Ewa_Gotuje

Pospolity chwast pomaga na niestrawność, bóle stawów i silny kaszel. Czosnaczek zachwyca też smakiem

Niewiele osób zwraca uwagę na rośliny, które można spotkać podczas spaceru po parku czy łące. Podczas gdy, nie tylko cieszą oko zielenią, ale i mogą kryć w sobie właściwości prozdrowotne. Dziś przyjrzymy się bliżej czosnaczkowi pospolitemu, który z powodzeniem można wykorzystać w kuchni. Sprawdź, co zrobić z tej rośliny oraz kto powinien jeść czosnaczek pospolity.

Jakie właściwości zdrowotne ma czosnaczek pospolity? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści: 

Czosnaczek pospolity to niepozorna roślina, którą część osób może uznać za chwast. Podczas gdy z powodzeniem można użyć w wielu codziennych przepisach. Co więcej, niegdyś bardzo często wykorzystywano ją także w medycynie ludowej. W poniższym materiale podpowiemy ci, jakie wartości odżywcze i właściwości lecznicze ma czosnaczek pospolity oraz jakie jest jego zastosowanie w kuchni.

Sprawdź także: Pospolity chwast pomaga w odchudzaniu i nie tylko. Jak wykorzystać gwiazdnicę w kuchni?

Czosnaczek pospolity –  charakterystyka

Roślina ta pochodzi z rodziny kapustowatych, rośnie zarówno w Europie, Azji, jak i Afryce. Bez trudu można spotkać ją podczas przechadzki po lesie, zwłaszcza tym liściastym, lubi kryć się w zaroślach, rowach, a także okolicy rzek oraz na peryferiach w okolicy rumowisk i pozostałościach po budynkach. Najlepiej rośnie na glebach próchniczych, bogatych w minerały. Kwitnie w okresie od kwietnia do czerwca.

Czosnaczka pospolitego możemy poznać po sercowatych liściach, które często mają charakterystyczne ząbki, a także niewielkich kwiatach koloru białego. Nazwa rośliny pochodzi prawdopodobnie od czosnkowego zapachu, który wydziela. 

Czosnaczek pospolity – właściwości zdrowotne

W roślinie tej kryje się wiele właściwości pozytywnie wpływających na zdrowie. Znajdziemy w nim między innymi garbniki, flawonoidy, czy saponiny, które mają właściwości antyoksydacyjne i bakteriobójcze. Co zawiera czosnaczek pospolity? Jest źródłem witaminy C i A oraz substancji mineralnych, takich jak wapń, żelazo i fosfor. Nie brakuje w nich także aminokwasów, które odpowiadają za budowanie tkanek, mięśni, organów, a także skóry, włosów i paznokci. 

Czosnaczek pospolity wpływa pozytywnie na układ immunologiczny, ma działanie antybakteryjne i grzybobójcze. Ma również właściwości pomagające zwalczyć przeziębienie, grypę, czy ułatwiające leczenie infekcji górnych dróg oddechowych.  Ma również działanie detoksykujące, pomaga organizmowi pozbyć się np. metali ciężkich, działa także moczopędnie i odtruwająco. Co więcej, pomaga zwalczać pasożyty. 

Roślina ta może także być pomocna przy problemach z układem pokarmowym, pomoże pozbyć się bólów brzucha i biegunki. Czosnaczek pospolity świetnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, obniżając poziomu "złego" cholesterolu we krwi. Dodatkowo wspiera utrzymanie prawidłowego ciśnienia oraz wpływa korzystnie na pracę serca. 

Zawartość witaminy A wspiera kondycję skóry, a także zapewnia mocne włosy i paznokcie. Warto dodać, że czosnaczek pospolity może być stosowany również zewnętrznie na skórę. Wystarczy, że garść świeżych liści zalejesz gorącą wodą i w ten sposób przygotujesz napar, w którym możesz zanurzyć okłady. Mikstura może być stosowana na skaleczenia, owrzodzenia czy rany, pomoże również zmniejszyć bóle reumatyczne. Co więcej, stosowanie naparu z czosnaczku na włosy, pomoże pozbyć się łupieżu. 

