Grill - temat specjalny

Rybka lubi pływać!

W wielu rejonach świata rybie mięso jest podstawowym elementem diety. Dziwi więc fakt, że w Polsce - kraju, który posiada tak wiele rzek i jezior oraz dostęp do morza - ryby i owoce morza jada się tak rzadko. Jeśli już decydujemy się na rybę to zazwyczaj jest to karp ze stawu hodowlanego podawany na Wigilię.

Fot. 123RF/Picsel

To duży błąd. Gdyż mięso ryb jest bogatym źródłem wielu cennych składników odżywczych, dlatego powinno częściej pojawiać się na naszych stołach.

Dlaczego od święta?

W Polsce, szczególnie z okazji Świąt, sięga się zazwyczaj po trzy gatunki ryb. Są to najczęściej - karp, śledź i szczupak. Są jednak rejony - jak np. Sejneńszczyzna (mazurska kraina, słynąca z dużej liczby jezior), gdzie ryby jada się prawie codziennie. Tradycja potraw rybnych na terenach mazurskich jest bardzo bogata, stąd też może wynikać fakt ich popularności. Ryby są przyrządzane na różne sposoby. Można przypuszczać, że w pozostałych rejonach kraju, ryby tak rzadko goszczą na naszych stołach z dwóch powodów - nie mamy pomysłu na ich przyrządzenie lub mamy problem z ich filetowaniem i oczyszczaniem. Aby troszkę ułatwić przygotowanie, a być może przez to bardziej spopularyzować rybne specjały, trzeba wymienić parę istotnych wskazówek. Kupując rybne filety warto mieć je w pamięci.

Jak ocenić świeżość ryby?

Oceniając produkt z wyglądu, zawracajmy uwagę m.in. na skórę - nie może być lepka. Powinna być pokryta małą ilością śluzu. Skrzela - u świeżej ryby są czerwone, jeżeli są blade nie należy jej kupować. Oczy - powinny być błyszczące, wypukłe i nie zamglone. Zapadnięte i matowe charakteryzują produkty nieświeże. Zapach - powinien być słodkawy i charakterystyczny. Obecność ostrego zapachu dyskwalifikuje rybę. Jeśli chodzi o łuski to u świeżych ryb silnie przylegają do ciała, a u nieświeżych łatwo się obsypują.

Szybki test świeżości - gdy już kupiliście rybę i nie jesteście pewni, czy jest świeża, należy włożyć ją do miski z napełnioną wodą. Jeśli wypłynie na wierzch oznacza to, że jest niezdatna do spożycia.

INTERIA.PL


Ostrożnie z surowym mięsem!

Aby uchronić się przed poważnym zatruciem pokarmowym, należy nigdy nie pozostawiać surowych lub mrożonych ryb ani owoców morza w temperaturze pokojowej. Powierzchnie, deski do krojenia, noże, a także naczynia, które miały kontakt z surowym mięsem rybim, należy dokładnie umyć przy pomocy gorącej wody i detergentu. Pozostałości i resztki dania należy natychmiast zamrozić. Nie później niż w przeciągu dwóch dni można je wykorzystać jako dodatkowy składnik pizzy czy sałatki.

Miruna - czy warto spróbować tej ryby? Wypowiedz się na Forum!

Sposoby przyrządzania

Smażenie

Przed przystąpieniem do smażenia filetu rybnego, musimy go odpowiednio przygotować. Poszczególne kawałki skrapiamy sokiem z cytryny bądź octem, dzięki czemu nie rozpadną się. Musimy pamiętać, iż ryby doprawiamy jedynie solą, pieprzem lub niezmiernie małymi ilościami innych przypraw. Jeśli chodzi o intensywność smażenia to ważne jest, aby było ono zawsze na średnim ogniu. Sam czas obróbki termicznej jest zależny od wielkości danej porcji. Filety cienkie smażymy kolejno z każdej strony max. 2-3 minuty, natomiast w przypadku grubszych ryb czas może wydłużyć się do 6 minut. Warto pamiętać, że do smażenia ryb należy używać wyłącznie świeżego oleju bądź oliwy, aby uzyskać właściwy smak i aromat dania.

