Najlepiej sprawdzają się w cieście. Wystarczy zjeść garstkę, by poczuć przypływ sił witalnych

Orzechy makadamia mają bardzo przyjemny smak oraz mnóstwo wartości odżywczych, chociaż znaleźć możemy je w większości sklepów, nie są najpopularniejszym wyborem wśród konsumentów. Podpowiemy ci, kto powinien jeść orzechy makadamia, oraz jak wykorzystać je w codziennych przepisach.

Orzechy makadamia – właściwości, zastosowanie w kuchni | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Włączenie orzechów do codziennego jadłospisu jest prostym sposobem na dostarczenie organizmowi zdrowych tłuszczów oraz sporej dawki witamin i minerałów. Można dodawać je zarówno do zdrowych śniadań, wytrawnych dań, jak i do słodkich deserów. Dziś przyjrzymy się bliżej orzechom makadamia, sprawdzimy, jaki wpływ mają na zdrowie, oraz w jakich potrawach można je przemycić. 

Sprawdź także: Dodaj dwie łyżki do owsianki. Najlepsze śniadanie na szybką przemianę materii, cukier i ciśnienie w w normie

Jak orzechy makadamia wpływają na zdrowie?

W orzechach makadamia znajdują się zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe, które pełnią ogromną rolę w utrzymaniu prawidłowej kondycji układu krwionośnego, dbają o pracę serca, chronią je przed chorobami, a także pomagają zbić zbyt wysoki poziom "złego" cholesterolu we krwi. Regularne spożywanie produktów bogatych w kwasy omega-3 zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę. Dodatkowo orzechy makadamia mają właściwości antyoksydacyjne, wspierają walkę organizmu z wolnymi rodnikami, działają przeciwstarzeniowo, przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo.

Nie brakuje tu także witaminy A, która dba między innymi o prawidłowe widzenie, chroniąc oczy przed chorobami, witamin z grupy B, które wspierają układ nerwowy oraz krwionośny, a także witaminy E, wykazujące działanie przeciwutleniające oraz odpowiadającej za dobrą kondycję skóry, włosów i paznokci.

W orzechach makadamia obecne są również minerały, potas, który dba o prawidłowe ciśnienie krwi, fosfor i wapń, których zadaniem między innymi jest wzmocnienie kości i zębów, magnez, przyczyniający się do dobrej kondycji układu nerwowego, a także cynk, który wspiera odporność organizmu. Natomiast żelazo zmniejsza ryzyko zachorowania na anemię. 

Kto powinien jeść orzechy makadamia?

Orzechy makadamia powinny znaleźć się w diecie osób, które chcą zadbać o układ krążenia, zbić wysoki cholesterol oraz zadbać o serce. Warto włączyć je także do diety dzieci oraz osób starszych, ponieważ są bardzo odżywcze, świetnie wpływają na układ nerwowy, pozytywnie działają na pamięć i koncentrację. Warto jeść je także, kiedy czujesz się osłabiony, zmęczony, a twój organizm potrzebuje wzmocnienia i dawki energii. 

Warto sięgnąć po nie także w celu zadbania o urodę, kompleks witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych korzystnie wpłynie na stan cery, a także wzmocni oraz nada blask włosom i paznokciom. Przypisuje się im także właściwości korzystnie wpływające na płodność. 

Co zrobić z orzechów makadamia?

Chociaż orzechy makadamia są bardzo zdrowe, nie należy z nimi przesadzać, ponieważ może to odbić się negatywnie na naszej wadze. W 100 gramach znajduje się aż 718 kcal, odpowiednią porcją, którą zaleca się do spożycia w ciągu dnia będzie garść nieprzekraczająca 30 gramów. Warto jednak znaleźć dla nich miejsce w codziennych posiłkach. Świetnie sprawdzają się w słodkich śniadaniach, możesz dorzucić je do owsianki, jaglanki, przygotować domowe orzechowe musli i podać je z jogurtem, posypać nimi placki lub naleśniki, lub dorzucić do bananowo-kakaowego koktajlu. 

Możesz wykorzystać je także w daniach wytrawnych, posypać nimi sałatkę, na przykład tę ze świeżymi liśćmi szpinaku, burakiem, gruszką i serem pleśniowym. Dobrze komponować będą się również z zupami krem, np. na bazie brokuła, czy kalafiora. Ciekawym pomysłem będzie zmielenie orzechów i dodanie jej do panierki, np. do kotletów z piersi kurczaka lub rybnych filetów. Można również zmiksować je wraz z oliwą z oliwek, czosnkiem i bazylią, wyczarowując pyszne pesto. Oczywiście orzechy te genialnie smakować będą w deserach, ciastach, ciasteczkach, lodach, czy domowych zdrowych batonikach bakaliowo-orzechowych. 

Zastanawiasz się, do jakich dań dodać orzechy? Poniżej znajdziesz kilka przepisów z ciekawymi inspiracjami. 

1. Owsianka z orzechami

 Owsianka z orzechami Zobacz przepis

Owsianka z orzechami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Sernik z orzechami

 Sernik z orzechami Zobacz przepis

Sernik z orzechami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Krem czekoladowy z orzechami

 Krem czekoladowy z orzechami Zobacz przepis

Krem czekoladowy z orzechami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Drożdżówki z orzechami

 Drożdżówki z orzechami Zobacz przepis

Drożdżówki z orzechami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Ciasto z orzechami

 Ciasto z orzechami Zobacz przepis

Ciasto z orzechami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Buraczki z orzechami

 Buraczki z orzechami Zobacz przepis

Buraczki z orzechami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Chałka z orzechami

 Chałka z orzechami Zobacz przepis

Chałka z orzechami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Śmietankowe z orzechami

 Śmietankowe z orzechami Zobacz przepis

Śmietankowe z orzechami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Kurczak z orzechami

 Kurczak z orzechami Zobacz przepis

Kurczak z orzechami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Orzechy w miodzie

 Orzechy w miodzie Zobacz przepis

Orzechy w miodzie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródła: medonet.pl, fit.poradnikzdrowie.pl, smaker.pl 

Autor: Anna Hutek-Brzezinka

Zobacz także:

Najlepsze źródło witaminy C. Cytryna, brokuły czy papryka? »

Powinien być w każdej apteczce. Pomoże na wzdęcia i uspokoi drażliwe jelita »

Czy jesteś perfekcyjną panią domu? Rozwiąż QUIZ i sprawdź »

Polecane artykuły

Informacje Odkryj nowe jogurty pitne od Danio!

Wielka wiadomość dla fanów produktów Danio! Marka, która już zdobyła serca konsumentów dzięki swoim serkom homogenizowanym, teraz wprowadza zupełni...

0
Informacje Jak gotować groch bez namaczania? Zrób z niego brownie, nikt się nie zorientuje

Groch to bardzo wartościowy i sycący składnik, który sprawdza się w wielu różnych daniach. Aby dobrze smakował, należy go odpowiednio ugotować. W j...

4
Informacje Lubczyk w kuchni i dla zdrowia. Afrodyzjak z przydomowego ogródka

Zioła w kuchni sprawiają, że nasze dania są nie tylko pyszniejsze, ale również zdrowsze. Aż chce się zanurzyć nos w talerz, gdy znajduje się na nim...

5
Informacje Pierożki i kurczak po chińsku. Zrobisz raz i przepadniesz

To prawda, że podróże kształcą. Dotyczy to nie tylko poznawania zwyczajów czy zabytków, ale też kuchni. Niektóre z nich są tak odmienne od naszej,...

3