Kto powinien jeść czosnaczek pospolity? Czosnaczek pospolity powinien znaleźć się w diecie osób, które mają obniżoną odporność, a także, u których występują częste biegunki. Ze względu na zawartość żelaza, mogą sięgnąć po niego osoby, które zmagają się z anemią. 

Czosnaczek pospolity  – zastosowanie w kuchni

Do jakich dań wykorzystać czosnaczek? Okazuje się, że ma on szerokie zastosowanie w kuchni, ze względu na swój charakterystyczny, lekko chrzanowy smak i zapach z powiedzeniem sprawdzi się w przeróżnych sałatkach. Niektórzy przyrównują go także do rukoli. Jeśli chcesz dodać go do swoich codziennych przepisów, powinieneś pamiętać, o tym, że do spożycia najlepiej nadają się młode listki i pędy czosnaczka. 

Możesz również użyć go do przygotowania pysznego śniadania. Wystarczy, że posiekasz go drobno, a następnie wraz z rzodkiewką dodasz go do twarożku. Wystarczy doprawić go solą i pieprzem, podać ze świeżym pieczywem i pyszne danie na rozpoczęcie dnia gotowe. Doskonale smakować będzie  dodany do jajecznicy lub szakszuki. Świetnie sprawdzi się również w wersji obiadowej, np. dodany do zupy jarzynowej czy mięsnej potrawki. Jego lekko chrzanowy smak doskonale podkreśli smak mięsa. Jeśli często przygotowujesz przeróżne zapiekanki, również możesz dodać do nich czosnaczka. 

Pysznym rozwiązaniem, będzie również dodanie czosnaczku pospolitego do domowego pieczywa, a także przygotowanie z niego masła ziołowo-czosnkowego. Jego nasiona mogą być wykorzystywane do zrobienia domowej musztardy. Świetnie sprawdzi się również w postaci zielonego pesto, wystarczy dodać do niego oliwę, sok z cytryny oraz ulubione orzechy i przyprawy. 

Z czosnaczku pospolitego można także sporządzić nalewkę. Wystarczy sporą garść liści, ok. 100 gramów połączyć z litrem mocnego alkoholu, a następnie odczekać około miesiąca. Dawkowanie nalewki nie powinno przekraczać 50 ml dziennie. 

Zobacz także:

Naturalne barwniki do jajek. Wielkanocne pisanki zafarbujesz bez chemii  »

Rzeżucha na Wielkanoc - kiedy i jak wysiać nasiona? Uprawa rzeżuchy krok po kroku »

Kiedy i jak wysiać owies, by ozdobił wielkanocny stół? Oto najlepszy termin! »

Leczo po francusku, czyli przepis na ratatuj. Jedz, by zgubić oponkę z brzucha »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
14
Desery Deser z ricottą i truskawkami

Bardzo prosty deser z truskawek i puszystego, mocno śmietankowego kremu na ba...

Odsłon: 1575

15 min
7
>60 min
11
Dania główne Pieróg tatarski

Będąc na Podlasiu jedliśmy tatarskie pierogi jeczpomaki. Spróbowałam odtworzy...

Odsłon: 9525

30 min
15

Polecane artykuły

Ewa gotuje Lekkie przepisy na wiosenne dania w kuchni Ewy Wachowicz

Jeżeli brakuje ci pomysłu na wiosenne dania, koniecznie zerknij do przepisów, które pojawiły się w 513. odcinku programu "Ewa gotuje". Nie mogło za...

3
Informacje 15 najlepszych ciast z rabarbarem. Tylko proste przepisy

Najlepsze desery to takie, które szybko i łatwo się przygotowuje. Oczywiście muszą świetnie smakować i zawierać składniki dobrej jakości. Takie są...

68
Informacje Kuchnia gruzińska bez niej jest niekompletna. Chroni serce i wspiera pracę mózgu

Kolendra to cytrusowo-pikantna przyprawa, która regularnie gości w wielu polskich kuchniach. Nic w tym dziwnego - nie dość, że idealnie podkreśla s...

6
Informacje Co na obiad w piątek bez mięsa? Proste i szybkie w przygotowaniu przepisy

Piątek to dzień, w którym wiele osób rezygnuje ze spożywania mięsa. Jedni robią to z pobudek religijnych, inni natomiast z przyzwyczajenia i nawyku...

10