Cukinia? Zrób z niej sałatkę!

Latem cukinie bardzo często goszczą na naszych talerzach. Czy można podać je w ciekawy i zaskakujący sposób? Nasi użytkownicy udowadniają, że jest to jak najbardziej możliwe.

Cukinia? Zrób z niej sałatkę!

Fot. 123RF/Picsel

Na polskim rynku dostaniemy cukinie średnie, duże oraz kabaczki. Znajdziemy cukinie ciemnozielone, jasnozielone, czasem nakrapiane, a czasem żółte. Cały czas mamy do czynienia z tym samym warzywem. Im mniejsza cukinia, tym lepsza, im bardziej wyrośnięta tym mniej sprężysta i bardziej gumowata. Z dużych cukinii musimy zdjąć skórę i, najlepiej, wydrążyć gniazda nasienne. Z mniejszych - niekoniecznie, gdyż jest ona skarbnicą substancji odżywczych. Zawiera w sobie także sporo cennego błonnika (zdecydowanie więcej niż reszta tego wawrzywa).

Reklama

Co wiemy o cukinii? W powszechnym mniemaniu, ze względu na dużą zawartość wody, nie uchodzi ona za wyjątkowo zdrową. Jednak okazuje się, że znajdziemy w niej całkiem sporo składników odżywczych, w tym beta-karoten oraz witaminy A, C, B, K i PP. Ponadto, cukinia doskonale odkwasza organizm i ułatwia trawienie, a w czasie upałów wyśmienicie nawodni nasze ciało.

Z cukinią powinny zaprzyjaźnić się także wszystkie osoby, starające się zrzucić zbędne kilogramy. W stu gramach tego warzywa znajduje się zaledwie 15 kcal, dzięki czemu stanowi ona doskonałą bazę do wielu lekkich i zdrowych dań.

Owoce cukinii znajdują szerokie zastosowanie w kuchni. Ze względu na swój kształt chętnie je faszerujemy i zapiekamy, równie chętnie układamy na grillu. Dzisiaj proponujemy, abyście zrobili z niej sałatkę. Pomogą wam w tym sprawdzone przepisy naszych użytkowników. Oto niektóre z ich propozycji.

 

1. Surówka z grilowaną cukinią i papryką

Fot. Pelen-brzuszek na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Surówka obiadowa z cukinii

Fot. Smaki-katriny na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Sałatka z cukinii

Fot. Kardamonovy na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Carpaccio z cukinii

Fot. Anna-Zy-Sk na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Wykwintna sałatka z cukinii

Fot. Bozka44 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Sałata z kozim serem i cukinią

Fot. Konhambos na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Surówka z młodej cukinii

Fot. KreatywnaKasia na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Sałatka z serkiem góralskim i burakiem

Fot. Basiliana na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!