzieliście, że ich barwa to nie tylko kwestia estetyki? Przekonajcie się jak na wasze zdrowie wpływają produkty w różnych odcieniach.

Radosny kolor cytryn, dyni, marchewek, moreli i pomarańczy jest znakiem, że wszystkie te produkty doskonale wpływają na nasze zdrowie. Znajdziemy w nich przede wszystkim ogromne pokłady cennej witaminy C oraz beta karotenu. Naukowcom udało się udowodnić, że beta-karoten ma zdolność neutralizowania wolnych rodników, odpowiedzialnych za szybsze starzenie się organizmu oraz powstawanie zmian nowotworowych. Zdaniem badaczy, przyjmowanie odpowiednich porcji beta-karotenu może uchronić nas m.in. przed rakiem skóry, wątroby oraz mózgu. Warto również wiedzieć, że beta-karoten w naszym ciele jest zamieniany na cenną witaminę A, która odpowiada np. za prawidłowe widzenie.

Śliwki, bakłażany, kapusta, porzeczki, borówki oraz buraki zyskują różowawo-fioletowy kolor za sprawą antocyjanów. W zależności od ich stężenia warzywo może być ciemno czerwone, purpurowe lub intensywnie fioletowe. Różnorakie badania wykazały, iż antocyjany ukryte w fioletowych warzywach, unieszkodliwiają rakotwórcze wolne rodniki oraz sprzyjają apoptozie komórek nowotworowych. Najprościej rzecz ujmując, oznacza to, że pod wpływem tych substancji, komórki rakowe ulegają przyśpieszonemu samozniszczeniu.
Na tym nie kończą się prozdrowotne właściwości fioletowych warzyw i owoców. Antocyjany doskonale sprawdzają się także przy leczeniu wielu innych schorzeń. Dzięki nim możemy łatwiej poradzić sobie ze schorzeniami wzroku, skóry, żołądka oraz stawów. Warto również wiedzieć, że zawarte w fioletowych warzywach fenole są uznawane za substancje, które mogą w znaczącym stopniu obniżyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.

Różnego rodzaju zielone warzywa, takie jak szpinak, ogórki, brukselka lub brokuły, są fantastycznym źródłem wielu składników odżywczych, niezbędnych naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Włączenie ich do diety zagwarantuje nam źródło witamin z grupy B, C, E i K. Co więcej, zielone warzywa dostarczą nam również cenny magnez, żelazo, chlorofil oraz kwas foliowy. Taki koktajl substancji odżywczych sprawi, że nie będziemy mieć problemów z anemią oraz układem krążenia. Ponadto, odchudzanie i detoksykacja organizmu staną się zdecydowanie prostsze.

Rzepa, czosnek i cebula - co je łączy? Nie bez powodu zaleca się zjadanie tych warzyw w okresie zwiększonej zachorowalności na grypę i przeziębienia. Okazuje się bowiem, że białe warzywa i owoce w rewelacyjny sposób wspomagają nasz układ odpornościowy, działając przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i antyzapalnie. Wszystko to za sprawą allicyny, która jest uznawana za jeden z najsilniejszych, naturalnych antybiotyków.

Pomidory, czerwone papryki lub arbuzy to skarbnica substancji, mających zbawienny wpływ na nasze serce oraz układ krążenia. Znajdziemy w nich m.in. silne przeciwutleniacze, potas i likopen, które bardzo skutecznie obniżają cholesterol. Co więcej, substancje te mają fantastyczny wpływ na wygląd naszej cery - spowalniają procesy starzenia, opóźniają pojawienie się pierwszych zmarszczek oraz usuwają różnego rodzaju przebarwienia.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
3
Desery Tarta sernikowa

Kruche ciasto, masa serowa, a wszystko wykończone białą czekoladą. To jest p...

Odsłon: 67

60 min
3
60 min
2

Polecane artykuły

Quizy Czy znasz polskie przysłowia o jedzeniu? Tylko mistrzowie zdobywają komplet punktów

Każdy zna kilka polskich powiedzonek. Przetestuj swoją wiedzę dotyczącą przysłów związanych tylko z jedzeniem. Pamiętaj jednak, że „apetyt rośnie w...

0
Informacje Świeże sałatki na powitanie wiosny. Lekkie, apetyczne i nie idą w boczki

Wiosenne sałatki to prawdziwa uczta dla podniebienia. Największą rolę odgrywają tu nowalijki, takie jak chrupiący groszek cukrowy, świeże szparagi...

3
Informacje Warzywa, które podnoszą poziom cukru. Najgorsze są po ugotowaniu

Indeks glikemiczny to istotny parametr w kontekście wszystkich schorzeń metabolicznych. Posiadają go pokarmy obfitujące w węglowodany, w tym także...

3
Informacje Wystarczy dodać do herbaty trzy przyprawy. Zbędne centymetry w pasie giną

Przyprawy takie jak pieprz, kurkuma, czy imbir świetnie sprawdzają się w daniach kuchni azjatyckiej. Możesz także przygotować z nich napój, który w...

4