Ewa_Gotuje

Uwaga na podrabianą żywność eko!

Kontrola Inspekcji Handlowej przyniosła zaskakujące wyniki: aż ok. 20 proc. ekologicznych produktów nie spełniało wymogów dotyczących tego typu żywności.

Które produkty są naprawdę ekologiczne?    Fot. 123RF.COM/PICSEL


Kiedy kupujemy żywność z certyfikatami mówiącymi, że jest ona ekologiczna, powinniśmy mieć pewność, że co najmniej 95 proc. składników danego produktu jest pozyskana naturalnymi metodami, bez użycia pestycydów i nawozów sztucznych oraz bez GMO (roślin modyfikowanych genetycznie). Tymczasem producenci wypuszczają na rynek produkty "eko" niespełniające tych kryteriów.

Jak oszukują nas producenci mięs i wędlin? Sprawdź >>

W rutynowej kontroli Inspekcji Handlowej stwierdzono 20 proc. nieprawidłowości - 19 proc. stanowiły nieprawidłowości dotyczące prawidłowości oznaczeń, a 15 proc. nieodpowiedniej jakości produktów oznaczonych jako "ekologiczne". Spośród 980 partii produktów zakwestionowano 219. W "ekologicznych" rodzynkach wykryto siarczyny (dwutlenek siarki, E220), które dopuszczane są do konserwacji suszonych owoców, ale nie tych ekologicznych.

Wystawiono 16 mandatów za sprzedawanie przeterminowanej żywności z oznaczeniem "eko". Kary za tego typu nieprawidłowości wynoszą od 1 tys. zł do 10 proc. obrotu danego przedsiębiorstwa z ubiegłego roku.

Oznaczenie żywności ekologicznej w Unii Europejskiej

Pamiętajmy, że samo wyrażenie "z ekologicznie czystych rejonów" na opakowaniu nie znaczy, że nabywamy produkt ekologiczny. Na cetryfikowanych produktach eko produkowanych w Unii Europejskiej musi być słowo "eko", "ekologiczny" lub "bio" oraz oznaczenie w kształcie zielonego listka, złożone z 12 gwiazdek (zdj. po lewej). Oprócz tego na opakowaniu znajduje się numer podmiotu, który zatwierdził dany produkt oraz informacja o tym, gdzie został wyprodukowany.

Mimo że żywność ekologiczna wygląda nieco gorzej niż ta zwykle kupowana w sklepach (nie wykorzystuje się pestycydów ani środków poprawiających wygląd produktu) i ma krótszy czas przydatności do spożycia (nie zawiera konserwantów), to może być nawet trzykrotnie droższa. Jej cena wynika z dość niskiego popytu i wyższych kosztów produkcji.


Zobacz też kontrolę ryb, mięs, jaj i oliwy. Kliknij!

Zobacz też kontrolę ryb, mięs, jaj i oliwy. Kliknij!

Zobacz też: Szokujące wyniki kontroli barów szybkiej obsługi!

Anna Wiśniewska/Smaker.pl

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Sałatki Surówka do obiadu z młodej kapusty

Prosta i szybka surówka z młodej kapusty, którą przygotujesz zaledwie w kilka...

Odsłon: 56

15 min
11
Dodatki Marynata do karkówki z grilla

Karkówka na grilla dobrze zamarynowana to połowa sukcesu. Marynata nadaje mię...

Odsłon: 112

15 min
5

Polecane artykuły

Ewa gotuje Szybka i smaczna kuchnia Ewy Wachowicz

W kolejnym odcinku kultowego już programu „Ewa Gotuje”, aktorka Małgosia Socha, pod okiem prowadzącej, przygotowała szybkie i niezwykle smaczne pot...

2
Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

0
Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

1
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0