Sałatka jarzynowa bez niego nie może się obejść. Ułatwia trawienie i przyspiesza przemianę materii

Składniki sałatki jarzynowej tworzą pyszną całość, w której rozkochali się Polacy. Jednym z elementów, bez których ta przekąska nie byłaby tak idealna, jest seler. Jaki jest zdrowszy - surowy czy gotowany? I ile selera dodajemy do sałatki jarzynowej, żeby wyszła obłędnie dobra?

Ile selera dajemy do sałatki jarzynowej? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Każdy wie, że „na oko” mogą podczas gotowania porcjować składniki tylko doświadczeni kucharze. Tymczasem ci początkujący powinni skupić się na przepisach i proporcjach. Czy wiesz, ile selera dajemy do sałatki jarzynowej, żeby wyszła pysznie? Czy dodaje się surowy, czy ten gotowany? Poznaj właściwości warzywa i tajniki tworzenia idealnej sałatki.

Sprawdź także: Najlepsze ziemniaki do świątecznej sałatki jarzynowej. Źle dobrane potrafią zepsuć jej smak

Jakie właściwości ma seler?

Seler korzeniowy to warzywo, które chętnie wykorzystuje się w diecie odchudzającej, bo ma niewiele cholesterolu i niezdrowych tłuszczów oraz przyspiesza przemianę materii. Mało kto wie jednak, że uznawane jest także za świetny afrodyzjak, bo zwiększa potencję. To bogate źródło wapnia, fosforu i potasu. Dostarcza organizmowi witamin A, C, K, tych z grupy B oraz błonnika pokarmowego

Jakie właściwości ma seler? Ze względu na dużą zawartość witaminy C odpowiada za wzmocnienie układu odpornościowego i przeciwdziałanie rozwojowi infekcji. Warzywo działa także korzystnie na układ trawienny - błonnik zapobiega uciążliwym zaparciom i dba o właściwą perystaltykę jelit. Potas wpływa na zdrowie serca, obniżając ciśnienie krwi i uelastyczniając naczynia krwionośne.

Witaminy i minerały wykazują właściwości kojące układ nerwowy. Seler korzeniowy pomaga w odpowiedniej pracy nerek i wątroby (działa moczopędnie i detoksykuje organizm), a także obniża zbyt wysoki poziom cholesterolu i łagodzi stany zapalne.

Jaki seler jest zdrowszy - surowy czy gotowany?

Jeśli przyrządzałeś dotychczas sałatkę jarzynową, wiesz, że dodaje się do niej selera wcześniej ugotowanego. Wiele osób zastanawia się jednak, jaki seler jest zdrowszy - surowy czy gotowany? Podobnie jak w przypadku innych warzyw, najwięcej wartości odżywczych znajduje się w świeżym selerze. Korzeń selera na surowo, choć dostarcza witaminy i minerały w największej dawce, to również nie ma smaku.

Z tego powodu warzywo często gotuje się na małym ogniu we wrzątku, żeby uwydatnić jego aromat. Niestety jest to też związane z utratą części składników mineralnych. Zdecydowanie mniej wartości odżywczych traci się, gotując selera na parze.

Ile selera dajemy do sałatki jarzynowej?

Nie wszyscy dodają selera do sałatki jarzynowej, choć zdecydowanie warto uwzględnić ten składnik. Po ugotowaniu nabiera pysznego smaku, który wzbogaca danie. Co więcej, w przekąsce przemycisz więcej wartości odżywczych. Jeśli planujesz zaserwować tę przystawkę na uroczystości rodzinnej lub podczas świąt, wypróbuj nowy przepis. 

Pewnie zastanawiasz się, ile selera dajemy do sałatki jarzynowej? Wcale nie tak dużo, bo ok. połowę korzenia lub jedną małą sztukę. Selera wystarczy obrać, gotować wraz z pozostałymi warzywami do miękkości (ok. 10-20 minut lub osobno na parze), a następnie pokroić w niewielką kostkę i połączyć z marchewką, pietruszką, ogórkami kiszonymi, ziemniakami i pozostałymi składnikami.

Sałatka jarzynowa z selerem

 Sałatka jarzynowa z selerem Zobacz przepis

Sałatka jarzynowa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródło: Smaker.pl, wapteka.pl

Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Jak przechowywać grzyby suszone? Najpierw trzeba dobrze je przygotować »

Gołąbki warstwowe. Propozycja na obiad dla tych, którzy lubią mięso mielone »

Chronią przed wrzodami i działają przeciwbólowo. Na to także pomogą goździki »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

>60 min
8
Desery Jabłecznik na biszkoptach

Jabłecznik przygotowałam z przepisu Kulinarna chwila - oto link do przepisu h...

Odsłon: 164

30 min
12

Polecane artykuły

14
Ewa gotuje Lekkie przepisy na wiosenne dania w kuchni Ewy Wachowicz

Jeżeli brakuje ci pomysłu na wiosenne dania, koniecznie zerknij do przepisów, które pojawiły się w 513. odcinku programu "Ewa gotuje". Nie mogło za...

4
Informacje 15 najlepszych ciast z rabarbarem. Tylko proste przepisy

Najlepsze desery to takie, które szybko i łatwo się przygotowuje. Oczywiście muszą świetnie smakować i zawierać składniki dobrej jakości. Takie są...

68
Informacje Kuchnia gruzińska bez niej jest niekompletna. Chroni serce i wspiera pracę mózgu

Kolendra to cytrusowo-pikantna przyprawa, która regularnie gości w wielu polskich kuchniach. Nic w tym dziwnego - nie dość, że idealnie podkreśla s...

13