Kolagen – funkcje w organizmie, objawy niedoboru i dieta bogata w kolagen

Kolagen to białko produkowane przez ludzki organizm, odpowiedzialne m.in. za młodzieńczy wygląd skóry oraz sprężystość i elastyczność. Jako że jego ilość zmniejsza się wraz z wiekiem, warto zadbać o jego podaż w diecie. Czym objawia się jego niedobór? I co zawiera kolagen?

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Kolagen to białko występujące w tkance łącznej, będące budulcem licznych narządów. Stanowi ono około 30 proc. wszystkich białek w ludzkim organizmie i działa jak spoiwo, które uelastycznia rozmaite struktury, w tym chrząstki, ścięgna oraz rogówkę oka. Z wiekiem organizm traci zdolność do jego produkcji, co skutkuje pogorszeniem stanu skóry i stawów oraz zaburzeniami pracy układu krążenia. Jak zapobiegać jego ubytkom? Postaw na dietę, która w niego obfituje! 

 Sprawdź także: Nie bez powodu nazywana jest „płynnym zlotem”. Ugotuj zupę, która wspomaga stawy, jelita, a nawet wątrobę

Kolagen – funkcje w organizmie 

Kolagen pełni szereg ważnych funkcji w twoim ciele i nie ogranicza się jedynie do poprawy wyglądu twojej cery. Wykazuje on na przykład znaczący wpływ na układ sercowo-naczyniowy, rozluźniając naczynia krwionośne oraz rozszerzając tętnice i oczyszczając ich ściany ze złogów tłuszczu.  

Wysokie stężenie kolagenu w organizmie wspiera procesy regeneracyjne, dostarczając mu szereg aminokwasów. Te ostatnie pozytywnie oddziałują na układ trawienny i łagodzą objawy nieszczelnego jelita, choroby refluksowej, wzdęć oraz choroby Leśniowskiego-Crohna. 

Jakie inne funkcje pełni kolagen? Przede wszystkim pobudza on metabolizm oraz wspomaga przemianę glukozy w energię. Co więcej, białko to warunkuje pracę stawów, nawilżając je i zapobiegając kontuzjom, oraz niweluje powstawanie obrzęków. 

Brak kolagenu w organizmie – czym się objawia? 

Jakie konsekwencje niesie za sobą brak kolagenu w organizmie? Czym się objawia ten niebezpieczny stan? I na jakie jego pierwsze oznaki warto zwrócić szczególną uwagę? Gdy w ciele jest za mało kolagenu, zaobserwujesz m.in. gorszą elastyczność stawów, pogorszoną regenerację po wysiłku fizycznym, przesuszoną cerę o ziemistym kolorycie oraz liczne dysfunkcje związane z układem kostno-szkieletowym, w tym bóle mięśni. Jako że kolagen bierze udział w walce z drobnoustrojami, jego niskie stężenie nie pozostaje bez znaczenia dla pracy układu odpornościowego.  

Jak uzupełniać kolagen? 

Nie musisz patrzeć bezczynnie na to, jak twój organizm traci zdolność do syntezy kolagenu wraz z wiekiem. Istnieje co najmniej kilka sposobów na jego uzupełnienie i spowolnienie tego procesu. Oprócz dobrze zbilansowanego menu, które obfituje w jego źródła, możesz postawić na suplementy diety. Co najlepiej sprawdzi się w przypadku obu tych kategorii? Odpowiedź znajdziesz poniżej! 

Co zawiera kolagen? 

Do wyboru masz co najmniej kilka pokarmów, które warto wdrożyć do codziennej diety w celu dostarczenia sobie odpowiedniej dawki kolagenu. Na co warto zwrócić uwagę? Co zawiera kolagen? I jakie są najlepsze przepisy mające na celu jego uzupełnienie?  

Wśród najpopularniejszych produktów, które stanowią bazę diety kolagenowej, wymienia się: 

  • galaretki (owocowe, warzywne, mięsne, rybne), 
  • golonkę, 
  • podroby, 
  • żelatynę spożywczą, 
  • kurze łapki,
  • chrząstkę rekina. 

Jak wykorzystać powyższe składniki w potrawach, żeby móc cieszyć się ich pysznym smakiem, niepowtarzalnym aromatem oraz prozdrowotnym działaniem? Wybierz jeden z naszych przepisów na potrawy z kolagenem! 

Przepisy na potrawy z kolagenem 

Galaretka z nóżek 

Do wykonania przepisu na galaretkę z nóżek potrzebujesz tytułowego komponentu, mięsa, cebuli, ziemniaków oraz soli i pieprzu. Odsmaż ziemniaki z posiekaną cebulką i skrop galaretę sowitą ilością soku z cytryny – zawarta w niej witamina C znacznie zwiększy wchłanianie kolagenu z mięsnego składnika. Jak przygotować ten przysmak, jeśli nie posiadasz go w swojej lodówce? 

W pierwszej kolejności zaopatrz się w główny składnik, marchewkę, cebulę, czosnek, liść laurowy, ziele angielskie oraz sól i pieprz. Namocz nóżki w zimnej wodzie, a następnie dokładnie je opłucz i włóż do głębokiego garnka. Zalej je wodą tak, żeby nie wystawały ponad jej powierzchnię. 

