Pożywne śniadanie podstawą zbilansowanej diety

Śniadanie to jeden z najważniejszych, a często bagatelizowanych posiłków w ciągu dnia.

Pożywny, pełnowartościowy posiłek zjedzony niedługo po przebudzeniu reguluje łaknienie na resztę dnia/Picsel

W porannym zabieganiu zdarza nam się zapomnieć o jedzeniu, a brak solidnego pierwszego „kęsa" nadrabiamy w ciągu dnia, zabijając uczucie głodu przypadkowymi przekąskami. To wielki dietetyczny błąd! Eksperci nie mają wątpliwości - pożywne śniadanie jest podstawą zbilansowanej diety.

Dietetycy od lat przekonują, że o śniadaniu nie wolno zapominać. Poranny zastrzyk energii powinien dodawać sił na cały dzień, regulować układ trawienny i pobudzać mózg do intensywnej pracy. Tymczasem wiele osób rezygnuje z jedzenia śniadania. Jak wynika z raportu CBOS "Zachowania żywieniowe Polaków", aż 30 proc. z nas wychodzi z domu bez zjedzenia choćby małej kanapki czy kubeczka jogurtu. Ten „nawyk" może się bardzo niekorzystnie odbić na naszym zdrowiu. Liczne badania nad cukrzycą typu 2. wykazały korelację między wieloletnią rezygnacją ze śniadania, a częstotliwością zapadania na tę chorobę. Pożywny, pełnowartościowy posiłek zjedzony niedługo po przebudzeniu reguluje łaknienie na resztę dnia. Metabolizm od samego rana jest pobudzony. Gdy przez dłuższy czas organizm nie dostaje rano odpowiedniej dawki „paliwa", staje się nadwrażliwy na insulinę, co bardzo często prowadzi do cukrzycy typu 2. oraz nadciśnienia.

Uczeni z Uniwersytetu Harvarda udowodnili również, że osoby regularnie pomijające jedzenie śniadań są o 27 proc. bardziej narażone na choroby serca niż ci, którzy po śniadania sięgają codziennie. Śniadaniowi zapominalscy częściej padają ofiarą zawałów.

Eksperci zajmujący się zdrowym żywieniem wyliczyli, że śniadanie powinno stanowić ponad 30 proc. (niektórzy mówią nawet, że 40 proc.) dziennego zapotrzebowania energetycznego. Powinno zawierać wszystkie makroskładniki (białka, węglowodany, tłuszcze), z naciskiem na węglowodany.

Śniadaniowe podstawy

By śniadanie dało pożądanego, energetycznego kopa, powinno obfitować (jako jedyny posiłek w ciągu dnia) w węglowodany. Cukry złożone organizm rozkłada wolno, dzięki czemu uwalnia energię przez kilka godzin. Posiłek bogaty w węglowodany złożone pozwoli także przyspieszyć metabolizm, by przez resztę dnia działał na wysokich obrotach! Uczucie sytości przez długi czas zapewnią także jedzone na śniadanie produkty bogate w błonnik. Z tego powodu warto, by w śniadaniowym menu znalazły się owsianki, kasze, naturalne płatki zbożowe, ciemne, pełnoziarniste pieczywo, otręby czy suszone morele lub śliwki. Węglowodanową bazę warto uzupełnić produktami bogatymi w białko. Jak dowodzą badania, jedząc po przebudzeniu produkty bogate w aminokwasy, zmniejszamy liczbę napadów głodu i zapobiegamy podjadaniu w ciągu dnia. By uzyskać pełnowartościowe, energetyczne, ale nietuczące śniadanie, warto pełne błonnika i złożonych węglowodanów produkty łączyć z nabiałem. Owsianka z jogurtem i miodem, kanapka z ciemnego pieczywa z twarogiem i szczypiorkiem czy jajka w sosie koperkowym dodadzą nam sił na cały dzień!

