Ewa_Gotuje

Sponsorowane

Pochodzenie kawy i wpływ na jej smak

Na smak kawy ma wpływ obróbka ziaren oraz to, jak ją parzysz. Jednak jej walory smakowe zależą przede wszystkim od tego, gdzie była uprawiana i w jakich warunkach dojrzewała.

Fot. Materiały promocyjne

Plantacje kawowców są prowadzone w różnych stronach świata. Dlatego aromat zaparzonego napoju może być znacząco inny w zależności od tego, skąd pochodzą jej ziarna. Dowiedz się więcej o smakach kawy, które bywają naprawdę zaskakujące.

Jak może smakować kawa?

Mogłoby się wydawać, że każda kawa smakuje tak samo. Dlatego, aby zmienić jej aromat, należy wybrać odpowiednią metodę parzenia – można pić espresso, klasyczną małą czarną lub cappuccino z puszystą mleczną pianką.

Jednak każdy kawosz wie, że smak kawy jest złożony i można w nim wyczuć naprawdę interesujące akcenty. Mała czarna może mieć subtelny posmak cytrusów, czekolady, orzechów, ananasa, moreli, a nawet zielonego jabłka, kwiatów czy herbaty. Chcąc odkryć bogactwo smaków kawy, należy próbować ziaren pochodzących z różnych zakątków świata.

Gdzie uprawia się kawę?

Kawowiec ma bardzo duże wymagania klimatyczno-glebowe. Dlatego nie może być uprawiany wszędzie i potrzebuje specjalnych warunków.

Roślina ta najlepiej czuje się w klimacie subtropikalnym. Aby jej nasiona wykiełkowały, temperatura powietrza musi wynosić od 30 do 35°C. Następnie, gdy owoce kawowca dojrzewają, nie może być ona niższa niż 24°C. Ponadto gleba, w której rośnie kawowiec, musi być odpowiednio wilgotna. Najlepiej, gdy plantacja jest położona na terenie, na którym roczna suma opadów waha się w granicach od 500 do 1500mm na m2.

Oprócz tego kawowiec rośnie tylko na wysoko położonych terenach. Uprawia się go na wysokości minimum 900m n.p.m. Plantacja nie może znajdować się również w zbyt nasłonecznionym miejscu – roślina ta źle znosi ostre promienie słońca.

Takie wymaganie spełnia tylko kilka zakątków na świecie. Ziarna kawy, z których parzy się aromatyczny czarny napój, mogą pochodzić z serca Afryki, z Ameryki Południowej i Środkowej, Azji.

Kawa z Ameryki Południowej i jej walory smakowe

W Ameryce Południowej kawę uprawia się na terenach położonych poniżej 1000m n.p.m. Dzięki temu możliwe jest zarówno efektywne nasadzanie drzewek, jak i szybkie, wydajne zbieranie ziaren.

Kawowce uprawia się w Kolumbii, Peru, Ekwadorze, Boliwii. Jednak w produkcji kawowych ziaren dominuje Brazylia – pochodząca stamtąd kawa jest uważana za jedną z najlepszych na świecie. Historią jej uprawy w tym kraju sięga XVI wieku. Wystarczyło jednak kilka stuleci, aby Brazylia stała się kawową potęgą.

W kraju tym – tak jak w innych państwach Ameryki Południowej – uprawia się przede wszystkim arabikę. Ma ona bardzo przyjemny, czekoladowy posmak oraz można wyczuć w niej nuty orzechów i karmelu. Z Brazylii podchodzi też kawa Rio – ma ona bardzo charakterystyczny smak ze względu na to, że na jej ziarnach żerują mikroorganizmy. Niektórym jej aromat kojarzy się z jodyną.

Smak kawy z Afryki

Afryka to kolebka kawy – to tylko tam początkowo rosły kawowce i stamtąd wyruszyły w inne strony świata. Dziś roślinę tę uprawia się na plantacjach w Kenii, Etiopii, Rwandzie, Tanzanii, Burundi i w Kongo.

