Azja na talerzu - orientalne dania z wieprzowiny

Azja to kontynent pełen kontrastów, również tych kulinarnych. Bogactwo smaków, aromatów i przypraw, dzięki tradycji ulicznego jedzenia wypełnia gotowaniem niemal każdy centymetr. Każdy kraj oraz region różni się sposobem przyrządzania dań, dodatkami czy kulturą jedzenia, tworząc niemożliwą w ujednoliceniu, ale niezwykle barwną kulinarną mapę. Dla osób kochających gotowanie kuchnia orientalna stanowi niewyczerpane źródło pomysłów na pożywne i zdrowe dania. Podstawą wielu z nich jest wieprzowina, która dzięki wyjątkowemu i różnorodnemu smakowi oraz soczystości jest jednym z najpopularniejszych gatunków mięsa w tej części świata. Jeśli chcesz wprowadzić do twojej kuchni odrobinę orientu daj się zaprosić na krótką, ale obłędnie pyszną wycieczkę po Azji.

Fot. Japonia to dla wielu osób kulinarna mekka/ Shutterstock

Azjatyckie smaki dla początkujących

Kuchnia koreańska ma trzy podstawowe cechy: jest prosta, ostra i smaczna. To idealny wybór, gdy chcesz spróbować nieco bardziej egzotycznych smaków, ale nie do końca wierzysz w swoje umiejętności kulinarne. Wieprzowina, obok kimchi, jest podstawowym składnikiem używanym w kuchni koreańskiej. Co ciekawe, połączenie smaku pikantnej kiszonej kapusty oraz smażonego mięsa wieprzowego w aromatycznej marynacie jest genialne. Spróbuj karkówki w koreańskiej wersji, a obiecujemy że rozsmakujesz się w azjatyckiej kuchni na długie lata.
Warto wiedzieć: wieprzowina jest doskonałym źródłem łatwo przyswajalnego żelaza hemowego. Poza wątrobą, to właśnie karkówka zawiera najwięcej tego cennego pierwiastka (6,25mg/100g). Wyniki badań wskazują, że żelazo z mięsa wchłania się na poziomie 20-50%, natomiast to z produktów roślinnych zaledwie w granicach 1-8%.
Jeśli przywiązujesz wagę do kaloryczności produktów, musisz wiedzieć że 100g karkówki to tylko 213 kcal. Badania wykazują, że poziom jej kaloryczności zmalał na przestrzeni ostatnich lat. Ta niezwykle lubiana przez Polaków część tuszy wieprzowej jest również doskonałym źródłem witaminy B6.

 

 

Kanapka inna niż wszystkie

Szarpana wieprzowina to przede wszystkim kawałek dobrej jakości łopatki wieprzowej. Długo pieczona staje się tak miękka, że mięso bez problemu porwiemy na włókna. Azjatycka wersja kanapki wymaga odpowiedniej marynaty, która pozwoli stworzyć perfekcyjny balans słodkiego, kwaśnego i ostrego smaku. Oryginalna receptura wiąże się z bułką bao, która powstała w Chinach już 2 tysiące lat temu, a obecnie cieszy się popularnością w większości państw Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Ten pszenny placek bez problemu możemy zastąpić klasyczną bagietką, której wnętrze wypełnimy niezwykle aromatycznym, delikatnym mięsem, sosami, dymką i limonką.
Warto wiedzieć: Mięso wieprzowe to najlepsze źródło witaminy B1, która wpływa na pracę tarczycy, układ nerwowy i procesy metaboliczne. Poziom kaloryczności wieprzowiny jest porównywalny do wołowiny, drobiu czy mięsa z królika. W 100g łopatki wieprzowej znajduje się aż 18g cennego białka i tylko 211 kcal. Pamiętaj, że na dietetyczność potrawy wpływ ma sposób przyrządzenia mięsa - pieczone w piekarniku będzie zawierało mniej kalorii w porównaniu z tym usmażonym na patelni.

Zakochaj się w japońskiej zupie

Japonia to dla wielu osób kulinarna mekka. W końcu właśnie ten kraj jest ojczyzną umami - które, w 2000 roku, zostało oficjalnie uznane za jednen z pięciu podstawowych smaków odczuwanych przez człowieka. W aspekcie kulinarnym, kraj Kwitnącej Wiśni błyskawicznie przywodzi na myśl sushi. Japończycy równie mocno są dumni z ramen - wyjątkowej zupy, którą pokochał cały świat. Jej tajemnica to wyrazisty bulion i sprężysty makaron. Doskonale syci i rozgrzewa ciało, a przy tym przenosi na zupełnie innym poziom odczuwania smaków. Absolutnie podstawowym składnikiem ramen jest mięso wieprzowe, wykorzystywane zarówno do przygotowania bulionu, jak również jako dodatek w postaci plastrów długo duszonego lub pieczonego mięsa (najczęściej boczku, karkówki lub łopatki). Wystarczy raz spróbować ramen, by dać się uwieść na zawsze głębi smaku.

Polska wieprzowina w azjatyckich daniach

Wysoka jakość polskiej wieprzowiny zachęca do eksperymentowania w kuchni właśnie z tym gatunkiem mięsa. Rodzimy hodowcy wybierają rasy, które cechuje większy udział mięśni niż tkanki tłuszczowej. Obecnie, mięsność tuszy wieprzowej to ok. 60-62%. Dla porównania - 20 lat temu zaledwie 47%. Ciekawostką jest to, że boczek ma średnio o 15% mniej tłuszczu niż ten dostępny dwie dekady temu. Pamiętaj, że warto wybierać mięso certyfikowane - PQS (Pork Quality System) czy QAFP (Quality Assurance for Food Products).

 

 

 

Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego oraz Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego

 

Materiały promocyjne

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dodatki Smalec domowy z boczkiem wędzonym

Mój domowy smalec to prosty przepis na pyszne smarowanie, jest to słonina pok...

Odsłon: 697

60 min
8
30 min
5

Polecane artykuły

Informacje Szkolenia kulinarne – na jaki kurs warto się zapisać?

Ostatnimi czasy preferencje żywieniowe Polaków bardzo się zmieniły. Coraz rzadziej przygotowujemy ciężkostrawne dania i często rezygnujemy z gęstyc...

0
Informacje Biały makijaż oczu z kolorową kreską krok po kroku

Pamiętam, jak pierwszy raz zdecydowałam się na eksperyment z białym makijażem oczu, dodając do niego kolorową kreskę - efekt był oszałamiający i od...

0
Informacje Koktajl z kiszonej kapusty na odchudzanie. Pije regularnie, będziesz mieć talię osy

Szczupła sylwetka to marzenie wielu osób, najprostszym sposobem, aby ją osiągnąć, jest oczywiście odpowiednio zbilansowana dieta, deficyt kaloryczn...

1
Informacje Wiosenna dieta owsiankowa. Oczyszcza, wzmacnia i dodaje energii

Na czym polega dieta owsiankowa? Choć przyjmuje różne postacie, zawsze koncentruje się na jednym produkcie, czyli owsiance. Odkryj, dlaczego warto...

2