Warto pamiętać, by na śniadanie (i nie tylko) wybierać produkty nieprzetworzone i wolne od GMO. Choć jednoznacznie nie udowodniono szkodliwego działania na ludzki organizm, żywności modyfikowanej genetycznie, to jej jedzenie budzi wiele kontrowersji. W sklepach znaleźć można żywność, która nie zawiera składników wyprodukowanych przy zastosowaniu GMO. Czasem wystarczy tylko uważnie przeczytać etykietę, by dowiedzieć się, że np. chleb nie jest pieczony z zastosowaniem transgenicznych drożdży, a pyszny jogurt czy śmietana nie zostały wyprodukowane z mleka krów karmionych paszą z GMO. Naturalne pokarmy, które w czasie przetwarzania nie miały kontaktu z GMO koją nie tylko sumienie, ale i gwarantują doskonały, naturalny smak.

Proste przepisy

Wbrew pozorom przygotowanie zbilansowanego śniadania z naturalnych, wolnych, pośrednio lub bezpośrednio do GMO, składników wcale nie jest czasochłonne. Poznajcie błyskawiczne przepisy na pyszny i zdrowy pierwszy posiłek w ciągu dnia.

Owsianka z jogurtem, miodem i owocami

Składniki:
4 łyżki jogurtu z miodem Zott Primo
1 szklanka płatków owsianych
0,5 litra mleka
Garść owoców (malin, porzeczek, borówek lub poziomek) lub rozgnieciony banan

Wykonanie:
Do gotującego się mleka wsyp płatki owsiane. Gotuj je przez około 5 minut, cały czas mieszając. Następnie przełóż do miseczki, a gdy owsianka ostygnie, dodaj jogurt i owoce. Smacznego!

Kanapka z twarogiem i zapiekanym awokado

Składniki:
Plaster twarogu półtłustego typu klinek Zott Primo
pół awokado
1 jajko
Garść posiekanego szczypiorku lub kiełków rzodkiewki
sól, pieprz

Wykonanie:
Z połówki awokado usuń pestkę. W miejsce po pestce wbij jajko i lekko je posól. Awokado zapiecz w piekarniku rozgrzanym do 180 st. Celsjusza (do chwili aż białko się zetnie). Zapieczoną „łódeczkę" podaj w towarzystwie plastra twarogu posypanego pieprzem i szczypiorkiem lub kiełkami. Pycha!

Serowe placuszki

Składniki:
100 gramów twarogu sernikowego Zott Primo
2 jajka
4 łyżki mąki pełnoziarnistej
2 łyżeczki masła
łyżka miodu
Mała garść suszonych moreli, orzechów lub suszonych śliwek

Wykonanie:
Białka jajek ubij na sztywną pianę. Twaróg wymieszaj z żółtkami, mąką i owocami. Do powstałej masy ostrożnie dodaj ubitą pianę. Całość wykładaj na patelnię z rozgrzanym masłem. Smaż do zarumienienia z każdej strony. Na wierzch możesz położyć świeże owoce.

Materiał powstał we współpracy z firmą Zott

 

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

wszystkie
9
Dodatki ogórki z koperkiem

Jedliście kiedyś surowe ogórki na ciepło? Ja pierwszy raz i przyznam, że na p...

Odsłon: 80

wszystkie
4
Przetwory Syrop z kwiatów hyćki-czarnego bzu

Czarny bez w Wielkopolsce nazywany jest hyćką i rośnie dosłownie wszędzie. Z...

Odsłon: 1554

>60 min
5
Pieczywo Chleb na maślance

Jeden z najsmaczniejszych chlebów pieczonych przez naszą babcię. Mocno chrupi...

Odsłon: 1274

30 min
18
60 min
3
Zupy Pomidorowa dla maturzysty

...do picia. Najlepszy naturalny energetyk. Życzę powodzenia wszystkim matu...

Odsłon: 71

15 min
5

Polecane artykuły

Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

0
Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

1
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Podpłomyk z bobem i szparagami, sałatka z czosnkiem niedźwiedzim, muffinki pomarańczowe

Już w tę sobotę Ewa Wachowicz będzie gościć w swojej kuchni zananą i lubianą aktorkę, Małgorzatę Sochę. Wspólnie przygotują pyszny podpłomyk z sezo...

1