Do zalewy dodaj liście laurowe, ziele angielskie oraz sól, a następnie gotuj wszystko na średnim ogniu przez około dwie godziny. Dołóż pokrojoną w piórka cebulę oraz posiekaną marchewkę i kontynuuj obróbkę termiczną przez kolejne 30 minut.  

Po gotowaniu odcedź nóżki, obierz je i drobno pokrój mięso. Pamiętaj, aby nie wylewać wywaru, ponieważ będzie ci on potrzebny do przyrządzenia galarety. Włóż do niego mięso i dopraw miksturę czosnkiem oraz solą i pieprzem.  

Gdy nóżki ostygną, umieść płyn razem z twardymi składnikami w salaterkach i odstaw je w chłodne miejsce, aż do zastygnięcia. Na samym końcu postaw pojemniki w lodówce. Podawaj je udekorowane świeżym koperkiem lub pietruszką oraz ćwiartką świeżej cytryny do pokropienia. 

Domowy kolagen 

Jeśli nie chcesz inwestować w drogie suplementy diety, możesz pokusić się o wyczarowanie domowego kolagenu. Do realizacji jego receptury wystarczy ugotowanie rosołu na cielęcych giczach i ogonach, wieprzowych golonkach oraz kurzych łapkach. Nie lubisz smaku delikatnego rosołu? W takim wypadku wzbogać go o ulubione warzywa.  

Doprowadź rosół do wrzenia, a następnie utrzymuj jego temperaturę na stałym poziomie. Płyn potrzebuje co najmniej trzech godzin obróbki termicznej pod przykryciem. Podczas tego czasu dopilnuj, aby zupa nieustannie wrzała. Jeśli na jej powierzchni nie pojawiają się pęcherzyki powietrza, odkręć kurek nieco bardziej. Na samym końcu dopraw ją według własnych upodobań. 

Domowy kolagen można przechowywać w lodówce do kilku dni. Weź pod uwagę, że po wystudzeniu nabierze on konsystencji delikatnej galaretki. Możesz śmiało jeść go w tej formie lub podgrzewać przed każdym spożyciem. Przed podaniem zwróć uwagę na jego zapach. Jeśli bulion pachnie kwasem, oznacza to, że jest zepsuty i należy go wylać.  

Warzywno-mięsna mieszanka może posłużyć ci jako baza do rozmaitych domowych galaretek. Dodawaj do nich zarówno ulubione warzywa, jak i owoce, a także mięsne i rybne składniki. Nie bój się eksperymentować i łącz smaki tak, jak lubisz najbardziej! 

Kolagen – właściwości aptecznych preparatów  

Na rynku dostępne jest wiele preparatów zawierających kolagen. Właściwości tych suplementów opierają się głównie na połączeniu białka z innymi wspomagającymi substancjami, w tym witaminą C oraz kwasem hialuronowym. Działają one synergicznie, wykazując najlepszą przyswajalność oraz gwarantując szybkie odżywienie skóry, stawów i mięśni. Wśród największych zalet takich produktów wymienia się łatwe dawkowanie, jednak bardzo ważnym warunkiem ich działania jest ich regularne przyjmowanie. 

 

Zobacz także:

Zalej wrzątkiem i wypij. Uspokoisz gazy, wzdęcia i poczujesz się lżej »

Napój, który skutecznie spala tłuszcz. Szybko pozbędziesz się boczków i wałeczków »

Dodaj do czerstwego pieczywa. Będzie smakować wybornie »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Naleśniki z mięsem mielonym

Naleśniki z mięsem mielonym, papryką i pomidorem" to kuszące danie, które łąc...

Odsłon: 89

60 min
2
Ciasta Torcik Biała Dama

Lekki, nieduży torcik na orzechowym biszkopcie, przełożony delikatnym kremem...

Odsłon: 5031

60 min
17
15 min
4
Desery Jogurtowiec Borówkowy

Szybkie i orzeźwiające ciasto. Dzieci wprost nie można od niego odgonić.

Odsłon: 149

15 min
8

Polecane artykuły

Informacje Odkryj nowe jogurty pitne od Danio!

Wielka wiadomość dla fanów produktów Danio! Marka, która już zdobyła serca konsumentów dzięki swoim serkom homogenizowanym, teraz wprowadza zupełni...

0
Informacje Jak gotować groch bez namaczania? Zrób z niego brownie, nikt się nie zorientuje

Groch to bardzo wartościowy i sycący składnik, który sprawdza się w wielu różnych daniach. Aby dobrze smakował, należy go odpowiednio ugotować. W j...

4
Informacje Lubczyk w kuchni i dla zdrowia. Afrodyzjak z przydomowego ogródka

Zioła w kuchni sprawiają, że nasze dania są nie tylko pyszniejsze, ale również zdrowsze. Aż chce się zanurzyć nos w talerz, gdy znajduje się na nim...

5
Informacje Pierożki i kurczak po chińsku. Zrobisz raz i przepadniesz

To prawda, że podróże kształcą. Dotyczy to nie tylko poznawania zwyczajów czy zabytków, ale też kuchni. Niektóre z nich są tak odmienne od naszej,...

3