Jak rozpoznać, że ryba jest nieświeża? 5 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę

Nie każdy ma to szczęście, aby zaopatrzyć się w świeżo złowioną rybę - taką prosto z kutra, czyli najświeższą z możliwych. Dlatego też umiejętność rozpoznawania, czy ryba jest świeża, czy zalega na półkach sklepowych już kilka dni, ma kluczowe znaczenie. Jak więc rozpoznać, że ryba jest nieświeża?

Jak rozpoznać, że ryba jest nieświeża? | Fot. Canva Pro

Spis treści:

Poniższe wskazówki pomogą ci, nie tylko wprawnym okiem, wyłapywać wszystkie sygnały o tym, że zakupiona przez ciebie ryba jak najbardziej nadaje się do spożycia. Będziesz cieszyć się jej wyjątkowym smakiem, niepodważalną świeżością, która jest kluczowa dla twojego zdrowia. Dowiesz się również, dlaczego warto jeść ryby i na które się zdecydować, aby z przyrządzonego na bazie ryby posiłku zyskać jak najwięcej istotnych dla twojego organizmu wartości odżywczych i witamin.

Sprawdź także: Co zamiast bułki tartej do fasolki szparagowej? Z tym dodatkiem to poezja smaku

Dlaczego warto jeść ryby? 

Co kryje się w posiłku przygotowanym z ryb, że tak często polecany jest on osobom w różnym wieku, z różnymi przypadłościami zdrowotnymi, a także jako rarytas na stole i alternatywa dla klasycznego kurczaka, wieprzowiny lub wołowiny? 

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ryby posiadają znacznie więcej wartości odżywczych, niż jakiekolwiek z mięs wymienionych powyżej. Przede wszystkim są źródłem białka - tego łatwo przyswajalnego, lekkostrawnego, dlatego po spożyciu ryby nie musisz martwić się o dolegliwości żołądkowe (o ile oczywiście na twój stół trafił kawałek świeżej ryby). 

Rybie mięso warto mieć w swoim codziennym jadłospisie, ponieważ wraz z jego spożyciem organizm zyskuje kolejną dawkę witaminy A, D, E oraz tych z grupy B. Nie sposób również nie wspomnieć o składnikach mineralnych, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, w szczególności są to: wapń, magnez, selen, żelazo i potas

Systematycznie jedząc ryby, możesz walczyć z wysokim poziomem cholesterolu, wzmacniać swój układ odpornościowy, poprawić swoją pamięć i koncentrację dzięki wsparciu optymalnej pracy układu nerwowego, a także poprawić układ krążenia i pracę serca. To wszystko z kolei dzięki zawartości w rybim mięsie kwasów omega-3, które dodatkowo pomagają w zwalczaniu wolnych rodników w trosce o młody wygląd i spowolnione procesy starzenia, które najczęściej objawiają się w postaci zmarszczek i zwiotczałej, ziemistej skóry. 

Zobacz: Pasta z wędzonej makreli i kiszonym ogórkiem

Jakie ryby są najzdrowsze? 

Ryba rybie nierówna. Nie wystarczy udać się do sklepu i wziąć pierwszą lepszą. Powinieneś również pamiętać, że nie każdy gatunek ryb jest zdrowy, a przynajmniej istnieją dla niego alternatywy, po które zdecydowanie lepiej jest sięgać, aby czuć się zdrowo, nie tylko w krótkiej, ale i długiej perspektywie czasu. 

Zapewne myślisz sobie, co takiego złego może być w niektórych gatunkach ryb? Przede wszystkim problematyczne mogą być: rtęć i metale ciężkie, czy inne toksyny, które w dłuższej perspektywie powodują uszkodzenia w obrębie układu nerwowego, układzie krążenia i w organach wewnętrznych, wpływając negatywnie na ich pracę i funkcjonowanie.  

Należy także unikać ryb hodowanych na masową skalę na sprzedaż, szczególnie w krajach azjatyckich, gdzie stosowane są antybiotyki i substancje o działaniu bakteriobójczym, aby zwiększyć przyrost samych ryb, a tym samym zyski. Przerażającym jest również fakt, że niektóre ryby są dodatkowo karmione hormonami, aby skłonić je do tarła w sztucznych zbiornikach wodnych. Dlatego też przed zakupem ryby warto zastanowić się, czy będzie ona nie tylko smacznym, ale również zdrowym wyborem. 

Jakie ryby są najzdrowsze i możesz sięgać po nie bez obaw? Jedną z ryb, którą warto wprowadzić do swojego jadłospisu, jest łosoś. Mowa tutaj jednak o tym żyjącym w naturalnym środowisku, gdyż ten hodowlany niestety występuje w warunkach podatnych na rozwój wszelkiego typu zanieczyszczeń, bakterii, pasożytów, w sztucznie stworzonych fermach, dlatego też jego mięso może być bogate w toksyczne substancje, których lepiej unikać. Łosoś naturalny to przede wszystkim źródło kwasów omega-3, jodu, selenu, a także witaminy A, B, D oraz E. Świetnie smakuje zarówno pieczony, jak i gotowany na parze, czy duszony. 

