Smaki Indii. Rozmowa z Tapinderem Sharmą

Tapinder Sharma to właściciel sieci "Ganesh" - jedynej w Polsce sieci restauracji indyjskich. Nam zdradza swoje ulubione potrawy z dzieciństwa spędzonego w Delhi.

Fot. restauracja "Ganesh"

Obecnie w skład sieci "Ganesh" wchodzi 8 restauracji: w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Płocku i Gdańsku. Jej właściciel, hindus z urodzenia, ale od wielu lat mieszkający w Polsce przyznaje, że nie zna smaku mięsa. - Ale jak na wegetarianina dobrze wyglądam. To polska wódka - żartuje przed wywiadem. Do Polski przywiózł ze sobą sentyment do smaków znanych w domu. Dzięki restauracjom może do nich często wracać.


Jaka jest pana ulubiona potrawa?

- A w Polsce czy w Indiach?


Wszędzie.

- Najbardziej lubię to, co moja mama gotowała w domu.


Czyli?

- Punjabi Kadhi. Jest to potrawa popularna w północnych Indiach, skąd pochodzili moi rodzice. Punjabi robi się z mąki z cieciorki, jogurtu, dużej ilości przypraw i panierowanych warzyw. To taka potrawa, której zawsze, gdziekolwiek bym się nie znalazł, za każdym razem będę szukał. W każdym "Ganeshu" kucharze mają przepis mojej mamy i właśnie to dla mnie przyrządzają. Mam zasadę, że w swoich lokalach muszę jeść jak w domu.

Inna ulubiona potrawa to Punjabi Chana Masala, cieciorka w sosie pomidorowo-cebulowym. Przynajmniej raz w tygodniu mama gotowała to w domu i teraz też jadam to regularnie. To danie serwujemy również w restauracjach, według tradycyjnej receptury prosto z mojego domu.


To danie obiadowe. A najlepsza przekąska?

- W Polsce moją ulubioną przekąską są placki ziemniaczane. A do tego naturalny jogurt. Taki pół-fusion, jogurt z indyjskiej kuchni, placki z polskiej. To mógłbym jeść bez końca (śmiech).


Bez czego nie mógłby się pan obyć przy gotowaniu?

- Przede wszystkim nie wyobrażam sobie kuchni bez ryżu basmati i ziemniaków, bo nie jem mięsa. A oprócz tego imbir, czosnek i kolendra. Bez tego nie ma dla mnie jedzenia!

 

Jaka muzyka jest najlepsza do gotowania?

- Dla mnie stara, indyjska muzyka, z lat 50. Każdy, kto ją słyszy, zatyka uszy. Każdy oprócz mnie! W ogóle lubię starą muzykę. W tym co kiedyś śpiewano, był sens. Nie tylko w indyjskiej muzyce - proszę zobaczyć choćby Beatlesów czy Abbę.


Czy jest potrawa, której nigdy by pan nie zjadł?

- Nie jem mięsa. Tak zostałem wychowany, w takiej tradycji i religii. Nie znam nawet jego smaku. U nas w Indiach w każdym mieszkaniu jest kaplica. W domu nie można jeść mięsa, a jeśli już ktoś bardzo chce, to tylko w mieście. To nie znaczy, że Hindusi nie jedzą mięsa - często jedzą. Ale akurat w moim domu ani mama nie jadła, ani tata nie jadł, więc tak mnie po prostu wychowano.


Jakie jest pana największe kulinarne odkrycie?

- Ganesh (śmiech). Od tego zaczęło się moje kulinarne życie.


Tego pytania chyba nie muszę zadawać - ale czy jest taka restauracja, do której mógłby pan chodzić codziennie?

- Oczywiście - "Ganesh" (śmiech).


Jeśli ma pan ochotę na coś mocniejszego, to zwykle wybiera pan...

- ...


Czy to będzie polska wódka, o której pan wspominał?

(energiczne kiwnięcie głową) Ale ja nic nie mówiłem (śmiech).


Rozmawiała: Anna Wiśniewska

Wywiad odbył się podczas warsztatów kulinarnych organizowanych w restauracji "Ganesh" w Krakowie.

 

Zobacz przepisy kuchni indyjskiej według Tapindera Sharma! Kliknij!

dania kuchni indyjskiej

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Ciasto Beatka

Ciasto Beatka to czekoladowo-kawowy przysmak z orzeźwiającą nutką pomarańczy....

Odsłon: 2392

60 min
10
Dania główne Nadziewana pierś z kurczaka

Nadziewana pierś z kurczaka to idealna propozycja na prosty obiad albo kolacj...

Odsłon: 192

30 min
1
wszystkie
1
60 min
6

Polecane artykuły

Informacje Działa przeciwalergicznie i przeciwmiażdżycowo. Jak stosować miód wiosenny?

Wiosna to czas, w którym natura budzi się do życia - to właśnie dzięki zmieniającym się porom roku możemy czerpać z jej dobrodziejstw całymi garści...

0
Informacje Dlaczego warto jeść rabarbar? Zrób omlet, naleśniki i odchudzający koktajl z rabarbarem

Wiosną i latem warzywa i owoce są teraz najsmaczniejsze, dlatego podczas wizyty na lokalnych targu, ryneczku, czy w sklepie warto wypatrywać sezono...

1
Informacje Zrób niezawodny syrop na kaszel z kuchennej przyprawy. Kiedyś nazywano go penicyliną dla ubogich

Tymianek to przyprawa, która genialnie podkreśla smak mięs, czy pieczonych ziemniaków. Jego właściwości warto wykorzystać nie tylko podczas gotowan...

3
Informacje Zielono mi, czyli szpinak do makaronu. Te dania smakują nawet niejadkom

Szpinak to bardzo zdrowy produkt, który albo się kocha, albo nienawidzi. Nie ulega jednak wątpliwości, że zawiera on mnóstwo cennych substancji. Ja...

4