Diety, które lepiej omijać szerokim łukiem

Tasiemiec, proteinowy koktajl ze zwierzęcych kości czy kapusta – sposobów na osiągnięcie wymarzonej sylwetki jest sporo. Nie wszystkie jednak są skuteczne i przede wszystkim zdrowe. Przedstawiamy najdziwniejsze diety, które zyskały popularność na całym świecie.

Diety, które lepiej omijać szerokim łukiem

Dietetycy ostrzegają: nie ulegajmy modom żywieniowym. Cudowne diety, które co jakiś czas docierają do nas z różnych stron świata, najczęściej są niedostatecznie przebadane, a ich stosowanie może doprowadzić do poważnych uszczerbków na zdrowiu. Przedstawiamy niektóre z nich.

Głodówka

Diety głodówkowe polegają na przyjmowaniu znacznie mniejszej ilości kalorii, niż zalecają lekarze i dietetycy. Uśredniając, zakłada się, że dorosła kobieta powinna spożywać 2200 kcal dziennie, z kolei mężczyzna – 2900 kcal. Tymczasem twórcy diet nieskokalorycznych zachęcają, by ograniczyć się do zaledwie 800 kcal w ciągu doby! Popularność zyskała dieta norweska, której menu opiera się głównie na jajkach i grejpfrutach. Cuda obiecują również autorzy diety Kimkins łączącej niskokaloryczne posiłki z przyjmowaniem leków przeczyszczających. Niezwykle restrykcyjna jest również dieta Prolinn. Polega ona na piciu specjalnych koktajli białkowych produkowanych z… odpadów mięsnych: kopyt, kości, skóry. Z łatwością można sobie wyobrazić konsekwencje zdrowotne spożywania tego typu posiłków. Czy diety głodówkowe są skuteczne? Raczej nie. Spowolnienie metabolizmu spowodowane przyjmowaniem zmniejszonej ilości kalorii to prosta droga do efektu jojo, czyli powrotu do dawnej wagi, a nawet przybrania na masie.

Tasiemiec

Chyba najbardziej absurdalnym pomysłem na zrzucenie zbędnych kilogramów jest wpuszczenie do własnych jelit tasiemca. Dieta polega na połknięciu jaja pasożyta i doprowadzeniu do tego, by zamieszkał w naszym układzie pokarmowym. Jednym ze skutków ubocznych kolonizacji organizmu przez tasiemca jest utrata masy ciała. Niestety niejedynym. Pojawia się osłabienie, bóle brzucha, problemy żołądkowe. Pasożyt wysysa ze swojej ofiary witaminy, dlatego mogą pojawić się poważne niedobory. W konsekwencji zaczynamy chorować, a skutki diety mogą być odczuwalne latami.

Dieta mono

Założeniem tego typu diety jest spożywanie przez dłuższy czas składników odżywczych jednego rodzaju. Szczególną popularność zyskały diety proteinowe, wśród których najbardziej znana jest dieta Dukana. Polega ona na restrykcyjnym ograniczeniu węglowodanów i tłuszczów na rzecz białka. Niestety może to skutkować wzrostem ciśnienia, miażdżycą, problemami z nerkami i wątrobą. Wśród diet mono ogromną popularność zyskała także dieta kapuściana, bananowa, pszeniczna czy jogurtowa. Łatwo zgadnąć, że tak ubogie menu może doprowadzić do znacznych niedoborów.

Dieta kopenhaska

Cieszy się równie wielką popularnością, co złą sławą. Dieta trwa 13 dni, a stosowanie jej możemy niestety przypłacić własnym zdrowiem. Menu jest niezwykle restrykcyjnie określone, a każde odstępstwo oznacza niepowodzenie, dlatego niewielu osobom udaje się dietę z powodzeniem ukończyć. Dietetycy podchodzą do niej bardzo ostrożnie. Jeśli chcemy podjąć się tego wyzwania, to ze względu na jej wyniszczający charakter, powinniśmy cieszyć się nienagannym zdrowiem. Szczególnie niewskazana jest dla osób cierpiących na choroby układu krwionośnego, przeciwskazaniem są również problemy z wątrobą i nerkami. Stosując dietę kopenhaską, należy spodziewać się osłabienia organizmu, nudności, bólów brzucha i głowy, wypadania włosów i łamliwości paznokci. W dodatku, choć twórcy diety obiecują nawet 10 kg mniej, wiele osób skarży się na efekt jojo. Tyle trudu na marne.

Stosowanie diet umożliwia osiągnięcie wymarzonej sylwetki, często w bardzo krótkim czasie. Lepiej jednak zdać się na wiedzę i doświadczenie profesjonalnego dietetyka, niż ufać szalonym pomysłom znalezionym w internecie.

Czytaj również: Dieta na obniżenie cholesterolu