10 pomysłów na sałatki z brokułami

Zdrowie, zdrowie i jeszcze raz, zdrowie - to drugie imię tych wyjątkowych warzyw. Brokuły to skarbnica witamin i składników mineralnych. Świetnie sprawdzą się jako dodatek do różnego rodzaju sałatek.

10 pomysłów na sałatki z brokułami

Fot. 123RF/Picsel

Brokuł to bliski krewny kapusty, który zdaje się być od niej zdecydowanie bardziej zdrowszy i prostszy w przygotowaniu. Warzywo to stało się w naszym kraju niezwykle popularne, głównie ze względu na delikatny smak oraz niezwykłe właściwości odżywcze. Dla osób z nadciśnieniem tętniczym brokuły są naturalnym lekarstwem, które udrażnia naczynia krwionośne i sprawia, że krew krąży swobodniej. Wszystko dzięki potasowi, który także pomaga usuwać sód z organizmu. Efektem tych dwóch właściwości jest obniżenie ciśnienia. Ponadto, duża ilość witaminy C, zawartej w brokułach, sprawia, że wzmacniają stawy, a także poprawiają stan ścięgien i tkanki łącznej.

Jedz brokuły, jeżeli chcesz zachować swój wzrok w zdrowiu na długie lata. Luteina, zeaksantyna, witamina B2 i witamina C to składniki, które zadbają o twoje oczy.

Naukowcy sugerują również, że brokuły mogą mieć działanie przeciwnowotworowe. Wszystko za sprawą sulforafanu. Ten przeciwutleniacz może uchronić, m.in., przed rakiem prostaty, piersi, płuc i jelita grubego. Właściwości brokułów można wzmacniać przez łączenie ich z innymi produktami. Zaleca się podawać je z musztardą, pomidorami, rzodkiewkami, rukolą, wasabi bądź warzywami kapustnymi.

Brokuły są również elementem diety, który powinien na stałe zagościć w jadłospisach osób chorych na cukrzycę. To właśnie za sprawą sulforafanu, jedzenie brokuł zmniejsza u diabetyków ryzyko chorób naczyniowo-sercowych. Te schorzenia u cukrzyków występują pięć razy częściej niż u osób zdrowych.

Dodatkowo sulforafan niszczy Helicobacter pylori, która jest odpowiedzialna za tworzenie się wrzodów żołądka i dwunastnicy. Spożywanie tych warzyw jest szczególnie polecane osobom narażonym na te schorzenia oraz już chorującym.

Brokuły są doskonałym dodatkiem do wszelkiego rodzaju sałatek. Jak je skomponować, aby były naprawdę smaczne? Skorzystajcie ze sprawdzonych przepisów naszych użytkowników.

 

1. Kuskus z brokułami i indykiem

Fot. Kardamonovy na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


2. Sałatka brokułowa z fetą

Sałatka brokułowa z fetą

Fot. Aniolywkuchni na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


3. Prosta sałatka z kurczakiem

Fot. Smacznebodomowe na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


4. Sałatka makaronowa

Fot. Taura na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


5. Trzyskładnikowa sałatka

Fot. Szefowa-kuchnia na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


6. Fit sałatka

Fot. Okawrosole na  Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


7. Sałatka z brokułem

Sałatka z brokułem

Fot. Izaa_a na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


8. Sałatka z makaronem nudle

Fot. Izaa_a na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

9. Sałatka z białą fasolą i brokułem

Sałatka z białą fasolą i brokułem

Fot. Maciejmozejko na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

10. Warstwowa sałatka z brokułami

Fot. Rena1 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!