Czerwcowe przetwory

Za oknami piękna i słoneczna pogoda, aż trudno sobie wyobrazić, że za niecałe pół roku będzie zimno, wietrznie i śnieżnie. Aby zatrzymać trochę lata, możemy zrobić przetwory, które będziemy pałaszować w zimne wieczory.

Jakie przetwory najlepiej robić w czerwcu?    Fot. 123RF.COM/PICSEL

Czerwiec jest początkiem lata oraz gorącej i słonecznej aury, dzięki której możemy cieszyć się świeżymi, słodkimi truskawkami, poziomkami, rabarbarem, czereśniami, smacznym szpinakiem, młodymi buraczkami z liśćmi, kwiatami czarnego bzu, koperkiem, cukinią, ogórkami oraz pierwszymi zbiorami śliwek i porzeczek.

Domowe przetwory są smaczne, zdrowe oraz naturalne - dlatego właśnie coraz chętniej je robimy.


Zanim rozpoczniemy

Słoiki, do których będziemy wkładać nasze przetwory, powinny być bardzo dokładnie umyte, wygotowane albo wyparzone. Nakrętki również powinny być wyparzone. Należy zwrócić uwagę czy nie są pokrzywione albo zardzewiałe - jeżeli tak, to trzeba je wymienić na nowe, ponieważ będą nieszczelne i przetwory mogą się zepsuć.

Przy wyborze najlepszych owoców i warzyw do przetworów powinniśmy się kierować przede wszystkim ich wyglądem. Powinny być dojrzałe, nieuszkodzone i niezepsute. Nawet jeden niedobry owoc czy warzywo może zepsuć całą partię.

Aby przetwory ładnie się prezentowały i były dobrze opisane, polecamy naklejanie etykietek na swoje wytwory. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy dwa zestawy etykietek do wydrukowania!

Aby pobrać szablon wystarczy kliknąć button "Pobierz zestaw etykiet" i zapisać plik na dysku. Nasze etykietki mają format .pdf, więc po zapisaniu wystarczy je otworzyć i kliknąć "Drukuj"!

Co najlepiej przerabiać na przetwory w czerwcu? Zobaczcie:


przetwory czerwiec

W tabeli znajdują się tylko wybrane warzywa i owoce, na które jest sezon w czerwcu.


Dżemy

Dżemy to pyszny dodatek do kanapek, grzanek, tostów, naleśników albo po prostu do podjadania łyżeczką. Przy robieniu domowego dżemu sami możemy zdecydować, jakich owoców użyć i jak słodki dżem ma być.

Owoce powinny być umyte - w przypadku truskawek, wiśni i czereśni należy najpierw je porządnie umyć i wypłukać, a dopiero później usunąć szypułki - dzięki temu owoce nie nasiąkną wodą i będą słodkie. Wiśnie oraz czereśnie oczywiście należy wydrylować przed robieniem przetworów.

dodaj przepisZnasz przepisy na domowe przetwory, a nie masz konta na Smakerze? Dołącz do naszej społeczności i dziel się kulinarnymi inspiracjami z innymi!


Jak zrobić dżem w kilku krokach?

Do garnka wrzucamy owoce. Posypujemy je cukrem według własnego uznania. Do gotujących się owoców można śmiało dodawać różne przyprawy. Rabarbar będzie pysznie smakował z cynamonem, truskawki z wanilią, a agrest z goździkami. Dodanie do owoców cytryny sprawi, że dżem zyska kwaskowaty posmak. Owoce na dżem gotowane są około 2 do 3 godzin.


Powidła
Powidła zazwyczaj kojarzą się ze śliwkami, można je jednak zrobić używając innych owoców, takich jak truskawki, wiśnie, jabłka a nawet rabarbar.

Powidła, w przeciwieństwie do dżemu, gotuje się bardzo długo. Najlepiej, jeśli trwa to nawet kilka dni. Do tradycyjnych powideł nie stosuje się cukru, jednak jeśli ktoś lubi intenstywną słodycz, to dobrze jest wzbogacić smak owoców cukrem. Owoce, które będą podsmażane przez kilka godzin, powinny być pokrojone na nieduże części.

W porównaniu ze wszystkimi słodkimi, domowymi przetworami w powidłach znajduje się najwięcej owoców.


Marmolada

Owoce przeznaczone na marmoladę powinny być bardzo drobno pokrojone lub zmiksowane. Tak powstałą masę owocową gotujemy na małym ogniu, mieszając najlepiej drewnianą łyżką dopóki nie zostanie odparowane 1/3 wody z owoców. Cukier dodajemy według uznania pod koniec gotowania owoców.


Soki

Pyszne, owocowe soki są znakomitym dodatkiem do herbat i wody, ale mogą być również smacznym uzupełnieniem budyniów, kisieli i galaretek.

Najsmaczniejsze soki robi się z czarnego bzu, truskawek, malin, a nawet agrestu. Dobrze, gdy są lekko kwaskowate, przełamane nutą słodyczy.


