Czy rośliny strączkowe mogą zastąpić mięso?

Rośliny strączkowe są jednym z zamienników mięsa. Czy można jednak wykluczyć mięso i zastąpić je tymi warzywami? Nie do końca…

Czy rośliny strączkowe mogą zastąpić mięso?

Czy bób, fasolka szparagowa, groch czy cieciorka zastąpią mięso?  Fot. 123RF.COM/PICSEL


Rośliny strączkowe mają wiele korzystnych dla zdrowia właściwości. Bez pomocy innych produktów, nie są w stanie jednak całkowicie zastąpić mięsa w diecie.

Dlaczego wartro zastanowić się nad wykreśleniem mięsa z diety? Sprawdź! >>


Co takiego mają w sobie rośliny strączkowe? Kliknij!

Co takiego mają w sobie rośliny strączkowe? Kliknij!


Należy pamiętać, że w roślinach strączkowych nie ma aż tylu niezbędnych aminokwasów, co w mięsie. Aby nie dopuścić do niedoborów białek w organizmie, należy jeść także orzechy i zboża (także dostarczają białek). Dopiero one razem są w stanie zastąpić mięso jeśli chodzi o białka.


Wegetarianizm a serce - fakty. Kliknij!

Wegetarianizm a serce - fakty. Kliknij!


Często mówi się o niedoborach żelaza w diecie wegetariańskiej. Faktem jest jednak, że dobrze zaplanowana dieta bezmięsna nie prowadzi do niedoboru tego pierwiastka. Żelazo pochodzące z roślin (niehemowe) wchłania się gorzej niż to pochodzące z produktów zwierzęcych (hemowe), ale witamina C wspomaga to wchłanianie. Wystarczy skomponować posiłki tak, by zawierały te rośliny razem z produktami zawierającymi dużo witaminy C.

Rośliny, nie tylko te strączkowe, zawierają duże ilości błonnika nieobecnego w mięsie. Błonnik jest ważny w diecie ze względu na to, że reguluje pracę układu pokarmowego.


Wszystko, co trzeba wiedzieć o błonniku. Kliknij!

Wszystko, co trzeba wiedzieć o błonniku. Kliknij!


We wszystkich dietach wegetariańskich (tutaj przeczytacie o różnych ich rodzajach), nawet dobrze rozplanowanych, może dojść do niedoboru witaminy B12. Niedobór tej witaminy może doprowadzić do problemów z sercem i zaburzeń pracy układu nerwowego. Wegetarianie powinni pamiętać, aby stosować suplementację tą witaminą.


Temat specjalny: Wegetarianizm. Kliknij!

Temat specjalny: Wegetarianizm. Kliknij!

Zobacz też: Weganizm | Wegetarianizm wydłuża życie? | Oszustwa producentów wędlin

Anna Wiśniewska/Smaker.pl

Zobacz też naszą darmową książkę z 30 pomysłami na dania bez mięsa, którą możesz pobrać w 3 wersjach: pdf (do odczytania na komputerze), mobi (Kidle) i epub (iPad i różne tablety).

ebook okładka 30 pomysłów na dania bez mięsa


ebook przetwory na cały rok w formacie pdf

ebook przetwory na cały rok w formacie epub

ebook przetwory na cały rok w formacie mobi

 

Kliknij prawym przyciskiem myszy i zaznacz "Zapisz element docelowy jako...", aby zapisać e-booka na dysku.