Ewa_Gotuje

Zapomniana przyprawa - wspomaga trawienie, regeneruje wątrobę, podkręca smak potraw. Do czego dodawać bylicę boże drzewko?

Wyjątkowy zapach sprawia, że wiele osób się nią interesuje. Co to jest bylica boże drzewko? Wygląda na to, że przyprawa wraca do łask, szczególnie ze względu na swoje właściwości prozdrowotne. Dowiedz się, na co pomaga boże drzewko i jak je stosować w kuchni i poza nią.

Co to jest bylica boże drzewko? Przyprawa pachnie jak Coca-Cola | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Roślina od lat stosowana była w medycynie ludowej do radzenia sobie z różnymi dolegliwościami. Nasze babcie wiedziały, na co pomaga boże drzewko i łagodziły nim ból brzucha czy wzdęcia. Odkryj właściwości zapomnianej przyprawy i dowiedz się, co można z niej zrobić.

Sprawdź także: Na jesienne i zimowe przeziębienia będzie w sam raz. Jak zrobić leczniczą nalewkę z malin?

Co to jest bylica boże drzewko?

Bylica boże drzewko to roślina lecznicza, stosowana także w kuchni jako przyprawa. Półkrzew należy do rodziny astrowatych. Naturalnie wywodzi się z Europy Wschodniej oraz Kaukazu, Zakaukazia i Turcji, ale rozprzestrzenił się już także w innych regionach świata. W Polsce, choć występuje, to raczej rzadko.

Roślina tworzy silne i rozgałęzione krzaki, z wąskimi liśćmi i niepozornymi, żółtozielonkawymi koszyczkami kwiatowymi, które nie wydają owoców. Kwitnie od sierpnia do września. Co ciekawe, wszystkie części bylicy bożego drzewka pachną jak Coca-Cola. Wydzielają silny, balsamiczno-korzenny zapach. 

Jakie właściwości ma bylica boże drzewko?

Wśród wartości odżywczych bylicy bożego drzewka można wyliczyć zawartość witaminy A i C, przeciwutleniaczy i olejków eterycznych. Te elementy wpływają na prozdrowotne działanie, którym charakteryzuje się roślina. Przede wszystkim ma korzystny wpływ na układ trawienny.

Działa żółciopędnie, moczopędnie i wspomaga produkcję soków trawiennych. Łagodzi wzdęcia i uczucie odbijania się po posiłku. Jakie właściwości ma bylica boże drzewko? Wykazuje także działanie przeciwzapalnie, napotne i ściągające. Poprawia krążenie, pomoże zwalczyć znużenie i zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworów. Dzięki obecności antyoksydantów - polepszy wygląd skóry.  

Na co pomaga boże drzewko?

Gdy już wiesz, jakie właściwości ma bylica boże drzewko, dowiedz się też, na co pomaga. Boże drzewko stosuje się przy zapaleniu błon śluzowych jelit i żołądka, a także podczas biegunki. Działa łagodząco i przyspieszania proces gojenia. Co więcej, przyprawę warto użyć w kuchni, gdy brakuje nam apetytu. Nie tylko wzmocni wytwarzanie soków trawiennych i ułatwi oczyszczanie jelit z resztek, ale również pobudzi chęć na jedzenie.  

Ze względu na właściwości żółciopędne, roślinę można stosować w chorobach wątroby połączonych z niedostatecznym wydzielaniem lub zastojem żółci. Będzie również remedium na dolegliwości żołądka, szczególnie związane z jego niedokwasotą

Na co jeszcze pomaga boże drzewko? Oprócz pozytywnego wpływu na pracę wątroby łagodzi również choroby pasożytnicze i może przynieść ulgę podczas infekcji. Skutecznie zmniejszy gorączkę, poprawiając ogólny stan zdrowia.

Co można zrobić z bożego drzewka?

Jak stosować boże drzewko? W kuchni sprawdzi się jako przyprawa do dań, ale także do przyrządzenia prozdrowotnego naparu. Używano go w medycynie ludowej na wszelkie dolegliwości jelit, żołądka i wątroby. W kosmetyce roślinę stosuje się ją dodatkowo do zabiegów pielęgnacyjnych, poprawiających krążenie i ujędrniających skórę. 

Jak zrobić napar z bożego drzewka? Wystarczy łyżeczkę suszu wsypać do szklanki i zalać wrzątkiem. Następnie trzeba parzyć esencję pod przykryciem przez ok. 10-15 minut. Jeśli chcesz przyrządzić więcej napoju, pamiętaj o proporcji - jedna łyżeczka suszu na jedną szklankę wrzątku. Dowiedz się tylko, jak pić napar, aby skutecznie zadziałał na twoje dolegliwości.

Jak stosować boże drzewko w kuchni?

Co można zrobić z bożego drzewka? Wiesz już, że prozdrowotny napar. Jak go pić? Nie wolno z nim przesadzać - gdy zrobisz szklankę napoju, podziel go na trzy porcje. Wystarczy trzy razy dziennie pić po 1/3 szklanki. Kurację stosuj, gdy mierzysz się z dolegliwościami.

Jak jeszcze stosować boże drzewko w kuchni? W wersji suszonej może być używane także jako przyprawa do mięs, sosów i sałatek. Ma lekko cytrusowy, nieco gorzkawy i orzeźwiający smak. Pamiętaj jednak, że przeciwwskazaniem do sięgania po napar jest ciąża, karmienie piersią i kamica żółciowa.

Źródło: Smaker.pl, doz.pl, plantago-sklep.pl

Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Zapomniany owoc z PRL wraca do łask. Prawdziwa bomba witaminowa »

Sezon na grzyby w pełni. Co z nich zrobić? »

Jak niejedzenie śniadania wpływa na organizm? Skutki odczujesz jeszcze tego samego dnia »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Ceviche z dorsza

Do tej pory przygotowywałam ceviche według klasycznych peruwiańskich przepisó...

Odsłon: 118

60 min
19
Desery Sernik na zimno z truskawkami

Przepis na pyszny i delikatny sernik na zimno z truskawkami i galaretką. Niez...

Odsłon: 4502

30 min
31
60 min
2

Polecane artykuły

0
Ewa gotuje Lekkie przepisy na wiosenne dania w kuchni Ewy Wachowicz

Jeżeli brakuje ci pomysłu na wiosenne dania, koniecznie zerknij do przepisów, które pojawiły się w 513. odcinku programu "Ewa gotuje". Nie mogło za...

3
Informacje 15 najlepszych ciast z rabarbarem. Tylko proste przepisy

Najlepsze desery to takie, które szybko i łatwo się przygotowuje. Oczywiście muszą świetnie smakować i zawierać składniki dobrej jakości. Takie są...

68
Informacje Kuchnia gruzińska bez niej jest niekompletna. Chroni serce i wspiera pracę mózgu

Kolendra to cytrusowo-pikantna przyprawa, która regularnie gości w wielu polskich kuchniach. Nic w tym dziwnego - nie dość, że idealnie podkreśla s...

12