Jak zrobić sok w kilku krokach?

Wszystkie owoce należy dokładnie umyć oraz obrać z szypułek.

W przygotowaniu soku należy zachować proporcje jeden kilogram owoców na jeden kilogram cukru. Owoce po chwili gotowania zaczną puszczać soki. Co jakiś czas należy je mieszać, aby się nie przypaliły oraz wybierać szumowinę, czyli piankę powstającą na powierzchni gotującego się soku.


Krótki kurs robienia przetworów. Kliknij!

przetwory


Syrop

Syrop jest dużo bardziej słodki niż sok i ma gęstszą konsystencję. Jest świetnym dodatkiem do budyniów, kisieli, galaretek, naleśników, lodów oraz różnych deserów. Można go dodawać do herbaty, kawy albo wody. Do produkcji syropu oprócz owoców, możemy również wykorzystać liście albo pędy.


Jak zrobić syrop w kilku krokach?

darmowy ebook przetworyDo garnka wlewamy około litra wody i dodajemy do niego kilogram cukru. Gotujemy do momentu, gdy cukier się całkowicie rozpuści. Do słoika wrzucamy około pół kilograma owoców i zalewamy je gorącą wodą z cukrem. Słoik zakrywamy gazą albo ściereczką i zostawiamy na kilka dni w ciepłym miejscu. Przelewamy powstały syrop przez gazę, rozlewamy do słoików i przechowujemy w lodówce.


Kompot

Kompot jest przysmakiem nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Pyszny napój z dodatkiem słodkich owoców stanowi idealny dodatek do obiadów albo orzeźwiający zastrzyk energii.

Kompot może być robiony z różnych owoców, najchętniej wykonuje się go z truskawek i jabłek. Dobrze jest dodać do słodkich owoców kwaśne.


Jak zrobić kompot w kilku krokach?
Owoce, po uprzednim dokładnym umyciu, mogą być pokrojone w mniejsze lub większe kawałki,w zależności od preferencji. Owoców nie powinno być za dużo w słoiku, wystarczy 1/4 wysokości słoika. Owoce zalewa się syropem zrobionym z wody oraz cukru. Cukier dodaje się według uznania. Jako dodatek można wybrać cytrynę, miętę albo goździki.


Marynowane warzywa

Warzywa, takie jak szparagi, buraki, cukinia oraz ogórki świetnie się sprawdzają w wersji konserwowej. Przed wylądowaniem w słoikach, powinny być pokrojone w paski lub nieduże kawałki, co ułatwi późniejsze wkładanie ich do słoików.

Jako dodatek można śmiało dodawać gorczycę, pieprz, sól, liść laurowy, koper, czosnek oraz cebulę. Do większość zalew stosuje się ocet. Aby ukisić warzywa do słoików wkłada się dodatkowo chrzan oraz opcjonalnie chili, które nadadzą przetworom ostrości i wyrazistości.


Pasteryzacja

Aby długo móc się cieszyć przetworami, należy je tuż po przygotowaniu pasteryzować, czyli podgrzać do temperatury powyżej 70 stopni, ale nie pozwalając im się zagotować. Pozwoli to nam  pozbyć się bakterii. A oprócz tego, przetwory będą zdatne do spożycia jeszcze przez kilkanaście miesięcy, a nawet lat.

 

Katarzyna Rybczyńska/Smaker.pl

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Sernik na zimno z truskawkami

Przepis na pyszny i delikatny sernik na zimno z truskawkami i galaretką. Niez...

Odsłon: 75

30 min
4
Pieczywo Chleb wiejski

Domowy chleb wiejski to pyszne i proste pieczywo jakie przygotujesz w domu. C...

Odsłon: 192

60 min
5
15 min
5
15 min
5

Polecane artykuły

Informacje Jedz zamiast ziemniaków. Pomoże zrzucić zbędne kilogramy, łagodzi stres i jest dużo zdrowszy

Z wyglądu jest jak ziemniak, w konsystencji przypomina marchewkę, a smakiem zbliżony jest do słonecznika. Jak jeść topinambur, nazywany zdrowszym z...

0
Informacje Bataty z grilla zastąpią najlepsze przekąski. Jakich przypraw używać do nich i z czym je podawać?

Bataty już od kilku lat dosyć często goszczą na naszych stołach. Można przygotować z nich frytki z piekarnika, dodać do warzywnych potrawek, a nawe...

0
Informacje Możesz go jeść bez ograniczeń również podczas odchudzania. Odkryj makaron 0 kalorii

Znasz niskokaloryczny makaron, który nie tuczy? Czy to w ogóle jest możliwe? Okazuje się, że tak! Makaron konjac to nowość z Chin, która podbija in...

19
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Schab z rusztu na trzy sposoby oraz sernik pistacjowy

Majówka to czas, kiedy w szczególności szukamy przepisów na dania z grilla. Z pomocą przychodzi Ewa Wachowicz, która w asyście Mateusza Gesslera pr...

1