Ewa_Gotuje

Na piękne włosy i wieczną młodość. Jak przygotować napar ze szczawiu?

Wystarczy kupić świeże liście i w odpowiedni sposób je sparzyć. Warto, bo prozdrowotnych właściwości szczawiu jest naprawdę wiele. Zapamiętaj przepis na napar ze szczawiu, który odmłodzi, poprawi wygląd i zapewni lepsze funkcjonowanie całego organizmu.

Jak pić napar ze szczawiu? To kuracja czasowa | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Z czym kojarzy ci się szczaw? Najpewniej z pyszną, wiosenną zupą, którą często przyrządzamy na bazie szczawiu w słoiku. Czy widziałeś jednak kiedyś jego świeże liście i czy wiesz coś więcej o tej roślinie?

Otóż należy do rodziny rdestowatych i obejmuje ok. 200 gatunków rozprzestrzenionych na całym świecie. Niektóre z nich są chwastami, ale m.in. szczaw zwyczajny traktowany jest jak jadalne warzywo. Oprócz pysznej zupy można też przygotować z niego napar. Dowiedz się, jakie ma właściwości i jak pić napar ze szczawiu.

Sprawdź także: Zapiekanka z mięsem mielonym. Przepisy na dania, które zachwycą nie tylko domowników

Szczaw - właściwości

Zanim odkryjesz, jak przygotować napar ze szczawiu, przeczytaj, po co w ogóle pić taki napój. Wszystko dla prozdrowotnych właściwości szczawiu. Roślina kryje w sobie dużo witamin, w tym A, C, E i te z grupy B. To źródło minerałów, m.in. żelaza fosforu, potasu i wapnia. Jest niskokaloryczna i zawiera cenny błonnik pokarmowy oraz antyoksydanty.

Zawartość składników odżywczych przekłada się na lecznicze właściwości szczawiu. W jaki sposób zielone warzywo wpływa na organizm? Znany jest z pozytywnego działania na kondycję skóry, włosów i paznokci. Pomaga także przyspieszyć gojenie się ran. Przeciwutleniacze opóźniają procesy starzenia się komórek i zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory. 

Szczaw skutecznie usprawnia też pracę układu pokarmowego, m.in. przeciwdziałając zaparciom. Co więcej, wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dlatego skraca czas infekcji. Wpływa korzystnie na pracę układu sercowo-naczyniowego i nerwowego. Jest pomocny także w przywróceniu właściwego funkcjonowania narządu wzroku. 

Jak przygotować napar ze szczawiu?

Chcesz przygotować napar ze szczawiu? Musisz wiedzieć, że najważniejsza w jego przyrządzaniu jest punktualność. Zagapienie się może wpłynąć na smak i wygląd naparu. Kup lub zbierz liście tej rośliny - zatrzymaj tylko te zdrowe, które nie mają śladów zniszczeń (np. uszkodzeń mechanicznych lub obgryzień owadów). Pozostawione liście dokładnie oczyść i przepłucz zimną wodą. Poczekaj chwilę, aż ociekną z nadmiaru wody i potnij je na mniejsze kawałki. 

Następnie wrzuć do niewielkiego garnka i zalej szklanką wody. Postaw na palniku i gotuj na małym ogniu przez ok. pięć minut (ale nie dłużej, żeby nie rozgotować liści). Po tym czasie zdejmij rondelek z ognia i nakryj go talerzem. Odstaw do parzenia na ok. 10 minut. Nie zdziw się, im dłużej będziesz parzył napar, tym gęstszy się stanie. Pamiętaj jednak, że straci też wtedy dobry smak.  

Jak pić napar ze szczawiu?

Odkryłeś recepturę na to, jak zrobić napar ze szczawiu. A jak go pić? Po pierwsze możesz zarówno na ciepło, jak i na zimno (po wystygnięciu). Po drugie, sprawdzi się do użytku wewnętrznego i zewnętrznego (do przemywania ran). Po trzecie, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby do napoju dodać ulubionych, zdrowych przypraw. Szczególnie jeśli nie podchodzi ci jego smak.

Jak pić napar ze szczawiu? Nie można go stosować przez cały rok - jest to kuracja czasowa. Przez trzy tygodnie spożywaj ok. 100 ml dwa razy dziennie, a potem zrób sobie przerwę. Sięgaj po wywar maksymalnie co kwartał. 



Zobacz także:

Takiego masła jeszcze nie jadłeś. Sekret tkwi w jednym składniku »

Zupa ogórkowa będzie smakować wybornie. Zmień w przepisie jedną rzecz »

Polscy naukowcy dowiedli, że działa antyrakowo. Pij łyżeczkę przed posiłkiem »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Zupy Szybka zupa jarzynowa

Zupa jarzynowa do klasyczna potrawa. Zwykle zużywam do jej przygotowania komb...

Odsłon: 104

60 min
5
30 min
1
60 min
11

Polecane artykuły

Ewa gotuje Szybka i smaczna kuchnia Ewy Wachowicz

W kolejnym odcinku kultowego już programu „Ewa Gotuje”, aktorka Małgosia Socha, pod okiem prowadzącej, przygotowała szybkie i niezwykle smaczne pot...

2
Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

0
Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

1
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0