Znajdują się tam idealne warunki dla kawy – są to tereny bardzo ciepłe i górzyste. Jednak ze względu na to, że kawowce rosną wiele metrów ponad poziomem morza, uprawa i pochodzenie plantacji są znacznie utrudnione.

Wysiłek jest jednak wart efektu – pochodzące stamtąd ziarna pozwalają zaparzyć kawę o wyjątkowym, głębokim smaku. Zwykle ma ona łagodny kwiatowo-owocowy aromat. Można wyczuć w niej akordy truskawek, cytrusów, porzeczek, jaśminu.

Ziarna kawy, które pochodzą z Etiopii, są bazą dla czarnego napoju wyróżniającego się posmakiem bergamotki, herbaty, bzu, brzoskwinki, karmelu. Natomiast Ci, którzy lubią kawowy smak połączony z owocowym aromatem, powinni spróbować produktów z Kenii. Kawy te są nieco kwaśne, dlatego w ich profilu smakowym można wyczuć wiśnie, porzeczki, jagody, jeżyny, czerwone winogrona. Kwasowość ta jest przełamywana słodką nutą rodzynek. Ponadto ich aromat jest niekiedy porównywany do wytrawnego wina.

Jak smakuje kawa z Ameryki Środkowej?

Kawowce są tam uprawiane w Gwatemali, Hondurasie, Nikaragui, Salwadorze, na Kostaryce oraz w Panamie. W ostatnim z tych krajów panują idealne warunki dla najbardziej wymagających odmian kawy. Niektóre z nich kosztują nawet 2000 dolarów za kilogram ziaren.

Tamtejsze kawy wyróżniają kokosowymi, karmelowymi akcentami oraz można wyczuć w nich dymne akordy. Niektóre gatunki mają wyraźny posmak wanilii, brzoskwiń, czekolady, orzechów. Ponadto cechuje je przyjemna, umiarkowana kwasowość.

Czym wyróżnia się kawa z Azji?

W Azji kawę uprawia się przede wszystkim w Laosie i Wietnamie. Większość upraw stanowi robusta. Ma ona mocny, dość ciężki smak, w którym można wyczuć akcenty przypraw. Robusta w stosunku do arabici jest też dość gorzka – jednak cierpkość tą równoważy delikatny, słodki posmak.

Aromaty ze wszystkich stron świata przechowuje m.in. kawa w kapsułkach. Szczelne, hermetyczne opakowania pozwalają zatrzymać na długo cenne nuty smakowe – dlatego mogą znaleźć się one także w twojej filiżance.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Sałatki Surówka z młodej kapusty

Wiosenna surówka z młodej kapusty, marchewki i szczypiorku okraszona dużą ilo...

Odsłon: 156

15 min
2
30 min
1
Desery Szyszki z kajmaku

Deser z preparowanego ryżu i kajmaku to hit dawnych lat – choć kiedyś robiło...

Odsłon: 79

60 min
2
Śniadania Chleb w jajku

Prosty, szybki, tani i bardzo kiedyś popularny przepis, to świetny pomysł na...

Odsłon: 1179

60 min
5

Polecane artykuły

12
Ewa gotuje Lekkie przepisy na wiosenne dania w kuchni Ewy Wachowicz

Jeżeli brakuje ci pomysłu na wiosenne dania, koniecznie zerknij do przepisów, które pojawiły się w 513. odcinku programu "Ewa gotuje". Nie mogło za...

4
Informacje 15 najlepszych ciast z rabarbarem. Tylko proste przepisy

Najlepsze desery to takie, które szybko i łatwo się przygotowuje. Oczywiście muszą świetnie smakować i zawierać składniki dobrej jakości. Takie są...

68
Informacje Kuchnia gruzińska bez niej jest niekompletna. Chroni serce i wspiera pracę mózgu

Kolendra to cytrusowo-pikantna przyprawa, która regularnie gości w wielu polskich kuchniach. Nic w tym dziwnego - nie dość, że idealnie podkreśla s...

13