Kolejną propozycją, dzięki której urozmaicisz swoje codzienne menu, jest śledź. Ta popularna (nie tylko od święta) ryba również jest bogata w kwasy tłuszczowe omega-3, ale również witaminę D oraz E. Udając się do sklepu po taką rybę, staraj się wybierać tę bez soli, dzięki czemu rozsmakujesz się w jej prawdziwym smaku i wykorzystasz ją w swoich kulinarnych eksperymentach. 

Inne ryby, które także mogą trafić na twój stół, to chociażby dorsz, sola, szprotki, pstrąg ceniony za pyszne, białe, chude mięso i łagodny smak, jak również karp

Wspomniany pstrąg, mimo iż pochodzi z hodowli, to jednak potrzebuje optymalnych warunków do rozwoju, takich jak nieustanne napowietrzanie i filtrowanie, dlatego można go zaliczyć do ryb godnych polecenia. Natomiast karp będzie przepysznym i zdrowym elementem posiłku, jeżeli pochodzi z hodowli, w których zwraca się uwagę na to, czym ryby są karmione, dlatego zawsze staraj się znać źródło pochodzenia ryby i przede wszystkim - wybieraj te mniejsze. 

Jak rozpoznać, że ryba jest nieświeża? 

O samych rybach wiesz już wiele, ale z pewnością nurtuje cię jeszcze pytanie o to, jak rozpoznać, że ryba jest nieświeża? Pierwszy aspekt to oczywiście wygląd oczu zwierzęcia. To właśnie one najwięcej powiedzą ci na temat świeżości mięsa, w które chcesz się zaopatrzyć. Oko powinno być wypukłe, nie wklęsłe, świecące i błyszczące. Jeżeli ryba była mrożona, bądź ma już przynajmniej kilka dni, zauważysz zmętnienie w jej oczach, świadczące o tym, że lepiej poczekać na kolejną dostawę. 

Drugą kwestią jest wygląd łusek i rybiej skóry. Powinna nie tylko lśnić, ale również nie posiadać żadnych uszkodzeń, obić, otarć, nacięć na jej powierzchni i śladów ran szarpanych. Znajdujące się na skórze łuski muszą do niej przylegać. Idąc tym tropem, pamiętaj również o samym mięsie, które powinno być sprężyste, powracać po naciśnięciu palcem do swojej pierwotnej formy, nie wyglądać na przesuszone, co świadczyłoby o tym, że naturalny znajdujący się na powierzchni ryby śluz, miał czas na wyschnięcie. Jeśli nie wyczuwasz go ani na skórze, ani na łuskach, nie kupuj takiej ryby. 

Skrzela również wiele powiedzą ci na temat świeżości rybiego mięsa, które chcesz zakupić. W przypadku ryb świeżych będą one czerwone, ukrwione, nie będzie na nich żadnych plam, uszkodzeń i śluzu. Kiedy jednak ryba traci na świeżości, wspomniane skrzela tracą swoją barwę, elastyczność, są wyraźnie przesuszone. 

Jak natomiast będzie pachnieć sama ryba? W przypadku tej świeżej poczujesz jej charakterystyczną woń zmieszaną z zapachem morskiej wody - o ile jest to oczywiście ryba morska. Jeżeli zakupiłeś już gotowe filety, po ich rozmrożeniu woń nie może być zbyt intensywna, raczej delikatna, ale typowo rybia. Ta, której powinieneś wystrzegać się zarówno w rybach świeżych, jak i filetowanych, będzie charakteryzować się nutą zgnilizny, skwaszenia, a nawet substancji toksycznych, które wydzielane są podczas procesów gnilnych mięsa. 



Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Zielony koktajl od Ewy Wachowicz. Pomoże „wymieść” toksyny z organizmu i wspomoże odchudzanie »

Przejadły ci się lody? Spróbuj tego chłodnego deseru, który je zastąpi »

Nie obieraj, a jeśli obierzesz, nie wyrzucaj. Zaskakujące właściwości skórek z ziemniaków »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
2
15 min
3
30 min
2
Ciasta Lekki puch o smaku kiwi

Ciasto zachwyca różnorodnością smaków, wiśnia, orzechy, kiwi, otulone delikat...

Odsłon: 65

60 min
0

Polecane artykuły

Informacje Co na obiad w piątek bez mięsa? Proste i szybkie w przygotowaniu przepisy

Piątek to dzień, w którym wiele osób rezygnuje ze spożywania mięsa. Jedni robią to z pobudek religijnych, inni natomiast z przyzwyczajenia i nawyku...

8
Informacje Krówki tailor-made od Cukrówek – nadaj swojej imprezie wyjątkowy charakter

Jak dotrzeć do serc uczestników Twojej imprezy? Przez żołądek! W dobie wszechobecnego nurtu tailor-made – także w branży eventowej – coraz większą...

0
Ewa gotuje Ewa gotuje: Szparagi zapiekane z jajkiem, burgery z pstrąga i sernik na zimno

Kiedy na dworze robi się coraz cieplej, w kuchni Ewy Wachowicz pojawiają się pyszne wiosenne przepisy. Nie zabraknie zielonych szparagów w wersji z...

2
Informacje Wybrano najlepsze pizzerie w Europie. W rankingu mamy dwie polskie

Popularny włoski przewodnik „50 Top Pizza” na liście najlepszych pizzerii w Europie umieścił dwie polskie restauracje. Dowiedz się, gdzie w naszym...

8