Ewa_Gotuje

Nalewka na trawienie. Zawsze stoi u babci w kredensie

Na przeziębienie, zdrowe serce, dolegliwości żołądkowe, babcine nalewki to niezawodny sposób na niejedną dolegliwość. Odpowiednia kompozycja ziół i przypraw doskonale wesprze proces trawienia na przykład po obfitym niedzielnym obiedzie. W poniższym artykule podpowiemy ci, jak zrobić nalewkę na trawienie.

Nalewka na trawienie | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Mięsne sosy, dania z kapustą, ciasta i desery na bazie maślanych i śmietanowych kremów, potrawy z grilla. Chociaż tak lubiane często mogą spowodować uczucie ciężkości po posiłku, wzdęcia, a nawet ból brzucha, przez co przyjemność z jedzenia schodzi na drugi plan. Wówczas pojawia się myśl, co zażyć na trawienie oraz co sprawdzi się na przejedzenie. Można zaparzyć zioła, sięgnąć po specyfiki z apteki lub wypić kieliszek domowej nalewki. Sprawdź, jak stosować nalewkę na trawienie oraz jakie ma ona właściwości.

Sprawdź także: Balsam na jelita, wątrobę i serce. Złoty shot Anny Lewandowskiej

Właściwości nalewki na trawienie

Nie od dziś wiadomo, że niektóre zioła i przyprawy doskonale poprawiają trawienie oraz pomagają na przejedzenie. Do naturalnych sposobów radzenia sobie z dolegliwościami układu pokarmowego należy między innymi kminek. Te podłużne nasionka często dodawane są do dań z kapustą, co ma zapobiegać wzdęciom. Ma on działanie wiatropędne, dzięki czemu pomaga pozbyć się nadmiaru gazów z jelit. Dodatkowo zwiększa produkcję żółci, co ułatwia trawienie tłuszczów, dlatego warto po niego sięgnąć, kiedy na obiad zjemy coś tłustego. Wykazuje również działanie rozkurczowe, a także stymuluje wydzielanie soków żołądkowych, co również wspiera trawienie. Kminek pomaga pozbyć się takich dolegliwości jak: bóle brzucha, wzdęcia, odbijanie się po posiłku czy zaparcia.

Innym sprawdzonym sposobem na pobudzenie trawienia oraz przyśpieszenie metabolizmu jest imbir. Korzeń ten ma działanie rozgrzewające, bakteriobójcze, przeciwwirusowe i przeciwbólowe. Polecany jest osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, ponieważ wspiera spalanie tłuszczu. To również znany sposób na radzenie sobie z infekcjami, warto stosować go, by uchronić się przed przeziębieniem i grypą. Regularne spożywanie imbiru ma wpływ na obniżenie poziomu „złego” cholesterolu we krwi.

Cynamon ceniony jest przede wszystkim za swój niepowtarzalny aromat. Warto również zwrócić uwagę na jego właściwości zdrowotne, działa on antybakteryjnie oraz przeciwwirusowo. Pomaga zwalczać niestrawność, wzdęcia, a nawet działa przeciwbiegunkowo. Reguluje poziom cukru i cholesterolu we krwi, a także działa korzystnie na układ krwionośny oraz wspiera pracę serca. Dzięki działaniu rozgrzewającemu pomaga spalić tkankę tłuszczową oraz stymuluje metabolizm.

Ziele angielskie bardzo często gości w naszych kuchniach. Dodaje się je zarówno do dań mięsnych, zup, jak i gulaszów. Ma charakterystyczny ostry, lekko pieprzowy smak oraz wiele właściwości pozytywnie wpływających na układ pokarmowy. Działa przeciwwymiotnie, rozkurczowo, dzięki czemu pomaga pozbyć się bólów brzucha, polecane jest również w przypadku wzdęć. Wykazuje właściwości przeciwbólowe i grzybobójcze, pomaga także w przypadku wystąpienia przeziębienia i grypy.

Przyprawa ta pojawia się najczęściej w okresie bożonarodzeniowym, ma charakterystyczny kształt gwiazdek oraz intensywny zapach. Mowa oczywiście o anyżu, który wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych, między innymi ma działanie odkażające, rozkurczowe oraz wiatropędne. Wspiera trawienie, dzięki stymulacji wydzielania soków żołądkowych, pomaga pozbyć się wzdęć, a także działa przeciwbakteryjnie. Polecany jest do stosowania w przypadku wystąpienia dolegliwości żołądkowych, problemów z jelitami, a nawet pasożytów przewodu pokarmowego.