Gotowanie

Kawałki rybne - wraz z głową, gotujemy zazwyczaj we wrzątku na bazie warzyw (z większym dodatkiem cebuli). Aby uzyskać najlepszy efekt należy nieco przesolić wywar bądź dodać do niego parę łyżek mleka. Długość gotowania, tak jak w przypadku smażenia zależy od porcji. Dzwonka i filety gotuje się zazwyczaj od 15 do 20 minut, całą rybę do 45 minut. Przygotowując roladę rybną - mięso gotujemy około godziny, a do smaku dodajemy niewielką ilość przypraw korzennych.

Przy gotowaniu rybę zawsze wkłada się do wrzącej wody - nigdy do zimnej. Jeśli zanurzylibyśmy filet w zimnej wodzie to po ugotowaniu, możemy spodziewać się, że mięso będzie niesmaczne, wodniste lub rozpadnie się w trakcie wyjmowania. Jeśli rybę wrzucimy na wrzątek, zewnętrzna warstwa białka szybko się zetnie, nie będzie dużej straty witamin oraz składników odżywczych.

Pieczenie

Pieczenie jest bez wątpienia jednym z najlepszych sposobów przyrządzania rybnych specjałów. Aby uzyskać najlepszy efekt należy doprawić naszą rybę wyłącznie solą i pieprzem. Czasem dodaje się również niewielką ilość przypraw korzennych, by wzmocnić aromat. Danie zazwyczaj pieczemy w nagrzanym do 180°C piekarniku. Obróbka termiczna powinna trwać około 25 minut. Jeśli jednak pieczemy całą rybę to musimy potrzymać ją w piekarniku około godziny. Aby zapobiec wysuszeniu mięsa do pieczenia powinniśmy używać rękawów kucharskich lub folii.

Owijając mięso folią aluminiową musimy pamiętać, że zewnętrzna strona powinna być matowa, a błyszcząca wewnątrz. Matowa strona przepuszcza ciepło, a błyszcząca chroni przed jego uciekaniem.

Z czym podawać rybę? Porozmawiaj na Forum!

Tych kilka istotnych rad może okazać się przydatnych w Waszych kulinarnych eksperymentach, a efekty jakie osiągniecie będą znakomite. Naprawdę warto na jakąś wyjątkową okazję na stół podać właśnie rybę, a do niej kieliszeczek wódki, bo jak wiadomo - rybka lubi pływać!

Źródła:

Wikipedia
Niam.pl

Opracowała: Barbara Możdżeń

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
0
15 min
6
30 min
2
Ciasta Jabłecznik na biszkoptach

Jabłecznik - prosty i wymowny, tak jak samo danie. To słodkie, kuszące ciasto...

Odsłon: 971

30 min
5

Polecane artykuły

Informacje Grillowanie może być zdrowe. Oto kilka pomysłów na wyjątkowe przysmaki z rusztu

My, Polacy, uwielbiamy grillować. Pierwsze ciepłe dni zachęcają do wyciągnięcia sprzętu z piwnic i garaży. W końcu to doskonała okazja, by spędzić...

0
Quizy Gdzie ukryto szparagi? Zagadka na spostrzegawczość

Wielu Polakom maj kojarzy się z rozpoczęciem sezonu grillowego. W tym roku szczególną popularnością na wiosnę cieszą się też szparagi. Postanowiliś...

1
Informacje Zrób chleb z siemienia lnianego. Ma niską zawartość węglowodanów i nie potrzebuje drożdży

Siemię lniane robi prawdziwą furorę wśród osób, które dbają o zdrowe odżywianie. Dodawane jest do zdrowych koktajli, musli, czy owsianek, można tak...

1
Quizy Co wiesz o nowalijkach? Szybki test dla miłośników wiosennych warzyw

W sklepach zaczynają się już pojawiać pierwsze młode warzywa. Zanim wybierzesz się do sklepu po pyszne ziemniaki, botwinę czy rzodkiewki, przetestu...

1