Gałka muszkatołowa również pozytywnie wpływa na procesy trawienne – wspiera produkcję soków żołądkowych, a także ma działanie wiatropędne. Polecana jest również dla osób, u których występuje ryzyko pojawienia się wrzodów żołądka. Ma także właściwości przeciwzapalne. Zmniejsza apetyt, dzięki czemu będzie pomocna przy odchudzaniu.

Jak zrobić nalewkę na trawienie – przepis

Przygotowanie nalewki na trawienie jest bardzo proste. Do jej zrobienia, będziesz potrzebować następujących składników: litra mocnego alkoholu (wódki), pięciocentymetrowy kawałek imbiru, pięć gwiazdek anyżu, łyżeczkę cynamony, łyżeczkę gałki muszkatołowej, łyżeczkę kminku, pięć kulek ziela angielskiego oraz 125 g cukru.

Zacznij od obrania imbiru. Następnie w czystym naczyniu (najlepiej szklanym) umieść wszystkie przyprawy, zalej je wódką i zakręć. Nalewka powinna leżakować przez około dziesięć tygodni w temperaturze pokojowej. Po tym czasie do garnka wsyp cukier, zalej go 250 ml wody i podgrzewaj, aż się rozpuści. Przefiltrowaną nalewkę połącz z cukrowym syropem, dokładnie wymieszaj i odstaw na kolejne kilka tygodni.

Jak stosować nalewkę na trawienie?

Oczywiście wszelkie nalewki są przygotowywane na bazie alkoholu, dlatego spożywać je mogą jedynie osoby pełnoletnie. Nie mogą być one również  zażywane przez kobiety w ciąży, odradza się je również kobietom, które karmią piersią. Warto pamiętać, że picie nalewki na trawienie w celach zdrowotnych powinno być stosowane doraźnie. W ciągu dnia zaleca się wypicie nie większej dawki niż 30 mililitrów. 

Zobacz także:

Kawa popularna w PRL-u powraca. Nie podnosi ciśnienia, odżywia ciało, likwiduje zaparcia »

Dlatego wątróbka jest twarda jak podeszwa. Trik, by rozpływała się w ustach »

Tylko jedna mąka gwarantuje idealne kopytka. Nigdy się nie rozlecą! »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Ceviche z dorsza

Do tej pory przygotowywałam ceviche według klasycznych peruwiańskich przepisó...

Odsłon: 33

60 min
2
Dania główne Pałki z kurczaka w warzywach

Proste danie z piekarnika -pałki z kurczaka pieczone z ziemniakami i młodą ka...

Odsłon: 298

30 min
8
Dania główne Kołduny tyszkiewiczowskie

Kołduny tyszkiewiczowskie to wyjątkowe danie, które pochodzi z książki kuchar...

Odsłon: 1285

30 min
2
Desery Ciasto Jabłkowe orzeźwienie

Chciałam podzielić się z Wami moim przepisem na orzeźwiające ciasto z jabłkie...

Odsłon: 290

30 min
10
Sałatki Sałatka pieczarkowa

Przygotuj sałatkę pieczarkową na kolację lub spotkanie z przyjaciółmi. W tym...

Odsłon: 133482

15 min
146

Polecane artykuły

Informacje Lubczyk w kuchni i dla zdrowia. Afrodyzjak z przydomowego ogródka

Zioła w kuchni sprawiają, że nasze dania są nie tylko pyszniejsze, ale również zdrowsze. Aż chce się zanurzyć nos w talerz, gdy znajduje się na nim...

2
Informacje Pierożki i kurczak po chińsku. Zrobisz raz i przepadniesz

To prawda, że podróże kształcą. Dotyczy to nie tylko poznawania zwyczajów czy zabytków, ale też kuchni. Niektóre z nich są tak odmienne od naszej,...

3
Ewa gotuje Znakomite dania i dodatki na grilla

Maj to miesiąc, kiedy rozpoczynamy sezon grillowy, to właśnie teraz poszukujemy nowych i sprawdzonych przepisów na dania i przekąski z rusztu, któr...

1
Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

5